Jak ušetřit na teple

Některé domácnosti si už trochu přitápí. Naplno se ale topná sezóna rozbíhá až v říjnu a listopadu, kdy se teprve radiátory pořádně rozpálí. Máme pro vás pět jednoduchých kroků, které vám zajistí nižší účet za topení.

 

 

Zkontrolujte stav radiátorů
Čisté a odzvdušněné. Přesně tak by měly vypadat všechny radiátory v domě. Zkontrolujte proto, že takové jsou i po dlouhém letním odpočinku.
Radiátor by měl být bez prachu a nečistot, které snižují jeho účinnost. Proto všechny nánosy odstraňte vysavačem nebo omeťte košťátkem. Pak zkontrolujte, zda nejsou radiátory zavzdušněné. Vzduch v topení totiž snižuje jeho výhřevnost, takže můžete topit na plno, ale příjemné teplíčko si doma stejně neuděláte.
V rodinném domku se do odvzdušnění pusťte klidně sami, v bytovém domě se raději obraťte na odborníky. Tam totiž musíte postupovat v součinnosti s dalšími byty. Pokud máte topení s ventily, stačí vzít kbelík na vodu a ventily postupně povolit. Nejprve bude unikat vzduch, ale po chvíli se objeví i voda. Až bude vytékat plynule, je topení odzvdušněno. Rovnou při té příležitosti prověřte, že všechny kohouty a ventily fungují. Pokud na topení ventily nemáte, obraťte se raději na odborníka.

Tip: Nainstalujte na stěnu za radiátory reflexní fólii, díky které se bude teplo odrážet do místnosti.

 

Podívejte se do sklepa ke kotli
Tady už jde nejen o finanční úsporu, ale i o bezpečí. Ať máte kotel na tuhá paliva, nebo na plyn, před topnou sezónou byste jej měli zkontrolovat. Revize a vyčištění kotle zvýší účinnost vytápění a odhalí možné nedostatky, které by vás jinak mohly potrápit uprostřed zimy až bude venku deset stupňů pod nulou. U plynových kotlů pravidelná revize také snižuje riziko otravy oxidem uhelnatým, při které jde opravdu o život.
Plynový kotel by měl projít kontrolou každý rok. Hlavně kvůli vyčištění a úpravě regulace. Jedenkrát za tři roky by pak měl kotel projít technickou revizí. „Tyto prohlídky nejsou povinné, ale doklad o nich je často podmínkou k zachování záruky na kotel a také platnosti pojistky v případě vzniku pojistné škody,“ komentuje důležitost prohlídek Tomáš Suchý, odborník z portálu Ušetřeno.cz.
Kotel na tuhá paliva můžete vyčistit i sami, ale revizní zprávu vám musí vystavit autorizovaný kominík. Ten k vám stejně půjde kvůli kontrole komínu, která by u kotlů na tuhá paliva měla být každoroční samozřejmostí. Opět hlavně kvůli bezpečnosti i jako povinnost vůči pojišťovnám.

Tip: Hodně starý kotel se vyplatí vyměnit i přes velké počáteční náklady. Ty se vám během pár let vrátí.

 

Prověřte, že vám teplo nikde neutíká
Největšími zloději tepla bývají okna. Zkontrolujte proto jejich stav. Zaměřte se hlavně na to, zda se dobře dovírají a dobře těsní. Obvykle postačí v chladném či větrném dni přiložit k oknu ruku a hned ucítíte, kde táhne. Pokud svému pocitu nevěříte, vezměte si na pomoc svíčku a sledujte, co bude dělat plamen poblíž okenního rámu. Pozor ale na záclony, které bývají vysoce hořlavé!
V případě, že objevíte netěsnosti, pomůže izolační páska, kterou koupíte v každých vybavenějších domácích potřebách. Utěsňování ale nepřežeňte, protože přílišné utěsnění často způsobuje kondenzaci vlhkosti a následný vznik plísní.
Pokud jsou okna stará a více netěsní než těsní, je potřeba zvážit jejich výměnu, což je ale krok časově i finančně náročnější. Dočasně se dají tepelné ztráty alespoň částečně snížit například těžkými závěsy nebo okenními roletami.

Tip: Tepelné ztráty okny můžete snížit také nalepením odrazových fólií na vnitřní stranu oken, které budou teplo odrážet zpět do místnosti.

 

 

 

 

 

 

 

 

Slibte si, že budete topit správně
Od první minuty topné sezóny byste měli topit efektivně, úsporně a hlavně s rozumem. Radiátory by nikdy neměly být zastavěny nábytkem, zakryty závěsy ani odloženým prádlem a časopisy. Zakrytí topení snižuje výhřevný efekt – a to zhruba o 10 %, i když to samozřejmě závisí také na míře zakrytí.
Místnosti nepřetápějte. „Například při vytápění plynem znamená každý stupeň Celsia navíc, na který si vytápíte domácnost, zvýšení spotřeby plynu zhruba o 6 %,“ vysvětluje Tomáš Suchý z portálu Ušetřeno.cz, který se zabývá možnostmi úspor v domácnosti. Nastavte si proto teplotu pro každou místnost dle potřeby – v ložnici, kde jste jen v noci, stačí teplota nižší mezi 18-20 °C. Naopak v obýváku, kde trávíte nejvíce času, ji nechte vyšší okolo 20-22 °C. Chodby a nevyužívané místnosti jen temperujte.

Tip: Využijte chytrých termostatů a nastavte si různé vytápěcí programy podle toho, kdy jste doma, denní a noční režim, jiný program pro všední dny i pro víkend.

 

Proklepněte si dodavatele
Elektřina i plyn, které vám dodavatel dodá jsou vždy úplně stejné. Tak proč za ně platit víc, než je nezbytně nutné? Podle toho, čím vytápíte se podívejte, jestli se na trhu neobjevila výhodnější nabídka a změnu případně co nejdříve proveďte.
Největší spotřeba energií je právě v době, kdy denně zapínáme topení, proto je důležité změnit dodavatele před tím, než povolíme kohoutky a topení se rozběhne na maximum. „Statistiky spotřeby plynu ukazují, že lidé pozvolna začínají topit od září a přitápí si až do dubna. Nejsilnější měsíce, kdy je spotřeba maximální, jsou ale jednoznačně prosinec, leden a únor,“ vysvětluje Tomáš Suchý z portálu Ušetřeno.cz.

 

 

 

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: SHUTTERSTOCK

 

Jak ušetřit na teple