Do cizích krajů vlakem

Rubrika: Hospodaření

Opusťme na chvilku naše chaty, chalupy a zahrádky a vydejme se na výlet do ciziny. Jak? Přece vlakem!

Před cestami do ciziny vlakem se vyplatí sledovat aktuální nabídky na webových stránkách Českých drah

Jistě si ihned položíte otázku, proč volit právě vlak? Argumentů máme hned několik: cestování vlakem je oproti autobusu pohodlné, protože nesedíte několikahodinovou cestu v jedné poloze, ale můžete se během jízdy projít, občerstvit se v jídelním voze, zaskočit si na toaletu (zde šla kvalita v posledních letech výrazně nahoru) a nemusíte se ani omezovat, pokud dostanete před cestou nebo během cesty chuť na pivo či skleničku vína. A navíc vás vlak ve větších městech zaveze až do centra. I cenově se cestování vlakem dá zvládnout tak, že se nakonec můžete chlubit svým známým, jak dobře jste pořídili.

Jízdenku kupujte včas

Příklady cen jízdenky

Většinu cestujících zajímá, kolik za cestu zaplatí. Pojďme se proto podívat, jaká je v současné době v této oblasti nabídka.

Z jednosměrných jízdenek se nejvíce vyplatí nákup v předstihu, a to nejpozději do 3 dnů před plánovaným odjezdem, kdy si můžete pořídit Včasnou jízdenku Evropa (dále VJE) nebo jízdenku SparNight (do nočních vlaků do Německa, Švýcarska, Nizozemska a Dánska). Cena těchto jízdenek je výhodná, neboť se blíží poloviční částce oproti běžné ceně a u některých vzdálenějších cílů (např. Curych, Kodaň, Amsterdam, Lublaň aj.) je dokonce hluboko pod ní.

Předprodej začíná obvykle již dva měsíce předem, výjimečně i dříve (u některých jízdenek SparNight v 3–6měsíčním předstihu). Musíte však vzít na vědomí, že tyto „low-cost“ jízdenky jsou nevratné, jejich množství je předem pevně stanoveno, tudíž omezeno, a možnost nákupu končí jejich vyprodáním. Stejný princip je aplikován například i u prodeje letenek.

Na Slovensko a do Rakouska

Začněme cestami k nejbližším sousedům, tedy na Slovensko a do Rakouska. Zde se jednoznačně vyplatí nákup VJE na konkrétní datum (tam nebo tam i zpět) nebo zpáteční jízdenky CityStar (od 1 do 5 cestujících), u které máte možnost vrátit se v libovolný den během měsíce. Zatímco na Slovensko obdržíte u jízdenky CityStar automaticky zákaznický tarif a nemusíte dodržet 3denní předprodej, tak při cestě do Rakouska je rozhodně vhodné mít In-kartu ČD, která jízdenku CityStar ještě zlevní.

V lůžkových vozech jsou kupé, v nichž se pohodlně vyspí tři osoby

Pokud jede více cestujících společně na jednu jízdenku, sleva se kumuluje (50 % za každou další osobu), přičemž stačí, když bude mít In-kartu pouze 1 cestující ze skupiny. Na rozdíl od Slovenska můžete do Rakouska vzít své děti nebo vnoučata do 15 let zdarma.

Cesty po Německu a do Polska

Více možností se naskýtá při cestování do Německa. Jedete-li do Berlína, Hamburku nebo do Drážďan, určitě si včas pořiďte VJE. Naopak do Řezna (Regensburg), Norimberku nebo Mnichova je vhodné využít zpátečního tarifu Spezial, přičemž k těmto jízdenkám máte možnost vzít děti do 15 let zdarma.

Na cesty do příhraničí na německém území (Marktredwitz, Pasov nebo Regensburg) je připravena lákavá nabídka v podobě regionálních vlaků. V nich je možné jet na Skupinovou víkendovou jízdenku +DB (Deutsche Bahn), či regionální Celodenní +DB. Při cestách do Drážďan je nejoblíbenější regionální jízdenka Labe-Elbe (1 osoba 200 Kč, 2–5 osob 400 Kč), která platí pro Ústecký kraj a v Drážďanech s ní můžete jezdit i MHD.

Jízda vlakem má své nesporné výhody. Nemusíte jen sedět a dívat se z okna, můžete se i projít

Při cestách do Polska (Krakov, Vratislav nebo Varšava) doporučujeme VJE nebo zpáteční slevu MOST.

Vlakem do Moskvy

Pro fajnšmekry a náročnější cestovatele doporučujeme vyzkoušet vlak Praha–Mosk va, který v prosinci 2013 zcela změnil filozofii odbavování a nabízí rozmanité tarify pro jednotlivce, malé a velké skupiny, mládež do 26 let, seniory nad 60 let, včetně narozeninového tarifu. Více na: http://www.cd.cz/mezinarodni-cestovani/jizdenka/slevyevropa/-18958/.

Autovlakem? A proč ne…

Pro rodiny či jednotlivce jedoucí na dovolenou do Tater nebo na východní Slovensko (nebo pro cesty na Ukrajinu) můžeme vřele doporučit použití autovlaku Praha – Poprad/Košice, který v posledních letech získal takovou popularitu, že České dráhy musely přidat další autovůz, aby uspokojily poptávku. Na autovoze lze přepravit 2 kategorie aut (do 160 cm a do 200 cm výšky) a také motocykly. Většina aut (např. Škoda Octavia a menší modely) se vejde do nižší, tedy levnější kategorie.

Při cestách na Slovensko využijte autovlak

Zpáteční jízdenka do Popradu pro 1 osobu s lůžkem a automobilem přijde na 3 231 Kč, což při zohlednění nákladů na ubytování, dálniční známky ČR a SR a palivo do automobilu vychází jako velice atraktivní alternativa cestování. Není bez zajímavosti, že každá další osoba jedoucí s řidičem (smí jet maximálně další čtyři osoby) platí výrazně zlevněné jízdné.

Kam pro jízdenku

Kde je možné jízdenky, případně rezervace nakoupit? Plné portfolio mezinárodních jízdních dokladů nabízejí mezinárodní pokladny Českých drah a některé smluvní cestovní kanceláře. Ty najdete vždy ve větších městech na nádražích. Jejich kompletní seznam je na: https://www.cd.cz/cd-online/stanice.php. Včasné jízdenky Evropa, SparNight nebo Autovlak zakoupíte také v eShopu ČD: https://www.cd.cz/eshop/. A teď nezbývá než se sbalit a vyrazit na cesty!

text: JAROMÍR FÓL
foto: ARCHIV ČESKÝCH DRAH

Do cizích krajů vlakem

Do cizích krajů vlakem