Stěny se vzorem

Velký ornament místnost promění k nepoznání. Od 388 Kč (Foto: Fler, Mandala Life)

Chcete-li stěnám v domě dopřát výzdobu ve formě ornamentu, můžete zkusit použít třeba tradiční techniky výmalby s pomocí malířských válečků nebo šablon.

S dekorem válečku na stěnách bylo kdysi možné setkat se na každém kroku. Válečky zdobily stěny obydlí, škol i úřadů, pak se ale postupně začaly vytrácet a dnes už je v interiérech potkáváme jen vzácně, častěji na ně narazíme při seškrabávání starých vrstev malby. Přitom vzory k tradičním interiérům patří víc, než bychom si mohli myslet.

Stěnu stačí ozdobit jednoduchou bordurou. 59 Kč (Foto: Dárkáček)

Jak na váleček

Foto: Shuttersock

Malování válečkem se vzorem nemusí být taková věda, jak se na první pohled zdá, i když na některé detaily je třeba dát pozor. Důležité je především pohlídat navázání jednotlivých pruhů. Chce to sice trochu cviku, ale komu nejsou ruční práce cizí, možná v této disciplíně dokonce nalezne zálibu. V případě, že si na to sami netroufnete, oslovte profesionálního malíře, který bude vědět, jak na to. Použití více vzorů přes sebe pak patří k opravdovým raritám, na které si troufnou jen zkušení odborníci.

Velký výběr vzorovaných válečků včetně nezbytného malířského strojku nabízejí půjčovny tohoto vybavení. Pokud ale toužíte po vlastním válečku, lze je stále nalézt v nabídce některých specializovaných obchodů, nebo si dokonce nechat vyrobit svůj motiv na míru.

www.malirskevalecky.cz

Práce se šablonami je snadná (Foto: eshop Dárky)

Šablony pro tvůrčí povahy

Před rozšířením pryžových válečků se k výzdobě stěn i stropů hojně využívaly právě šablony. Práce s nimi je v něčem jednodušší, ale budete-li chtít zkrášlit větší plochu, může být dost zdlouhavá. K nanášení barvy lze použít buď štětec s krátkými štětinami, nebo houbičku. V obou případech je nutné barvou šetřit, aby nezatekla do míst, kam nepatří.
Stejně jako válečky nabízí technika se šablonou široký prostor pro vlastní kreativitu. Můžete vyzkoušet ozdobení pouze vybrané části stěny, vytvořit z ornamentů borduru nebo na zeď namalovat pouze jeden výrazný ornament.

Foto: Enzojanzo

Když vzor na stěnách nestačí

Šablony lze použít také pro výzdobu nábytku, bedýnek nebo i podlah. Podstatná je volba správného druhu barvy podle povrchu. Pro jistotu lze ještě celé dílo nakonec přelakovat.

Text: Veronika Cerhová
Foto: Shutterstock a se svolením firem Dárkáček, Enzojanzo, Dárky, Malířské válečky, Decorato

Stěny se vzorem