Enzymatické přípravky pro komposty

urychlovač kompostu

Výsledkem aplikace enzymatických přípravků je kyprý na živiny bohatý kompost. Foto: Shutterstock

Jedná se o přípravky na přírodní bázi, které pomáhají nastartovat a urychlit proces zrání kompostu. Současně zamezí bujení nežádoucích patogenů a plísní.

Při dodržení optimálních podmínek trvá vyzrání kompostu klasickým způsobem jeden rok. Aplikujeme-li do něj bakteriálněenzymatické přípravky, zkrátí proces na pouhých několik týdnů, zároveň snižují objem kompostovaného materiálu a odstraňují zápach. Podstatou těchto vysoce účinných přípravků jsou buď samotné bakteriální kultury – probiotika –, anebo směs obohacená o enzymy a živiny, které nakrmí užitečné mikroorganismy, čímž přispějí k jejich množení.

Teplo, teplíčko

K tomu, aby se organické zbytky přeměnily na kvalitní hnojivo, je třeba dosáhnout určité teploty uvnitř kompostu. Přípravky umí pomocí chemické reakce „zatopit“ a rozkladný proces odstartovat, k jeho zkrácení a eliminaci zápachu přispějí urychlovače.

Nejprve zahájí činnost mezofilní bakterie, které vyžadují teplotu v rozmezí 20 až 45 °C. Ve chvíli, kdy se teplota ještě zvýší, zhruba na 50 až 60 °C, přeberou štafetu termofilní bakterie, jež se postarají o dokončení rozkladu pevnějších materiálů. Když organický odpad spotřebují, teplota v kompostu se sníží, proces zrání je dokončen a my máme k dispozici prvotřídní přírodní hnojivo. Díky přípravkům zůstávají živiny v kompostu nadále fixovány, což zlepšuje jejich využitelnost rostlinami.

Příprava a aplikace

Přípravky se prodávají v podobě suché sypké směsi nebo granulátu, z nichž podle návodu vyrobíme přidáním určitého množství vlažné vody roztok. Ten necháme odstát a posléze jím kompost rovnoměrně zalijeme nebo roztokem postříkáme organický odpad určený ke zpracování. Některé přípravky je třeba dodat kompostu opakovaně.

Pro přípravu nepoužíváme kovové nádoby a aplikaci na kompost provádíme, když je venkovní teplota vyšší než 10 °C. Kompost je nutné průběžně provzdušňovat a udržovat vlhký, aby rozkladné procesy mohly zdárně pokračovat.

Příbuzné produkty

  • Enzymatické přípravky napomáhají udržení čisté vody v jezírkách.
  • Urychlí rozklad organických nečistot v žumpách, odstraní zápach.
  • Uvolní ucpané odpadní potrubí.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock a se svolením firem Weiki.bio, Obchod santim

Enzymatické přípravky pro komposty