Jak odstranit rez

Rubrika: Dílna

Existuje sice široká nabídka barev rovnou na zkorodované povrchy, ale stabilního a kvalitního nátěru docílíte spíše důkladným očištěním a kombinací k tomu určených nátěrových hmot.

Při odstraňování koroze a nátěrech ocelových konstrukcí či jiných kovových předmětů máte několik možností. Stopy koroze můžete odstranit pomocí mechanických či chemických prostředků a očištěný povrch ochránit vhodným nátěrem. Nebo můžete použít speciální barvy na zkorodované povrchy. U předmětů, kde je nutné co nejvíce odstranit rez, ale zároveň je nelze natřít barvou (nářadí, kování, součásti starých strojů), pak můžete rovněž vyzkoušet průmyslově vyráběné odrezovače nebo využít běžně dostupných a levných surovin typu octa či kyseliny citronové.

Co máme na výběr

Začněme však nejdříve u kovových konstrukcí, tedy například bran a branek, různých přístřešků, skleníků či pařenišť nebo okapových háků. Zmíněné konstrukce a předměty obvykle sestávají z ocelových trubek, profilů či pásoviny a na jejich vnější vzhled klademe určité estetické požadavky. Nejlepší je tedy v takových případech postupovat cestou odstranění povrchové koroze a natření ocelových dílů některou z barev na kov z kategorie antikorozních nátěrů. Tyto barvy (Hammerite, Alkyton, Antirezin) lze podle výrobců použít velmi jednoduše po odstranění svrchní vrstvy koroze a otření očištěných míst suchým hadrem. Řada lidí s nimi má velmi dobré zkušenosti, ale v některých případech si uživatelé stěžují, že pod zdánlivě pevným a neporušeným barevným povlakem koroze pokračuje.

Richard Denner z firmy Barvy a laky Hostivař ve své internetové poradně upozorňuje, že nedostatečně připravený zkorodovaný podklad pro nátěr může snížit životnost nátěrového systému až o 60 procent a doporučuje i v případech barev —na rez” použít kromě co nejdůkladnějšího mechanického očištění i některý z chemických odrezovačů. Z produktů BAL pak doporučuje použít jednovrstvou barvu S 2160 Hostagrund, pro dosažení vysoké odolnosti pak dvousložkové nátěry, například kombinaci základovek S 2300 či S 2305 a podkladovou barvu S 2312 Epolex v kombinaci s polyuretanovým emailem U 2065 Pragopur.

Jinou variantou je Alkyton, což je antikorozní barva s obsahem antikorozních pigmentů, kterou lze natírat přímo na zkorodovaný kov. Na běžný rezavý povrch doporučuje výrobce dvě vrstvy nátěru, na silně zkorodované povrchy pak nejdříve vrstvu nátěru Penetrátor koroze a poté vrstvu Alkytonu. Barvu využijete i na povrchy z lehkých kovů, dřeva, plastů, betonu či skla.

Stabilizátory koroze

I v případě použití dražších barev určených přímo na rez nic nezkazíte použitím stabilizátoru koroze, který zároveň slouží jako základní nátěr.

V sortimentu firmy Detecha najdete Festprimer, což je polyuretanový přípravek na kovové i jiné porézní materiály. Zabraňuje rozvoji koroze a zvyšuje přilnavost a životnost celého nátěrového systému. Je vhodný pro základní antikorozní nátěry kovů, zvláště pro povrchy se zbytky koroze a starých nedočištěných nátěrů. Kombinovat ho lze s nátěry Superkov, Superfest, Epoxyban, Tlumex Plast Plus či alkydovými, epoxidovými a akrylátovými nátěry jiných značek.

Severochema například vyrábí vodou ředitelný Alcor stabilizátor koroze určený na zastavení počínající koroze železa a na zastavení korozních reakcí u tenčích vrstev rzi. Neproniká však silnějšími vrstvami koroze. Na podobném principu funguje už zmíněný Hostagrund od BAL, což je jednosložková základová impregnační barva vytvrzovaná vzdušnou vlhkostí. Je určena k základním impregnačním nátěrům kovů a posílí přilnavost dalších vrstev nátěrů zvláště u zkorodovaných povrchů ve vlhku.

Použít můžete i chemický stabilizátor koroze Rodexol. Stabilizuje rez a uzavírá povrch vůči působení vlhkosti. Výrobce doporučuje nátěr všude tam, kde nelze rez dokonale mechanicky odstranit. Rodexol rovněž poslouží jako základový nátěr pro kombinaci s vrchními barvami na kov.

Důkladnou antikorozní ochranu poskytne i syntetická antikorozní základní barva Synorex Primer S2000, kterou vyrábí Colorlak. Barva poslouží jako podkladový stabilizátor, na nějž můžete nanášet syntetické a epoxidové nátěrové hmoty (nejméně po 24 hodinách), ale i nitrocelulózové nátěrové hmoty (po 10 dnech po vyzrání barvy).

Ingredience ze špajzu

S jistou nadsázkou lze říci, že spoustu užitečných prostředků k odrezování můžete najít i doma ve spíži. Využijete je však spíše v situacích, kdy hodláte důkladně odstranit rez z povrchů i záhybů menších kovových předmětů. Může to být například staré, krásné a navíc stále použitelné tesařské či truhlářské nářadí včetně seker, kladiv, hoblíků nebo pořízů, přesněji řečeno jejich kovových částí. Ale také různé motyčky, zámky, panty a kování nebo i staré kované hřeby. Zatímco pro důkladné odrezování velkých konstrukcí použijete spíše kombinaci mechanického broušení a nátěrů chemickými odrezovači, menší předměty se často velmi efektivně odrezují namočením do příslušné lázně.

Velmi účinným prostředkem k rozpouštění rzi je třeba kyselina citronová. Vyzkoušený je zruba dvouprocentní roztok, jehož účinnost lze před ponořením odrezovaného předmětu zvýšit ohřátím.

Podobně se dá použít i ocet, s nímž mají například restaurátoři kovových předmětů dobré zkušenosti v ředěném i neředěném stavu. Je třeba trochu experimentovat a najít správný poměr i délku louhování a také je nutné mít se na pozoru před příliš agresivními účinky octa.

V obou případech se rozpuštěná vrstva rzi opatrně čistí ocelovým kartáčem a oplachem. Po použití kyseliny či octa je nutné povrch očištěných předmětů takzvaně pasivovat. Jinak by téměř okamžitě začaly korodovat znovu. Tradičně se k tomu používal kaméliový olej, ale dobře poslouží i konzervační prostředky typu Konkor či WD-40. Před konzervací odrezovaný předmět dobře osušte, nejlépe proudem vzduchu z kompresoru. Pokud odrezujete roztokem velké předměty (např. starý dílenský stroj), pasivujte raději povrch nástřikem —wédéčka” na ještě mokrý povrch a osušte ho až potom. Konzervační olej se do odrezovaného povrchu dostane i přes roztok.

text: Richard Guryča
foto: archiv firem, Shutterstock

Jak odstranit rez

Jak odstranit rez