Internetové aukce

Rubrika: Hospodaření

Jak na internetových aukcích nakupovat a co dělat, pokud chcete sami něco prodat?

Internetové aukce

Při návštěvách na chalupách jsme se již několikrát setkali s tím, že chalupáři leccos koupili v internetových aukcích. Jak při nákupu, ale i při případném prodeji postupovat? Je obchodování na aukcích bezpečné a co dělat, abychom se nestali obětí nějakého podvodníka? Odpovědi na tyto otázky jsme připravili s největším českým aukčním portálem Aukro.cz.

Co všechno můžeme koupit v aukcích?

Na internetových aukcích seženete za rozumné ceny nové i použité zboží všeho druhu. Můžete tu také najít použité předměty, které by se vám hodily k doladění stylového interiéru. Na Aukro.cz totiž najdete kromě běžných věcí mnoho zajímavých kousků, ať už se jedná o designové předměty nebo věci sběratelské hodnoty. V aukcích se však prodávají nejen použité věci, téměř polovina nabízených předmětů je nové zboží. Na Aukru nabízejí své zboží také firmy nebo živnostníci a můžete tu koupit i nové věci se zárukou.

Rekonstrukce díky aukcím

Pokud jste se rozhodli, že vaše chata nebo chalupa potřebuje rekonstrukci nebo nějakou menší úpravu, zkuste se po vhodném stavebním materiálu podívat na internetu. Můžete tu narazit na nižší ceny než v kamenných obchodech a výběr je široký. Najdete tu odpadní trubky, nejrůznější lepenky, eternitové desky, komínové nebo krbové vložky, radiátory nebo třeba dveře. Lidé tu často prodávají materiál a věci, které jim zbyly při jejich rekonstrukcích a vy díky nim můžete ušetřit. Za zajímavé ceny najdete na Aukru také nejrůznější nářadí a náčiní, hoblíky, vrtačky, svěráky, ale třeba také pneumatická kladiva jsou k dostání od jedné koruny. A samozřejmě i zde platí, že můžete pořídit i věci úplně nové a nepoužité.

Jak probíhá nákup?

Nákup na Aukro.cz je již na první pohled jednoduchý. Pokud přesně nevíte, jaký předmět by se hodil k vyšperkování vaší stylové chalupy, a hledáte inspiraci, pak budete moct hledat v tisících předmětech a aukcích. Avšak pokud víte, co hledáte, zadáte předmět do vyhledávacího řádku a počkáte, co vám internetová stránka nabídne. Prohlédnete si fotografie a přečtete další informace, které uvádí prodávající, a pak už je jen na vás, jestli se zúčastníte aukce a přihodíte. „Před samotným přihozením v aukci si pozorně přečtěte komentáře ostatních nakupujících, abyste nakupovali jen od důvěryhodného prodejce, se kterým mají ostatní dobré zkušenosti,“ radí Lenka Hanušová z Aukro.cz.

Systém aukcí je přehledný. U každého zboží je zobrazena základní cena, minimální výše přihození a čas do konce aukce ve dnech, hodinách i minutách. Nejvyšší nabídka vítězí. U předmětu jsou také uvedeny celkové náklady včetně dopravy. V aukcích nechybí aktuální počet nabídek, podle kterých vidíte, jaký je o předmět zájem. Pokud chcete předmět vydražit právě vy, pohlídejte si konec aukce, kdy je kolem ní nejvíc živo. Pokud však nemáte čas zrovna sedět u počítače, můžete předem nastavit maximální částku, kterou jste ochotni do aukce investovat, a systém bude automaticky přihazovat za vás. U některého zboží najdete možnost „Kup teď“ a částku, za kterou můžete zboží zakoupit ihned a bez dražení.

Jak platit při nakupování na internetu

Při nakupování v internetových aukcích je nutné dodržovat bezpečnostní zásady online obchodování. Při nakupování na internetu si můžete zvolit několik druhů platby.

Pokud prodejce bydlí někde poblíž, můžete si u něj zboží vyzvednout osobně. Za tuto možnost většina prodávajících nepožaduje žádný příplatek. Na místě zaplatíte jen zboží, záleží už jen na prodejci, jestli budete moci zaplatit kartou nebo hotově. Zboží si na místě můžete zkontrolovat. To je vhodné zvlášť u dražších předmětů, například u sběratelských unikátů.

Vydražený předmět si můžete nechat zaslat také na dobírku. Pak zaplatíte hotově při jeho převzetí. Záleží jen na vás, zda vám zboží doručí Česká pošta nebo některá zásilková firma. Před objednáním zboží se pozorně podívejte, kolik bude zaslání stát. Cena se liší právě podle dodávkové služby a většinou se pohybuje kolem padesáti až sto padesáti korun.

Další možností je platba převodem z účtu nebo platební kartou. Zásilku prodávající odešle, jakmile na svém účtu uvidí připsanou platbu. Kupované zboží můžete někdy platit také složenkou nebo složením peněz na účet přímo v bance. Tyto dva způsoby jsou ale poměrně drahé a vzhledem k časové náročnosti nejméně pohodlné.

Chci prodávat, jak na to?

Máte na chatě sami něco, co již nepotřebujete? Předělávali jste podlahy a zbyla vám dlažba? Nakoupili jste nové nádobí, ale to staré je vám líto jen tak vyhodit, protože by ještě mohlo dobře sloužit? Pak i vy můžete zkusit, jaké to je být prodejcem na internetových aukcích.

Pokud si ke svému prvnímu prodeji vyberete Aukro, musíte se nejprve zaregistrovat na internetových stránkách www. Aukro.cz. Nakupovat můžete začít okamžitě po registraci, s prodejem je to však trošku jinak. Nejprve budete muset počkat, až vám do poštovní schránky přijde aktivační kód. Aukro si tak ověřuje zadané údaje a poštovní adresu každého, kdo chce na Aukru prodávat. Žádný prodejce tak neobchoduje anonymně a v případě možných problémů jej lze kontaktovat.

Jak být správným prodejcem

Obchodování na internetu vyžaduje určitou oboustrannou důvěru. Pokud chcete na internetových aukcích občas něco prodat a být spolehlivým prodejcem, musíte si postupně vytvořit dobré jméno. V internetových aukcích stejně jako v kamenném obchodě platí heslo „náš zákazník, náš pán“. Pokud se vás kupující na něco ptají a zajímají je další informace ke zboží, které prodáváte, odpovídejte jim. Zajímejte se také, co o vás vaši zákazníci píší. To může být i půl úspěchu, protože spokojení zákazníci přivádějí další nové zákazníky.

Zbytek spočívá v tom, jak umíte prodávané zboží vystavit. Předmět dobře vyfoťte a na Aukro vystavte co nejlepší obrázky. Ušetříte čas sobě i nakupujícím – oni dobře uvidí, co nabízíte, a vy nebudete muset odpovídat i opakovaně na zbytečné otázky. Aukci co nejlépe a nejvýstižněji pojmenujte a zařaďte ji do odpovídající kategorie tak, aby byla co nejsnadněji k nalezení. Předmět popište pravdivě a pokuste se zmínit všechny vlastnosti, o které by se kupující mohli zajímat, jako např. rozměry, stav, materiál nebo informace o záruce. Informace můžete do dvanácti hodin po vystavení předmětu bezplatně změnit. Nezamlčujte informace o stavu prodávané věci. Vyhnete se tak zbytečným stížnostem a reklamacím, které vám mohou pokazit pověst. A tu máte i na internetu jen jednu.

Nechcete-li na Aukru prodávat jen příležitostně, ale ve velkém, nezapomeňte, že podnikání je také závazek a že pro vás platí daňová povinnost. Daň z příjmu neplatíte jen tehdy, pokud prodáváte nahodile, nikoliv soustavně.

Spuštění aukce

Před vystavením předmětu vyberte možnosti přepravy a určete, jakými způsoby chcete případnému kupujícímu předmět doručit a jakou cenu za dopravu zaplatí. Můžete také naplánovat, kdy má být aukce spuštěna a jak dlouho bude trvat. Konec aukce nestanovujte na nevhodnou hodinu jako například pozdně v noci nebo časně ráno. Konce aukcí bývají mnohdy adrenalinovou záležitostí, kdy několik kupujících usiluje o týž předmět a navyšují nabídky ve snaze předstihnout konkurenta. Nepřipravte se o tuto možnost.

V katalogu internetových aukčních serverů www.iaukce.net najdete řadu adres nejen českých, ale i zahraničních aukčních serverů (např. www.ikup.cz, www.ustar.cz/cz/aukce, www.ebay.de, www.allegro.pl atd.).

TEXT: RED
FOTO: ISTOCKPHOTO. COM

Internetové aukce