Na chatu a chalupu s lepidly UHU!

Rubrika: Market

Otevírání nové chalupářské a chatařské sezóny se blíží. Co všechno si nabalit na první cestu a pobyt na naší oblíbenou chatu nebo chalupu? Na opékání určitě špekáčky! Není nic úžasnějšího, než „buřt“ opečený venku v přírodě a na jaře. Třeba i tam, kde sníh ještě nestačil roztát. Po zábavě však rychle do práce. Jarní údržba volá. A jaká lepidla UHU si na opravy a údržbu přibalit?

Mnoho drobných oprav zvládneme s  lepidlem UHU MAX REPAIR, které jsme představili v některém ze starších čísel časopisu. Toto výborné a  velmi univerzální lepidlo zvládne spoustu oprav a drobných rekonstrukcí. Z hlediska pracovního postupu má však i svá úskalí, která vyřešíme jinými lepidly. Jistě si vzpomínáte na naše povídání o univerzálních lepidlech. Jediné univerzální lepidlo neexistuje! A která jsou ta úskalí?

Lepidlo UHU MAX REPAIR potřebuje k vytvrzení čas. To znamená, že lepené předměty musíme fixovat v konečné poloze minimálně 12 hodin. Co však uděláme s tím, když fixovat nelze, nebo je to velmi obtížné? Jak fixovat popisné číslo nebo schránku na dopisy? V tomto případě kombinujeme lepidlo UHU MAX REPAIR s  velmi pevnou páskou UHU EXTREME, která na  ideálním povrchu udrží až 120 kg na jedno balení pásky. Ideální povrch, jako jsou například hladké, lesklé kachličky nebo lakovaný kov, však většinou zrovna nemáme a musíme lepit na cihly, dřevo či beton. Zde by žádná páska lepené předměty dlouhodobě neudržela. Proto kombinujeme pásku s lepidlem. Páska zajistí počáteční fixaci a po vytvrzení lepidla si můžeme být jisti, že je připevnění ideální. A bez vrtání.

Při připevňování rozměrnějších předmětů, jako je například schránka na dopisy a noviny, nalepíme pásku v pruzích (viz foto) s dostatečným rozestupem. Do  těchto mezer poté naneseme lepidlo UHU MAX REPAIR v  bodech. Sejmeme krycí fólii z  lepicí pásky a  přilepíme. Pozor! Páska má vysokou počáteční adhezi. Musíme schránku přiložit přesně, dodatečnou korekci nám již páska neumožní. Schránka však bude držet, jako přivrtaná!

Takzvaná „vylepšená vteřinovka“ pomůže při rychlém lepení a  opravách předmětů, kde lepený spoj přesně dosedá. Může však být (na rozdíl od lepení s běžným vteřinovým lepidlem) namáhán na ohyb a vystaven působení vlhkosti (boty, oděvy, pláštěnky, květináče…). Dále všude tam, kde je třeba co nejdříve předmět po opravě zase používat.

Mezi nejpevnější a nejodolnější lepidla patří epoxidy. Nejsou sice pružné, nehodí se tedy k opravám a lepení pružných a měkkých materiálů, jako jsou boty, plachty, stany, nafukovací předměty a podobně. Při lepení tvrdých, pevných materiálů jsou však nepřekonatelná. Epoxidová dvousložková lepidla jsou nabízena v širokém sortimentu, ve kterém se někdy těžko orientujeme. Co nás musí zajímat?

Především pracovní čas – jak dlouho budeme opravu (lepení) provádět. Tento čas je na  balení lepidel UHU vždy uveden. Mnozí tento údaj zaměňují s časem vytvrzení, což není správné. Epoxidy obecně vytvrzují delší dobu – většinou až 24 hodin. Dále si musíme stanovit barvu epoxidu. Čirý, žlutý, černý, šedý…

A v neposlední řadě – čím je epoxid plněn. Existují takové, které jsou plněny například ocelovým práškem a nazývají se tekuté kovy. Jsou to husté pasty, které dokáží vyplnit i větší spáry a prostory, trhliny v kovech a jiných tvrdých materiálech.

Specifickou kapitolou jsou epoxidové plastelíny. Díky jejich velké tvrdosti, vysoké vyplňovací schopnosti a jednoduchosti použití jsou určeny k celé řadě oprav a rekonstrukcí. Například jako náhrada vypadaných suků v  dřevěných oknech nebo na opravy oprýskaných pískovcových parapetů, říms a  podobně. Ale o  tom až zase někdy příště.

www.lepidla.cz

Na chatu a chalupu s lepidly UHU!