7 tipů pro dokonalou ložnici

Relaxaci v ložnici by neměl rušit pracovní koutek a ani sušák s prádlem. Foto: Shutterstock

Relaxaci v ložnici by neměl rušit pracovní koutek a ani sušák s prádlem. Foto: Shutterstock

Ložnice by měla být ničím nerušenou oázou klidu a relaxace, kde můžeme po náročném dni opět načerpat síly. Jak takové prostředí vytvořit a čeho se naopak vyvarovat?

  1. Klidné místo:
    Máme-li možnost volby, je ideální ložnici umístit do méně frekventované části domu. Pokud jde o orientaci ke světovým stranám, optimální je místnost s okny směřujícími k východu. Je to hlavně kvůli slunečním paprskům, které nás ráno pomohou vylákat z postele. Vhodná je však i místnost orientovaná k severu, kde se nadmíry slunečního svitu nemusíme obávat. Pokud je okno ložnice nasměrováno k jihu či k západu, pak je důležité vybrat kvalitní stínění oken, které zajistí ochranu před přehřátím místnosti kvůli slunečnímu záření.
  2. Rozmístění nábytku:
    I když někdy není snadné v místnosti nalézt vhodné řešení, lůžko by mělo být situováno tak, abychom z postele viděli na okno i na dveře a za hlavou jsme měli pevnou oporu. Součástí ložnice často bývají také prostory k ukládání oblečení, ty by však neměly místnost zcela zaplnit. Otevřené úložné systémy sice mohou působit vzdušně, pro pocit klidu bychom měli raději volit uzavíratelné skříně. Police či skříňky zavěšené nad hlavou se sice zdají být praktickým řešením, u někoho však mohou vyvolávat nepříjemné pocity.

    Čtení před spaním je vhodnější než pohled na displej telefonu. Foto: Shutterstock

    Čtení před spaním je vhodnější než pohled na displej telefonu. Foto: Shutterstock

  3. Dobrá postel je základ:
    Postel je bezpochyby v této místnosti nejdůležitějším kouskem nábytku. A nejde jen o její design. Rám by měl mít bytelnou konstrukci, nejlépe z masivního materiálu. Komfort při odpočinku pak zajistí správně zvolená kombinace lamelového roštu a kvalitní matrace. Ať už vybíráme mezi pružinovými, či pěnovými, vhodnou tvrdost bychom v každém případě měli vyzkoušet přímo v obchodě. Stejnou pozornost bychom měli věnovat i výběru vhodných lůžkovin a příjemného ložního prádla.

    Bytelná postel je základem zdravého spánku. 18 190 Kč (Foto: Nábytek Mirek)

    Bytelná postel je základem zdravého spánku. 18 190 Kč (Foto: Nábytek Mirek)

  4. Harmonie barev:
    S navozením klidného prostředí si můžeme pomoci také volbou vhodných odstínů a materiálů. Na pozoru bychom se měli mít před použitím sytě červené, oranžové a žluté, které působí povzbuzujícím dojmem a mohly by mít na spánek negativní vliv. To však neznamená, že bychom se barvám měli zcela vyhnout. Sáhnout bychom měli spíše po tlumenějších tónech a s kontrasty zacházet opatrně. Interiér pak můžeme ozvláštnit třeba tapetou s jemným vzorem nebo materiály s výraznější strukturou. Zatímco pomocí světlých odstínů v místnosti dosáhneme pocitu svěžesti a čistoty, tmavé navozují dojem intimity a útulnosti.

    Správná teplota a dostatek čerstvého vzduchu pozitivně působí na kvalitu spánku. Foto: Shutterstock

    Správná teplota a dostatek čerstvého vzduchu pozitivně působí na kvalitu spánku. Foto: Shutterstock

  5. Hra světla a stínu:
    Svou roli hraje také osvětlení místnosti. Množství denního světla lze upravit pomocí vhodné kombinace závěsů, žaluzií a záclon. Na paměti bychom v této souvislosti měli mít také zajištění dostatečného soukromí.
    Umělé osvětlení je pak rozhodně lepší volit v teplém odstínu. Vhodná je kombinace více zdrojů nebo možnost regulace intenzity světla pomocí stmívače. Chybět by zde nemělo ani náladové osvětlení a lampička na čtení.

    Lampa je zdrojem měkkého teplého světla. 3 552 Kč (Foto: Fler, keramikas)

    Lampa je zdrojem měkkého teplého světla. 3 552 Kč (Foto: Fler, keramikas)

  6. Čistý prostor:
    Klíčem k vytvoření harmonického prostředí je také čistota a pořádek. Ložnice by tedy v žádném případě neměla sloužit k uskladnění věcí, které se jinam nehodí, k sušení prádla či odkládání svršků. Pokud není jiná možnost, kam věci uložit, měly by být skryté za dvířky nábytku. Rušivě však působí také elektronika, obrazovky s modrým světlem, a dokonce i zrcadla.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Zdravé spaní:

Klidné místo na spaní

Jako v bavlnce

Přikrývky pro zdravé spaní

________________________________________________________________________

  1. Optimální teplota:
    Teplota v ložnici by měla být asi o 3 °C nižší než v ostatních místnostech, kde trávíme většinu dne. Ideální je kolem 18–20 °C. Nižší teploty napomáhají zlepšit kvalitu spánku, zabraňují nespavosti a v neposlední řadě zlepšují metabolismus. Snižuje se také riziko nočního probuzení, takže strávíme delší dobu ve fázi hlubokého spánku a tělo se může fyzicky i psychicky zregenerovat.

Text: Veronika Cerhová
Foto: Shutterstock a se svolením firem Nábytek Mirek, Fler/keramikas

7 tipů pro dokonalou ložnici