Hrátky s tavnou pistolí

Rubrika: Dílna

Máte-li z léta nasušené rostliny, nasbírané šišky, připravený mech, oříšky, proutí a další přírodniny, můžete je využít při výrobě dekorací.

Lepení jde velmi rychle od ruky

Užitečnou pomůckou při výrobě adventních i velikonočních věnců, vánočních svícnů, girland, květinových košíčků a dalších dekorací je tavná pistole. Její výhodou je jednoduchá, rychlá a čistá práce i v hůře přístupných místech. Manipulace s klasickým lepidlem v tubě přináší zvýšené nároky na udržení čistoty, zatímco při práci s tavnou pistolí si lepidlo přesně dávkujeme i na dílky z velmi křehkých materiálů.

Nazdobená “lodička” ozdobí třeba okno koupelny

Do pistole se používají speciální lepidla ve formě tyčinek – patron. Protože se tyto patrony prodávají v různých délkách a o různém průměru, je nutné znát typ, který je vhodný do vaší pistole. K lepení dekorací si můžete pořídit i barevné či dokonce třpytivé tyčinky, kterými se dají různé materiály slepit, ale dá se jimi i jejich povrch zdobit „kresbou“.

Příprava na práci obnáší jen nachystání materiálu, pistole a lepicích tyčinek. Nejprve zastrčíme patronu do pistole, tu zapojíme do zásuvky a počkáme, až se lepidlo roztaví. Pak jediným zmáčknutím spouště dávkujeme podle potřeby lepidlo. To se neroztéká, velmi rychle tuhne a chladne. Lepený předmět v něm chvilku (pár vteřin) podržíme – právě než lepidlo ztuhne (průsvitné lepidlo zbělá), a je to. Vzhledem k tomu, že práce s pistolí jde rychle od ruky, je dobré si postup lepení předem dobře rozmyslet a připravit. Pokud přece jen lepidlo ukápne vedle, snadno je po ztuhnutí odstraníme starým nožem nebo řezákem.

Kromě přírodnin, s kterými asi budeme pracovat nejčastěji a nejradši, lepicí pistolí slepíme i „obyčejné“ materiály v domácnosti – papír, karton, textil, keramiku, kámen, kov i většinu plastů.

 

Text Martina Lžičařová, foto Shutterstock a Henkel

Hrátky s tavnou pistolí