Možnosti obnovy fasády

Přemýšlíte-li s jarem o obnově fasády na chalupě, mohla by vás zajímat informace o fasádním systému Johnstone´s Stormshield. Fasády Johnstone´s umožňují výběr až z patnácti tisíc odstínů a podle výrobce je jejich hlavní předností dlouhá životnost a mechanická odolnost.

Fasáda se systémem Johnstone´s

Systém zahrnuje špičkovou, vysoce odolnou akrylátovou barvu Johnstone´s Stormshield Smooth Masonry a fasádní penetrační přípravek Johnstone´s Stormshield Stabilising Solution. Kombinace těchto materiálů dodá i staré zvětralé fasádě atraktivní vzhled s trvanlivostí minimálně 15 let. Fasádní barva Johnstone´s je odolná proti mechanickému poškození i povětrnostním vlivům.

 

Akrylátová barva

Kvalitní akrylátová barva Johnstone´s Stormshield Smooth Masonry na bázi akrylové pryskyřice vyniká vysokou mechanickou odolností a zároveň pružností, což zabraňuje vzniku mikrotrhlinek. Nátěr vytváří odolný, nenasákavý a hladký matný povrch s vynikající barevnou stálostí. Povrch ošetřený touto fasádní barvou má výbornou odolnost vůči pronikání vody a vlhkosti z venkovního prostředí, znečištění a ekologickému zatížení v exteriéru. Ve vlastnostech Johnstone´s Stormshield Smooth Masonry lze najít také tzv. samopenetrační schopnost, což v praxi znamená, že u velmi kvalitních, pevných a dokonale soudržných povrchů není potřeba před natíráním fasádní barvou používat penetraci. Další výhodou materiálu je možnost realizovat nátěr fasády během jednoho dne: Nátěr je totiž suchý na dotek za jednu až dvě hodiny. Nanášení další vrstvy je možné již za čtyři až šest hodin. Předpokládaná délka životnosti nátěru je více než 15 let.

Johnstone´s Stormshield Smooth Masonry

Fasádní barva Johnstone’s Stormshield Smooth Masonry je vhodná na beton, cementovouomítku, cihlové, kamenné a tvárnicové zdivo a hrubou omítku. Výrobcem doporučená cena je 1 069 korun za pět litrů, případně 1 625 korun za desetilitrové balení. Cena je za odstín Briliant White, u tónování se cena jednotlivých odstínů liší.

 

 

Penetrace

Johnstone´s Stormshield Stabilising Solution

Johnstone´s Stormshield Stabilising Solution je vysoce kvalitní rozpouštědlový penetrační přípravek,  určený pro fasádní, omítkové, vysoce porézní, zvětralé a nesoudržné povrchy. Proniká hluboko do struktury podkladového stavebního materiálu, zpevňuje ho a snižuje jeho nasákavost. Je vyvinutý speciálně pro použití pod voděodolné fasádní barvy. Doporučuje se používat na beton, cementovou omítku, cihlové, kamenné a tvárnicové zdivo nebo hrubou omítku. Je bezbarvý a pětilitrové balení stojí cca 782 korun (cena doporučená výrobcem).

 

Příprava podkladu

Podklad musí být před aplikací suchý, čistý a zbavený nečistot a nepřilnavých částí. Nerovnosti a praskliny opravte. Plochy porostlé plísní ošetřete přípravkem proti plísním a řasám dle návodu. Silně porézní a zvětralé povrchy penetrujte (zpevněte) přípravkem Johnstone´s Stabilising Solution podle návodu k použití.

 

Penetrování

Před použitím prostředek Johnstone´s Stabilising Solution důkladně promíchejte. Penetraci nanášejte štětcem nebo válečkem. Nejprve na malou plochu aplikujte jeden zkušební nátěr. Pokud po zaschnutí zůstane na zkušebním nátěru lesklý film, nařeďte 2 díly penetrace s 1 dílem přípravku White Spirit a opět odzkoušejte. Pokud je výsledkem opět lesklý film, zřeďte penetraci přípravkem White Spirit v poměru 1:1. Až když zůstane natřené místo matné a zcelené, pokračujte v natírání celé plochy.

 

Nátěr fasádní barvou

Fasáda Johnstone´s

Fasádní barvu Johnstone´s Stormshield Smooth Masonry před použitím pečlivě promíchejte. Pokud budete potřebovat více než jedno balení, nejprve je vzájemně smíchejte. Barvu nanášejte štětcem, válečkem nebo rozstřikem v rovnoměrné vrstvě. Neaplikujte při teplotě pod 10°C nebo za deště. Nátěr je suchý na dotek za 1 – 2 hodiny. Nanášení další vrstvy za 4 – 6 hodin. Pro vysokou odolnost nátěru a pěkný vzhled aplikujte minimálně 2 vrstvy fasádní barvy.

Nátěrové hmoty značky Johnstone´s pořídíte u vybraných prodejců značky Johnstone´s, především v prodejní síti Dům barev (www.dumbarev.cz). Další informace najdete také na www.johnstones.cz.

TEXT: REDAKCE
FOTO: JOHNSTONE´S

Možnosti obnovy fasády