Co všechno musíte zařídit před tím, než začnete se stavbou chalupy?

Rubrika: Market

Foto: Pixabay

Chystáte se na stavbu víkendové chalupy, ale jste na samém začátku? Poradíme vám, co všechno budete potřebovat, než se stavbou budete moci začít.

Jak budete stavbu financovat?

Stavba chaty či chalupy bude zpravidla otázkou několik milionů korun. Pokud tyto finance nemáte k dispozici ve spořicích či investičních produktech, budete pravděpodobně muset stavbu financovat úvěrem. Hypotéka bude v tomto případě nejlepší volbou, pokud na ni svými příjmy dosáhnete. Počítejte s tím, že hypoteční úvěr na stavbu nemovitosti bude administrativně o něco náročnější než v případě úvěru na koupi hotové stavby.

Máte již pozemek?

Pokud máte stanovený předběžný rozpočet a máte představu o financování, přejděte ke koupi pozemku. Pozemky se pomalu i na venkově stávají nedostatkovým zbožím. Územní plány často jen v omezené míře počítají s další výstavbou, velká část pozemků je pak držena za účelem investice, sehnat ten pravý tak nemusí být jednoduché. Stanovte si svoje priority a trpělivě hledejte ideální pozemek.

Architektonický návrh

Ve chvíli, kdy znáte místo výstavby, můžete konkrétně plánovat podobu nemovitosti a vypracovat stavební plány. Měli byste tedy jak po designové, tak po konstrukční stránce mít dokonalou představu o tom, jak bude chalupa vypadat a co bude potřeba k její výstavbě.

Zatímco v případě rodinných domů ve městech obvykle budete svázáni regulacemi a územním plánem, na venkově je často situace jednodušší. Je však vhodné zachovat ohleduplnost vůči sousedům i přírodě a plánovat nemovitost tak, aby působila jako harmonická součást okolí.

Zřízení stavebního povolení

Ve chvíli, kdy máte detailní plány a stavba může takřka začít, vás bude brzdit poslední velká administrativní překážka. Pro stavbu chalupy bude nutné získat stavební povolení. Teprve po něm může na pozemek zavítat technika a stavbaři, kteří se pustí do díla.

Komerční prezentace

Co všechno musíte zařídit před tím, než začnete se stavbou chalupy?