Výklenky pro dekorace

Rubrika: Interiér

V mnoha staveních najdeme ve zdech výklenky nejroztodivnějších tvarů. Pro někoho zůstane navždy záhadou, proč vlastně vznikly a čemu v dobách minulých sloužily. Dnes je využíváme jako úložné prostory na potřebné maličkosti nebo dekorace oživující interiér.

Ve starých chalupách nás nepřekvapí. Vyskytují se v síních, sednicích, komorách i hospodářských prostorách. Dříve se do nich pokládal nebo upevňoval zdroj světla – louče, kahany, přenosné lampy. Po zavedení elektřiny pro ně však nebyl důvod ke zrušení. Výklenky se vyžívaly dál, k ukládání různých drobností, které bylo potřeba mít při ruce. Po doplnění policemi se z výklenku stane malá otevřená skříňka, kam se dá postavit cokoliv od nádobí, knížek přes menší zařizovací předměty až po věci na ozdobu.

Ve starých chalupách je řada výklenků původních. Kdysi se do nich odkládaly rozsvícené lucerny a petrolejové lampy.


Dobrá rada

Niky a výklenky ve zdech jsou zvláště v místnostech s větším provozem a vyšší vlhkostí vzduchu velmi choulostivé na udržení čistoty. Prach, pavučiny ani plíseň v rozích v nich rozhodně netrpte!

Na police za uzavřenými dvířky neusedá prach a pořádek se tu lépe udržuje. Takový výklenek se uplatní především v kuchyni.

Text: Martina Lžičařová

Foto: AkzoNobel, Vladimír Hájek, František Malý, Zdeněk Roller, František Vaňásek, Pavel Veselý

Dnes jsou niky a výklenky ve stěnách především místem pro drobné dekorace.

Výklenky v koupelně se kvůli zvýšené vlhkosti hůře udržují v čistotě, nabízejí ale tolik potřebné úložné prostory.

Díky instalovanému osvětlení můžete na výklenek a předměty v něm upozornit.
6 Velké plochy se zútulní

 

Výklenky pro dekorace