Jaká je to kůže?

V dnešní době je těžké na první pohled poznat, jestli se jedná o pravou kůži, semiš, eko kůži či koženku. Abychom si nepletli pojmy, je třeba si v tom udělat jasno.

Kožený nábytek je oblíbený, ale pravda je taková, že ne každý si může kůži dovolit nebo ji z přesvědčení nechce. Proto jsou na trhu syntetické materiály, jako je eko kůže nebo koženka, které tu přírodní leckdy dokonale imitují a mají i některé příznivé vlastnosti.

Kůže

Kůže je vyhledávaným zbožím, a to hlavně pro svou dlouhou životnost. Stále se považuje za luxusní vybavení interiéru, avšak přihlédneme-li k poměru ceny a kvality, není kožená sedací souprava špatnou investicí. Má vynikající vlastnosti jako třeba pevnost, pružnost, značnou odolnost, dokáže izolovat teplo, takže v zimě hřeje, v létě chladí a také se snadno udržuje. Nehodí se ale do domácností, kde jsou malé děti či zvířecí mazlíčci, protože se může snadno protrhnout nebo poškrábat.
Nábytek se vyrábí nejčastěji z hovězí, ale i z vepřové kůže, telecí či bůvolí. A jak ji poznáme? Na rozdíl od umělé kůže, bude mít pravá nerovnoměrné, různě velké póry a taky nezaměnitelnou vůni.

Eko kůže

Eko kůži tvoří dvě odlišné vrstvy. Spodní je z bavlněného úpletu, vrchní část z polyuretanu nebo ze zbytků rozemleté pravé kůže. Na rozdíl od pravé je však prodyšná. Jinak má téměř stejné vlastnosti jako přírodní, kterou téměř dokonale napodobuje. Nábytek vyrobený z eko kůže je i o polovinu levnější než z pravé, ale v životnosti se jí zdaleka nevyrovná. Vydržet může až o polovinu méně.
Umělá useň se vyrábí v široké škále barev. Toužíme-li po odstínech sedací soupravy, jako je oranžová či červená, určitě na trhu nějakou seženeme. Mimo jiné se z ní vyrábí třeba sedací pytle.

Koženka

Koženka se vyrábí nepřímým nanesením samotného PVC nebo polyuretanu spolu s PVC na podkladový materiál. Zejména to bývá tkanina, úplet nebo netkaná textilie. Je měkká na omak a má různou povrchovou úpravu, buď dezén, lakování, nebo různé vzory a barvy. Zásadní rozdíl mezi eko kůží a koženkou je ten, že se koženka nesnese se solí (tedy potem), a proto praská. Z tohoto důvodu se začala vyrábět odolnější eko kůže.

Semiš

Semiš neboli velur je druh usně upravené broušením na rubové straně. Tu poznáme podle jemné chlupatosti, která je příjemná na dotek. Vyžaduje však kvalitní údržbu a to v podobě kartáčování a impregnace. I když se používá spíše na výrobu obuvi nebo rukavic, setkáme se s ní také na nábytku. Podobně upravenou usní je takzvaný nubuk, který se vyrábí broušením na lícové straně. Je hladší, sametový, ale náchylnější k poškození.


Kožené sedačky jsou vhodné pro alergiky, protože se v nich nedrží prach a jiné nečistoty

Tip

Eko kůže by se neměla vystavovat přímému slunečnímu záření ani příliš nízkým nebo vysokým teplotám. Optimální podmínky jsou teploty mezi 15 a 30 °C a vlhkost vzduchu okolo 40 až 70 %.

Text: Karolína Waberová
Foto: Archiv firem a Shutterstock

Jaká je to kůže?