Jak na chytré a snadné opravy chalupy před zimou?

Rubrika: Market

Chcete si ulehčit práci při zazimování chalupy a obejít se přitom bez nářadí a potlučených prstů? Pak vyzkoušejte opravy s pomocí montážního lepidla!

Dlouhé léto dalo chatám pořádně zabrat, takže je potřeba vyřešit všechny resty! Zkontrolovat zdi, zda se někde neobjevily praskliny, připevnit vyviklané schodnice, zejména u hlavních dveří zajistit, aby práh těsnil. Čím více toho stihnete, tím lépe pomůžete chalupě přečkat zimu. Možná bude potřeba spravit i nějaký ten parapet. Venku mrkněte na okapy, zda nepotřebuje vytmelit nějaká ta dírka anebo trubka pro svod vody.

Skvělé na těchto opravách je, že nebudete nutně potřebovat desítky věcí a nářadí. Vše od vytmelení spár až po opravu schodů či prahů zvládnete kvalitně opravit pomocí montážního lepidla. Není to žádná věda, tudíž opravy nemusíte vymýšlet nijak složitě. Stačí vědět, co můžete od takového montážního lepidla očekávat a jak s ním pracovat.

Příprava je základ lepení!

Než se vrhnete do montáží a oprav, myslete na jedno základní pravidlo. Před jakoukoliv akcí lepený povrch pořádně vyčistěte od nečistot a prachu. U schodů, prahů i parapetů je dobré povrchy vysát. Zdi oprašte alespoň štětečkem.

Jak lepit?

Lepidlo můžete nanášet bodově nebo v pásech. Důležité je zachovat odstup od okrajů, aby vám při připevnění lepidlo nevytékalo. Dobré je, aby jednotlivé body i linie lepidla měly rozestup mezi sebou. Lepidlo nanášejte jen na jednu plochu např. na desku. Pak desku přiložte na příslušné místo a pořádně po celé ploše přitlačte. Lepidlo vytvrzuje obvykle 24–48 hodin, záleží na jeho množství a okolní vlhkosit a teplotě.

Vyplnění prasklin.

Chystáte se na praskliny ve zdi? Nejdříve odstraňte všechny volné části zdiva, pomůže vám například obyčejný hřebík, kterým několikrát prasklinu projeďte, oddrolíte tím všechny volné kousky, následně vysajte vysavačem. Vyčištěnou prasklinu vyplňte montážním lepidlem a okraje zahlaďte do ztracena. Na velké otvory se spíše hodí tmely, pro menší praskliny je vhodné použít montážní lepidlo, které má také tmelící schopnost.

Před zimou je vhodné také opravit praskliny či netěsnící spoje okapů a svodů vody. Postupujte stejně, nejdříve očistěte otvor. Rzi se zbavíte například pomocí drátěného kartáče. Následně vyplňte montážním lepidlem, které je určené pro práci v exteriéru a za vlhka, abyste nemuseli řešit, zda bude pršet či nikoliv.

Oprava schodů a parapetů.

Když se viklá schod, není to nic příjemného a je to nebezpečné. Při lepení schodnic použijte silnější housenku, docílíte to tím, že aplikační špičku na kartuši seříznete cca v polovině.  Naneste a schodnici pořádně přimáčkněte. Schody nepoužívejte do konečného vytvrzení tzn. cca do 48 hodin po opravě. To samé platí i při lepení parapetů.

Spolehlivé montážní lepidlo

Pokud chcete na vše používat jednoho pomocníka, můžete vyzkoušet montážní lepidlo Pattex ONE FOR ALL HIGH TECH. Díky vysoké počáteční i konečné pevnosti udrží i velkoformátové sádrokartonové a dřevotřískové desky, obklady z různých materiálů jako dřevo, sklo, přírodní kámen a mnoho dalších materiálů. Dobře a spolehlivě lepí i často zatěžovaná místa, jako jsou schody, prahy a parapety. Poslouží i místo tmelu na vyplnění spár. Po vytvrdnutí jej můžete snadno obrousit a přebarvit podle vlastních představ.

www.pattex.cz

Komerční prezentace

Jak na chytré a snadné opravy chalupy před zimou?