Jak vyčistit zrcadlo bez šmouh

Zrcadlo, skrz které již téměř nevidíte, nechcete mít ani v koupelně, ani v předsíni. Jak je co nejlépe vyčistit a čím vyleštit, aby se pěkně lesklo?

Omytí zrcadla čistou vodou je sice žádoucí, ale pozor na přílišné množství vody. Zrcadlo vždy rychle a důkladně osušte, především jeho hrany, aby se voda nedostala dovnitř a nepoškodila ho. Můžete vyzkoušet čistění i nasucho, samozřejmě za využití k tomu určených pomůcek, které je šetrně vyleští. Existují tzv. čisticí vaty na leštění zrcadel, které si s nečistotami poradí i bez vody.

čištění zrcadla

Babičkovskou radou je vzít si obyčejný ocet a smíchat ho s vodou v poměru 1 : 1 (Foto: Amirro)

Pozor na noviny!

Přesto, že je použití novin celkem rozšířené, ne každé zrcadlo takovou péči vydrží. Hrany pomačkaného papíru jsou poměrně ostré a hrozí poškrábání zrcadla. Tiskařská čerň z novin mu také nepomůže. Ošetřujte je proto ideálně pomocí bavlněného hadříku nebo textilie z mikrovlákna, které odstraní všechen prach a nečistoty.

organický. tvar zrcadla

Stejně jako ocet působí i jedlá soda nebo citron (Foto: Amirro)

Co s černou skvrnou?

Pokud byla na zrcadle poškozena vrstva stříbra, je potřeba si přiznat, že se černé zoxidované skvrny už nezbavíte. Odhalené vrstvy stříbra se rozhodně nedotýkejte čisticími přípravky, jinak vám začne i zbylá část zrcadla černat. Jediným řešením je zakoupení nového zrcadla.

Vyhněte se přípravkům, které obsahují velké množství chloru nebo kyselých látek, jež mohou zrcadlo nevratně poškodit. Vhodné jsou naopak spreje, které obsahují alkohol, s těmi lze dosáhnout nejlepších výsledků.

malá koupelna

Kvůli čištění si nechte zrcadlo v koupelně na dosah. Foto:Amirro

Pracujte rychle

Nejlepší je používat pouze vodu na umytí a pak vzít hadřík, s nímž zrcadlo utřete do sucha a vyleštíte.

Text: Redakce
Foto: se svolením firmy Amirro

Jak vyčistit zrcadlo bez šmouh