Plotostřihy na živý plot

Rubrika: Dílna, Zahrada

Živé ploty mají mezi všemi ostatními bariérami, oddělujícími soukromý prostor kolem chaty či chalupy jedinečný charakter. Vyžadují však péči a k té velmi dobře poslouží plotostřihy.

Ostré nože dělají svoji práci, zatímco obsluhu přístroje chrání plastové lišty i systém dvou spínačů

Vedle klasických ručních nůžek jsou nejúčinnějšími nástroji pro tvarování živých plotů benzínové či elektrické plotostřihy. Speciální kategorií elektrických plotostřihů jsou pak nástroje na akumulátorový pohon, které bez přívodní šňůry nabízejí stejnou svobodu jako stroje na benzín, ale oproti benzínovým mají nespornou výhodu méně hlučného chodu. Lehké, flexibilní a tiché akumulátorové plotostřihy jsou dobrou volbou i pro ženy zahrádkářky.

Akumulátorové plotostřihy nepotřebují přívodní kabel a práce s nimi je snazší

Nůžky vybírejte zejména podle charakteru vašeho živého plotu. V případě velmi vysokého nebo obtížně přístupného plotu oceníte dlouhý dosah, který umožňují tyčové plotostřihy. U širokého plotu zase vyzkoušejte jednostranné plotostřihy s dlouhou stříhací lištou. Pokud chcete plot tvarovat, bude nejlepší volbou oboustranný plotostřih s naklápěcí zadní rukojetí.

Koncert ostrých nožů

Základním nástrojem plotostřihu je nožový list s trojúhelníkovými zuby, kmitajícími po vodicí liště s ochrannými palci po obou stranách. Mezera mezi palci omezuje tloušťku stříhaných větví, a tím chrání přístroj před přetížením a zakousnutím. Konstrukce plotostřihu uživatele před kmitajícím ostřím dobře chrání.

Konec stříhací lišty chrání kryt, který dokáže zabránit například kolizi s drátěným plotem. Podstatou bezpečného systému je však především obouruční ovládání. Plotostřih totiž uvede do chodu pouze to, že současně stisknete spínače obou rukojetí. Rychlobrzda pak v okamžiku uvolnění některého z obou spínačů chod plotostřihu okamžitě zastaví.

Jak dobře vybrat

Jedním z podstatných kritérií pro výběr správného plotostřihu pro vaše potřeby je výška živého plotu, který budete s pomocí tohoto nářadí udržovat. Pro živý plot do výšky 180 centimetrů jsou nejvhodnější plotostřihy s lištou dlouhou 45 až 60 centimetrů. Jejich hmotnost obvykle nepřesahuje tři a půl kilogramu a práce s nimi nevyžaduje příliš velkou námahu.

Jednostranné plotostřihy nejlépe využijete při údržbě širokého plotu

Na vyšší a starší (dřevnatější) ploty je už vhodnější plotostřih s delší lištou, která může mít až 70 centimetrů. Zmíněné tyčové či teleskopické plotostřihy oceníte u vysokých, ale i extrémně nízkých plotů.
Flexibilní systém ušetří námahu a čas a nebudete muset používat žebřík. Lišta teleskopického plotostřihu se totiž dá sklopit kolem kloubu na otočné a teleskopicky výsuvné tyči.

Výhody akumulátorů

Ve snaze využít veškeré výhody benzínových plotostřihů a zároveň se vyhnout hluku i ekologické zátěži vybírá stále více zahrádkářů z nabídky akumulátorových plotostřihů. Pro volbu délky listu ve vztahu k výšce plotu platí podobná kritéria jako u ostatních kategorií plotostřihů. Je ale nutné počítat s tím, že daní za výhodu absence elektrického přívodního kabelu a zplodin a hluku benzínového motoru je poněkud vyšší hmotnost přístroje oproti elektrickému.

Důležitým kritériem pro výběr plotostřihu je délka lišty, která se volí podle výšky plotu

Se současnými typy akumulátorů mají tyto přístroje až hodinovou výdrž na jedno nabití a podle výrobců se již není třeba obávat samovybíjení ani paměťového efektu, který byl u starších typů občas problémem. Rychlonabíječky dokážou dobít akumulátory plotostřihu zhruba za tři hodiny, u některých typů je však práce možná i po půlhodinovém nabíjení. Mírné zahřívání akumulátoru při nabíjení není příznakem závady.

Ke správné funkci všech typů plotostřihů přispívá i jejich údržba. Není nijak náročná, výrobci doporučují přístroje pouze zbavovat nečistot a nože čas od času naolejovat na ochranu proti korozi.

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: ARCHIV FIREM

Plotostřihy na živý plot