Vánoce v lidovém stylu

Rubrika: Interiér

Vánoční dekorace v obchodech hýří každou zimu jiným stylem a barvami. Vánoce na chalupě si ale vychutnáme v lidovém venkovském stylu, který se sem hodí.

K lidovým Vánocům patří i betlém, autorkou trojdílného malovaného na dřevě je Marcela Plodrová

V chalupě i v chatě se nejlépe vyjímají vánoční dekorace z přírodních materiálů, jako je dřevo, kůra, sláma, papír, textil, a v klasických barvách – červené, zelené, modré, bílé.

K tradičním —oporám” Vánoc patří stromeček, adventní věnec a betlém, které mohou doplnit další zimně laděné dekorace. —Stromeček”může mít různé podoby, místo celého jehličnanu lze použít pouze větev, zavěšenou na stěně nebo nad stolem. Zajímavě vypadá i ozdobený stromek bez jehličí – přírodně opadaný modřín, nebo jednoduchý stromek vyrobený ze dřeva.

Oblíbené věnce z jehličnin zdobíme přírodninami a dekoracemi z textilu, keramiky či skla

Místo klasických adventních věnců se čtyřmi svíčkami se často objevují věnce zavěšené na zdi. Základ zdaleka nemusí tvořit jen větvičky jehličnanů. Uvít je lze ze suchých větviček, proutků, břečťanu, slámy a podobně. Zdobí se pečenými perníčky, slaměnými ozdobami, textilními dekoracemi… Fantazii se meze nekladou.

Ozdobička je vystřižena z modrotisku a dozdobena proužky slámy

V poslední době se opět stávají oblíbenými betlémy. V některých chalupách se zachovaly ty staré, po předcích, které si určitě zaslouží citlivě je zrenovovat. Někdo se pustí i do výroby vlastního betlému – inspiraci najde na četných vánočních výstavách, kde je možné vidět nejen historické betlémy, ale i betlémy současných tvůrců. Vedle vyřezávaných ze dřeva nebo vystřihovaných z papíru můžete obdivovat betlémy z nejrůznějších materiálů.

Dekorace z červených bobulí (Sia)

Jaký by to byl stromeček bez ozdob! Kromě foukaných skleněných se na stromku vyjímají pěkně ozdůbky z přírodních materiálů, které si můžete i sami vyrobit. Nasbírejte šišky, větvičky, kůru a co vám ještě padne do oka, a potom i s dětmi tvořte. Kouzelné ozdoby vzniknou i za pomoci látky, vlny, jehlic či háčku.

Sváteční atmosféru podtrhnou různá menší či větší aranžmá ze svíček, chvojí, suchých plodů, textilních stuh a dalších ozdob, do nichž můžete zakomponovat i různé staré předměty a nádobí z chalupy.

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: PAVEL VESELÝ, ARCHIV FIREM A SHUTTERSTOCK

Vánoce v lidovém stylu

Vánoce v lidovém stylu