Proč zamykat popelnice?

Také v případě rekreační domácnosti je hned několik důvodů, proč svoji popelnici zamykat. Coby spižírnu si ji mohou oblíbit hlodavci a jako místo k odkládání vlastního odpadu vykutálení sousedé.

popelnice

Zabezpečená popelnice dává jistotu, že budete mít kam vložit vlastní odpad. Foto: Shutterstock

Nešvar odpadkových turistů znají velmi dobře i chataři a chalupáři. Zejména v rekreačních oblastech se totiž turisté snadno zbavují svých odpadků tím, že využívají volně stojící popelnice nebo kontejnery před domy. Může jít i o pirátský způsob, jak vyřešit nedostatečný objem vlastní popelnice.

Úklid do cizích popelnic

Popelnicoví parazité neváhají objíždět se svým odpadem okolí, dokud nenajdou volně přístupnou popelnici nebo kontejner, do kterých ho vloží. I mezi sousedy se najdou tací, kteří chtějí ulehčit vlastní popelnici, případně ušetřit za poplatky. Využijí k tomu nejbližší možnou nezajištěnou popelnici. A je pravděpodobné, že jakmile u vás jednou cizí odpadky přistanou, bude se situace opakovat. Pokud takové výtečníky chytíte při činu, natočíte si je například na mobil nebo je zachytí bezpečnostní kamera u domu, máte možnost obrátit se se stížností na příslušný odbor životního prostředí.

Volně přístupná popelnice láká i různé lovce pokladů, kteří v odpadcích pátrají po zajímavých kouscích ke zpeněžení, bohužel za cenu toho, že zbylý obsah pak skončí kolem ní. Uzamčení popelnice je v takovém případě nejjednodušším řešením. Na trhu existuje řada zámků určených přímo na kontejnery a investice několika set korun se v tomto případě jistě vyplatí.

odpadky

Zvířata hledající jídlo dokážou roztahat odpadky po okolí. Foto: Shutterstock

Odpadky lákají

Velké problémy s odpadem mohou způsobit také zvířata. Do neuzamčené popelnice se snadno dostanou různí hlodavci, ale i kočky a během svých lovů rozházejí odpadky po blízkém okolí. Jakmile se naučí k popelnici chodit, už se jich jen těžko zbavíte. Obzvlášť na venkově se rychle množí a dobrá strava jim svědčí. Předejít této situaci opět pomůže jen vhodný zámek.

popelnice

Před domem stojící popelnice se stávají terčem vandalů, opilců, ale i zlodějů. Foto: Shutterstock

I popelnice se kradou

Rozhodně nejde o ojedinělé případy. Dojde-li k odcizení popelnice, můžete se obrátit na policii, která by se krádeží měla zabývat. Pokud vám nádobu na odpad pronajímá obec od svozové firmy, jde už řešení mimo vás a záleží na dohodě, většinou obec dodá nádobu novou.

Některé obce řeší problém častých krádeží nádob na odpadky budováním speciálních přístřešků, kde jsou uzamčeny buď jednotlivé popelnice, nebo celý prostor. Všichni obyvatelé místo sdílí a zabezpečení i vývoz má na starosti buď obec, nebo úklidová služba. Odpadoví turisté, zloději, vandalové i zvěř se k těmto popelnicím těžko dostávají, ale přesto je vhodné průběžně kontrolovat funkčnost zámku a nezapomínat zamykat přístupové dveře, které by měly být vybaveny kvalitní zámkovou vložkou. I na popelnice za mříží není od věci instalovat zámek na kontejnery, protože zvířata se přes mříž či zídku bez problémů dostanou.

kontejnerový zámek

Kontejnerový zámek snadno namontujete na jakoukoliv sběrnou nádobu (TOKOZ)

Zámek, který odolá

Nejúčinnějším řešením je speciální zámek určený přímo k zabezpečení popelnic, který odolá i hrubé síle včetně pokusů o odvrtání či vytržení. Na trhu jich najdete hned několik. Výhodou je i odolnost vůči výkyvům počasí, takže se nestane, že by zámek nešel otevřít, když uhodí mrazy. U kontejnerového zámku je navíc možné celou sestavu snadno přizpůsobit typu odpadové nádoby. Montáž je jednoduchá, ve víku vytvoříte otvor pro šroubek, kterým přichytíte řetěz, a ze spodní strany víka jej zajistíte matkou. Zámkový modul přišroubujete stejným způsobem k tělu kontejneru či popelnice. K zabezpečení můžete použít také řetěz a visací zámek, pro popelnice na tříděný odpad nejlépe v odpovídajících barvách, které usnadní orientaci.

Dvojité jištění

  • Nejjistější je ponechávat nádoby na odpad až do dne vyvážení na oploceném pozemku. Během dané doby mohou být na ulici chráněny zámkem.
  • Nechce-li se vám s těžkou popelnicí manipulovat nebo ji nechat celý den venku bez dozoru, můžete pro ni instalovat otočný systém s brankou, kterým ji popeláři vyzvednou a poté zase vrátí za plot.

Text: Táňa Pikartová
Foto: Shutterstock

Proč zamykat popelnice?