Co se starou peřinou

Máte na chalupě staré polštáře a duchny? Jestli nevíte co s nimi a je vám líto je vyhodit, zkuste je zrenovovat. Pokud netušíte, v jakém stavu péřová náplň je, odneste přikrývky do čistírny peří, kde posoudí, zda se vyplatí je znovu použít.

Odpadne vám tím i nevděčná práce s přesouváním peří ze starého sypku. Kdo to někdy dělal, ví, o čem píšeme. Protože i při sebeopatrnější manipulaci s peřím budou byt i váš oděv a vlasy plné peříček a chmýří. Jestli vlastníte sušičku a pokrývku nebo polštář jste vyprali ve speciálním prostředku na praní peří a řádně usušili, třeba se do přešívání polštářů či prošívaných dek pustíte sami. Lepší však je svěřit tuto práci odborníkům.

Dlouhá životnost a luxus

Nejčastěji jsou výrobky plněny peřím z hus anebo kachen. Výhřevnější je husí peří, kachní hřeje méně a má kratší životnost. Pro nízkou hmotnost a zároveň vysokou hřejivost je ceněno zejména prachové peří. K tomu nejkvalitnějšímu patří peří z hrudníku hus. Většina lidí od péřových dek a polštářů upustila kvůli tomu, že o výrobky z umělých dutých vláken se snadno pečuje. Dají se dobře prát, rychle uschnou včetně polštářů, což vyhovuje hlavně rodinám, kde mají alergiky.

Jsou ale lidé, kteří nedají na peří dopustit. Nové luxusní péřové deky a polštáře ve speciálním sypku stojí až desetitisíce korun a za jedinečné pokrývky z ručně sbíraného prachového kajčího peří zaplatíme víc než šedesát tisíc, a dokonce pětimístné sumy. Pro střední kvalitu péřových výrobků odborníci doporučují náplň z 20 procent prachového a 80 procent krycího peří.

Odborná renovace

Přikrývky a polštáře odneseme do čistírny peří, kde jej vyjmou ze starého povlaku, vyčistí a vloží do nové látky. Zákazník si vybere, jakou gramáž má nová pokrývka nebo polštář mít. V čistírnách jsou obvykle schopni dodané peří doplnit na potřebnou gramáž nového výrobku.

Odborné firmy zájemcům nabídnou i z výběru sypkovin. Ty se prodávají v několika kvalitách i barevných provedeních. Jednobarevné jsou většinou levnější, se vzorem (například kostičky či pírka) jsou dražší. Jde o stoprocentně bavlněnou textilii, která by měla být atestovaná na nepropustnost peří i hygienickou nezávadnost. Pokud chcete peří pouze vyčistit a lůžkoviny nepřešívat, stačí se domluvit při předání pokrývek do čistírny.

Polštáře, peřiny, prošívané deky

Původní babiččiny duchny dnes nahrazují prošívané péřové přikrývky. Máte-li doma klasickou peřinu, během renovace lze upravit množství péřové náplně. Získáte třeba tenčí deku, vhodnou i do teplejší místnosti. Zároveň si ji můžete nechat prošít v ploše tak, aby se v ní peří nesesypávalo a zůstalo rovnoměrně rozloženo po celé přikrývce. Za prošívané přikrývky je samozřejmě účtována vyšší částka než za ušití duchny.

Jak deka vypadá? Klasický rozměr 140 x 200 cm by standardně měl být prošit do 35 čtverců, tedy 7 na výšku a 5 na šířku. Tento počet čtverců umožní optimální přilnutí přikrývky k tělu spáče. Mnoho výrobců ale mění rozměr čtverců a šije přikrývky pouze z 24 čtverců, tedy 4 na šířku a 6 na délku. Dětské deky se šijí v několika rozměrech.

Ceny zakázkové výroby

Ceny se mírně liší podle regionů, výběru sypkoviny a velikosti lůžkoviny. Základní cena obsahuje párání, čištění peří doneseného zákazníkem, ušití nové sypkoviny s paspulí, prošití deky a balné. Za klasický polštář zaplatíte okolo 195 korun, za prošívanou deku okolo 1 100 korun, za dvoudeku (francouzská deka) 1 700 korun, za duchnu 900 korun. Dětské lůžkoviny pořídíte asi za 195 Kč.

text: Helena Štětinová

foto: Westwing, Lůžkoviny Janeček, Shutterstock

Co se starou peřinou