Bezpečná chalupa

Rubrika: Hospodaření

Ideální systém zabezpečení víkendového stavení nám dá o pokusu vloupání vědět hned, a ne až při naší další návštěvě.

Pro zabezpečení jakéhokoli objektu je vhodná kombinace různých bezpečnostních prvků, od kvalitních dveří a zámků přes bezpečností fólie na oknech až po elektronický alarm. Neměli byste zanedbávat ani prevenci, která je často skoro zadarmo.
Svůj majetek byste měli pořádně zabezpečit a zvolit takový systém, který v případě vloupání pomůže pachatele dopadnout přímo na místě. Dodatečné dopadení pachatele není už tolik efektivní.

Co umí alarmy

Pro elektronické systémy zabezpečení se vžil lidový název alarm. Dnes je řada těchto zařízení bezdrátových, a lze je proto lehce instalovat bez sekání do zdí či dalších stavebních zásahů. Běžné alarmy při narušení střeženého prostoru pouze vydávají hlasitý zvuk, čímž mohou zloděje odradit. Pokud je zloděj však dostatečně otrlý a sousedé jsou lhostejní nebo daleko, nic mu v lupu nebrání.
Moderní alarmy komunikují s majiteli objektu prostřednictvím mobilu. Účinnější než posílání krátkých textových zpráv či přenosu obrazového záznamu majiteli, který může být v tu chvíli daleko od místa činu, je signál vyslaný na takzvaný pult centrální ochrany (PCO). Bezpečnostní centrum s nonstop dispečinkem vyšle na místo zásahovou jednotku. Tyto služby se dají pořídit už za 500 Kč na měsíc.

Nejslabší místa

K většině vloupání dojde překonáním vchodových dveří, proto je detektor indikující jejich otevření jedním z nejdůležitějších. K dalším patří detektory pohybu či rozbití skel. V souvislosti s dveřmi a okny je důležité říci, že zabedněná okna či zatlučené a zatarasené dveře jsou pro zloděje jasným signálem, že je dům opuštěný.
Alarm dokáže jednoduše pohlídat všechny slabé body obvodového pláště domu a pomocí venkovních detektorů může navíc upozornit na narušitele ještě před tím, než se dostane do těsné blízkosti domu. Ideální je systém, který jde rozšířit o bezpečnostní kamery.

Kamery pomůžou usvědčit zloděje

Užitečným doplňkem alarmu jsou kamerové bezpečnostní systémy. Rozšiřují totiž jeho možnosti o identifikaci pachatele a o pořízení následných důkazů o trestné činnosti. Při umístění venku mají navíc odstrašující funkci. Většina zlodějů se nechce nechat natočit při svém počínání a vyberou si raději jinou oběť, kde jim takové riziko nehrozí.
Účinnost kamerového systému je dána zejména vhodným výběrem těch správných komponent a jejich vhodnou instalací tak, aby přispěly k včasnému odhalení či následnému dopadení zloděje. Stejně jako výběr kvalitního elektronického zabezpečovacího systému je dobré ponechat odborníkům i jeho návrh. Ten může vzniknout zákazníkovi a jeho nemovitosti na míru.

www.jablotron.cz, www.zabezpecovaci-zarizeni.cz

Text: Tomáš Krásenský
Foto: Shutterstock a Jablotron

Bezpečná chalupa

Bezpečná chalupa