Natírání oken nepodceňujte

Natírat dřevěné rámy oken je práce dost náročná a je vcelku přirozené snažit se ji podvědomě odkládat. Ale čím dřív nátěry oken obnovíte či opravíte, tím snáze a rychleji to půjde.

Okna jsou z hlediska zatížení působením povětrnostních podmínek vystavena extrémně náročnému úkolu opakovaně zvládat déšť, vítr, ale i slunce a s ním související UV záření. Vše má destruktivní vliv na vrstvu nátěru, která před uvedenými vlivy chrání samotné dřevo, a proto je zvláště u oken (stejně jako u dřevěných fasád či dveří) potřeba vrstvu nátěrové hmoty na okenních rámech udržovat ve stavu, aby tuto ochrannou bariéru mohla vytvářet, a v případě potřeby ji do tohoto stavu co nejrychleji vrátit.

natírání okna

Vždy je snazší a rychlejší pracovat s krycí barvou, která „maskuje“ i případné nedokonalosti dřeva či původního nátěru. Foto: Shutterstock

Z výroby a po letech

Máte-li při montáži nových dřevěných oken na výběr mezi natřenými a nenatřenými, připlaťte si za nátěr nebo zvolte už z výroby takto ošetřený produkt. Technologie několika vrstev nátěru či nástřiku je víceméně samozřejmá u eurooken vyráběných z normovaných lepených hranolů zaručujících pevnost a tvarovou stabilitu. U běžných dřevěných oken, případně u produktů na zakázku, nemusí být dodání s nátěrem samozřejmostí. Ale pokud můžete koupit okna z tlakově impregnovaného a více vrstvami barvy či lazury profesionálně ošetřeného dřeva, zvolte tuto variantu i za vyšší cenu. Jinak vás čeká spousta práce, kterou navíc laicky nelze udělat v kvalitě továrního nástřiku či napuštění dřeva nátěrovou hmotou.

Jestliže však řešíte problém dosluhujícího nátěru u léta funkčních a stále kvalitních dřevěných oken na chatě či na chalupě, lze svépomocnou obnovu doporučit spíše, než abyste okna demontovali a nechali udělat nové nátěry u profesionálů. I to je samozřejmě jedna z možností, ale problémem je zpravidla o dost vyšší cena a nutnost sladit termíny (dům zůstane bez oken), což může být obtížné.

V případě svépomocného natírání dřevěných oken je pak důležité, zda obnovujete původní odstín krycí barvy (nebo zvolíte jinou barvu), případně zda obnovujete lazuru, nebo se snažíte nově docílit přirozeného vzhledu dřeva tím, že stará okna zbavíte původní krycí barvy.

Můžete-li si při nákupu nových oken vybrat mezi natřenými a nenatřenými, volte variantu s nátěrem.

Pozor na skla

Ať už přijde na rámy a křídla oken barva, nebo lazura, musí dolů veškeré nesoudržné zbytky původních barev a laků. Nejtěžší práce vás čeká v případě, že chcete odstranit starou barvu až na dřevo a to pak nově natřít lazurou (případně olejem), protože pak je nutné odstranit vše. Ve starších číslech našeho časopisu nebo na našem webu najdete často popisované postupy odstranění starých nátěrů, které zahrnují použití chemických odlakovačů, broušení a opalování horkým vzduchem nebo plynovým plamenem. U jinak efektivního opalování je u oken nutné hlídat praskání skel, použít rozptylující nástavce na horkovzdušnou pistoli, regulovat teplotu a chránit sklo kusem plechu.

odstraňování nátěru z oken

Pro důkladnější natření včetně odstraňování původních vrstev nátěru je pohodlnější křídla oken vysadit a mít je položené. Foto: Shutterstock

Kombinace všech metod odstranění zbytků původních nátěrů i zuhelnatělé a seškvařené vrstvičky po opalování by měla být završena broušením a poté zbavením dřeva prachu. Dokonalé vyčištění dřeva je samozřejmě prospěšné i pro následné nanášení krycí syntetické nebo vodou ředitelné barvy, ale je pravda, že barva určité nedokonalosti a zbytky původních vrstev „odpustí,“ zatímco lazura či olej by je spíše zdůraznily.

Čím natírat?

  • Akrylové barvy jsou snadné na zpracování, dají se ředit vodou, rychle schnou, mají široké spektrum odstínů.
  • Syntetické barvy vyžadují ředidlo, schnou déle, poskytnou odolnější a trvanlivější ochranu povrchu dřeva.
  • Lazury zdůrazní kresbu a barvu dřeva, proniknou (tenkovrstvé) do jeho struktury nebo vytvoří (silnovrstvé) odolnou povrchovou vrstvu.

Dobré rady

  • Plánujete-li nátěr tradiční bílou, poohlédněte se po nabídce speciálních barev na okna, které zaručují vyšší pevnost a odolnost vůči UV záření včetně barevné stálosti.
  • Kování u opravovaných oken lze sice před nátěrem či nástřikem olepit malířskou páskou, ale je lepší ho demontovat a natřít dřevo i pod ním.

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock a se svolením firem OBI, Colorlak

Natírání oken nepodceňujte