Vosky se do dřeva nevsakují

Na voskování postačí několik hadříků, k rozleštění se může hodit filcový kotouč na některou z rotačních brusek. Foto: Shutterstock

Na voskování postačí několik hadříků, k rozleštění se může hodit filcový kotouč na některou z rotačních brusek. Foto: Shutterstock

Vosky jsou pro úpravu dřeva vhodné v případě, že se smíříte s jejich nižší odolností. Za to se vám odvděčí hebkostí na dotek a schopností zdůraznit přirozenou krásu ošetřeného materiálu.

Vosky jsou ideální pro úpravu povrchu dřeva, které je „v klidu“ a které není vystaveno každodennímu ošlapávání či otěru. Použít je lze i venku a na namáhaných místech, nátěr ale budete obnovovat častěji.

Některé typy nábytku, ale i dekorativní dřevěné mísy či vázy, figurky, desky či pracovní plochy, které musí čelit dopadu kapek vody, to vše jsou předměty či povrchy, pro něž je vosk skvělým řešením.

Pozor na rozpouštědla

Vosky jsou jednou z možností, jak docílit přirozeně vypadající ochrany dřeva. Lidé často zvažují, zda voskovat, nebo olejovat, a jedním z důvodů bývá i přírodní, ekologický princip takové úpravy. A zatímco oleje mohou být i na syntetické bázi, na přírodní původ vosků se často můžete spolehnout. Ale pokud vám na složení záleží, tak si výrobek prostudujte, protože základ vosků může být nejen živočišný, ale i rostlinný či minerální a používají se v nich rozpouštědla, a to v množství podle toho, zda je produkt zcela tuhý, pastovitý, nebo více tekutý. Rozpouštědla se po použití odpaří, což způsobí vytvrzení vosku. Každopádně mohou usnadnit aplikaci nátěru na dřevo proto, že ho udrží víceméně v tekutém stavu a vosk lze pak jednoduše nanášet.

Nevsakuje se

Vosky pastovité konzistence (vypadají jako krém na boty) jsou ideální k opakovanému ošetření menších předmětů (Foto: Woca)

Vosky mají jiné molekulární složení (existují i oleje na dřevo s příměsí vosků) než oleje, které se do dřeva vsakují. Vosk na rozdíl od nich vytvoří po rozleštění jemnou svrchní vrstvu, která je příjemná na dotek, odpuzuje vodu, vyznačuje se oku lahodícím sametovým leskem a voní.

Navoskovaný povrch však není příliš odolný proti otěru či poškrábání. To sice vypadá jako handicap, ale vosk lze i lokálně obnovit a přeleštit, dělalo se to ostatně i u parketových podlah a tam bylo opotřebení provozem značné. Dá to prostě jen o něco víc práce, ale oproti lakům či lazurám není nutné prašné celoplošné broušení.

Pro dřevěné nábytkové doplňky je vosk dobrý na ošetření povrchu i drobné opravy. Foto: Shutterstock

Pro dřevěné nábytkové doplňky je vosk dobrý na ošetření povrchu i drobné opravy. Foto: Shutterstock

Nezapomeňte

Téměř každý vosk na dřevo rozpustíte v lihu nebo v benzínu. To je užitečné vědět, pokud budete muset vosk ze dřeva dostat.

Dobré rady

  • Většina vosků se taví už při nízkých teplotách a má nízkou tepelnou odolnost, nejsou tedy vhodné třeba na kuchyňské pracovní plochy, kam se odstavují horké nádoby.
  • Vosk můžete aplikovat na jakýkoliv jiný typ povrchové úpravy (lak, olej, barvu), která pak bude vypadat leskleji a bude hladší na dotek.

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock a se svolením firmy Woca

Vosky se do dřeva nevsakují