Dlažba do koupelny

Rubrika: Interiér

Uvažujete o nové podlaze do koupelny? Do namáhaných a třeba i vlhkých prostor je ideální dlažba.

Koupelny náleží k místnostem zatíženým krátkodobou, avšak opakovanou vlhkostí. Ta může pronikat i do konstrukcí, kde vytváří ideální prostředí pro nežádoucí mikroorganismy. Vnikání vody do podkladů je nutné zabránit ideálně kombinací správných technologických postupů a vhodnou skladbou materiálů už při pokládce.

Správný výběr

V koupelnách se vyhneme anhydritovým podlahám. Pokud je přesto zvolíme, musíme je dobře izolovat proti vodě. Před izolováním je nutné dodržet předepsanou zbytkovou vlhkost 0,3 až 0,5 %. Při zvýšeném zatížení vlhkostí musí být obložené podlahové plochy, například sprchový kout, provedeny ve spádu 2 %.

Zvolit musíme i správnou dlažbu. Do koupelny vybereme nenasákavou a také protiskluznou. Správně zvolená koupelnová dlažba zvyšuje estetický dojem z celé koupelny i její užitnou hodnotu. V nabídce trhu nalezneme slinuté, glazované i neglazované dlažby v mnoha povrchových úpravách – matné, lesklé i lapované – a také v mnoha rozměrech od řezaných mozaik až po velkoformátové dlaždice.

Nové podlahové série RAKO se díky vyspělým technologiím vyznačují dokonalými povrchy dlaždic a nadčasovým designem. Stále je moderní přírodní barevnost a velké formáty, které se v moderní keramice stávají standardem, včetně kalibrované hrany dlaždic. Do koupelen se hodí třeba retrodlaždice v cotto designu ze série Siena, dlaždice Trend, Travertin a podobně.

Převratem ve stylovém pojetí jsou u tuzemských i zahraničních výrobců keramických dlažeb imitace přírodních materiálů, dřeva a kamene včetně originálních dekorací a funkčních doplňků.

Venkovský styl a retro

Rustikální styl interiéru vychází většinou z tradice oblasti, na níž je zaměřený. V Čechách se prosazuje jižní (španělský a italský), severský i provensálský styl. Ale ponejvíce využíváme selský styl, který se nejlépe hodí do chat a chalup. Zajímavé prvky najdeme i u společnosti MAAG CZ, například série Kyrah v unikátním retrovzhledu ve stylu architektury středomořských zemí.

Keramika Soukup rovněž představuje oblíbený retrovzhled, který připomíná staré dlaždice, po kterých kráčeli již naši předci. Dlaždice jsou vyráběné nejpokročilejší technologií, s moderním designem, přitom stále jasně připomínající stopy minulosti. Zaujme tu efekt olámaných hran a oprýskané glazury.

Tady je ale zapotřebí jednotlivé prvky v obkladech a dlažbách vybírat obezřetně a se vkusem. Kombinace retrovzorů s moderními pestrými barvami by totiž mohla působit až nevkusně, proto chataři a chalupáři ocení, že se tu přímo nabízí propojení se dřevem či se sériemi imitujícími dřevo.

Velké formáty

Dalším trendem jsou velkoformátové „laminované“ dlažby a obklady. Díky novým materiálům a technologiím dosahují rozměrů až 3 x 1 m a nejsou limitovány ani svou hmotností či tloušťkou. Tato unikátní výrobní technologie u obkladů a dlažeb eliminuje vnitřní pnutí, proto jsou vysoce odolné proti poškození. Obklady i dlažba jsou vyztuženy skleněnou síťovinou o tloušťce 0,5 mm, která poskytuje mechanickou pevnost i v minimální tloušťce tři milimetry. Takové obklady prodává například společnost Los Kachlos. Tyto velké formáty se uplatní hlavně při rekonstrukci stěn a podlah. Pro jejich třetinovou tloušťku oproti obvyklým materiálům je můžeme položit přímo na původní obklad bez nutnosti jeho vybourání. Ušetříme za odvoz suti na skládku.

www.maag-czech.cz, www.rako.cz, www.obkladyvilimek.cz, www.lkhome.cz, www.sapho-koupelny.cz, www.retrodlazba.cz

text: Helena Štětinová
foto: archiv firem

Dlažba do koupelny

Dlažba do koupelny