Nostalgická zahrada

Dýchá z ní atmosféra časů, které se již nevrátí, a tím probouzí naši fantazii. Při jejím zakládání se můžeme inspirovat některou dějinnou epochou nebo do ní zakonzervovat osobní vzpomínky.

Prvotní návrh se bude odvíjet podle toho, zda začínáme „na zelené louce“, či chceme podtrhnout anebo naopak změnit vzhled stávající zahrady. Pozemek se vzrostlou zelení nám její tvorbu značně urychlí, i když nás může na druhou stranu do určité míry omezovat rozmístěním stromů a keřů, které nebudeme mít to srdce likvidovat. Nejlepšího efektu dosáhneme skloubením vhodných rostlin a architektonických prvků.

Do nostalgické zahrady patří sochy. Foto: Shutterstock

Náměty kolem nás

Lucerna s patinou do zahrady přirozeně zapadne (Foto: Bella Rose)

Nejosobněji bude působit zahrada, do níž vtiskneme vzpomínky na své dětství či jiné důležité momenty života. Prostor kolem chalupy nebo chaty tak může znovu ožít prázdninami, které jsme tu prožívali s milovanými rodiči a prarodiči. Nejsme-li si jistí, kde tehdy stávala kůlna, do níž jsme se schovávali, kde byl přesně záhon s barevnou záplavou letniček, mohou nám pomoci staré fotografie nebo paměť ostatních členů rodiny a přátel. Není ale nutné otrocky kopírovat přesné dispozice, někdy stačí vytvořit či vzkřísit jen nejoblíbenější místo, které nám bude „staré dobré časy“ připomínat: lavičku pod stromem, kde babička pletla a zašívala, houpačku zavěšenou na nejsilnější větvi, která byla nástrojem dětského sportovního klání, ohniště, na němž se opékaly buřty, a přitom se hrálo na kytaru.

Už vstupní branka by měla o zahradě napovídat. Foto: Pixabay

Zapomenout bychom neměli ani na vůně a chutě, právě ty velmi často „zapnou“ v naší hlavě vzpomínku na určitou chvíli, osoby nebo místo. V zahradě je to snadné, stačí vysadit konkrétní květiny, ovocné stromy, keře atd.

Pokud chceme vytvořit zahradu s ozvěnou oblíbené epochy, budou nám dobrým rádcem historické botanické zahrady, ale i dobové filmy nebo publikace. K probuzení naší tvůrčí fantazie se výborně hodí i dětské knížky, jako například magická a tajuplná Trnkova zahrada.

Bezstarostnou atmosféru navodí zátiší, které doslova voní létem. Foto: Shutterstock

Houpací síť a květinový vzor na dece a polštářích nás vrátí do doby prázdnin (Foto: Bella Rose)

Zelení pamětníci

Zahrada s letitými stromy, které jsou samy o sobě pamětníky, už jistou nostalgii přirozeně navozuje. Pro nově zakládané zahrady, zejména se sadovou úpravou, bychom se měli zaměřit při výběru na staré odrůdy ovocných stromů, pro okrasné části volit tradiční jehličnany jako smrk, jedle, borovice, modřín a tis. Z kvetoucích rostlin jsou sázkou na jistotu pnoucí, stromkové a čajové růže i polyantky, dále slézové růže, pivoňky, narcisky, kosatce, konvalinky, floxy, hledíky, jiřiny, měsíčky, macešky, ze vzrůstnějších tavolníky, šeříky, nepravé jasmíny čili pustoryly, kaliny, hortenzie a vistárie. Do oken a na zápraží umístíme hrnkové rostliny.

Pro oživení zákoutí se hodí osázené staré květináče. Foto: Pixabay

Vhodně rozmístěné artefakty vypadají, jako by je tu kdysi někdo zapomněl. Foto: Pixabay

Na detailech záleží

K zahradám patří i různé stavbičky a další architektonické prvky jako plůtky, stupňovité terasy, schody, vodní prvky. U chalup to mohou být zvoničky a holubníky. U noblesnějších stavení pak altánky, treláže a obloukové podpory pro pnoucí rostliny.

Spojení s minulostí obstarají jakoby náhodně pozapomenuté artefakty v podobě užitných předmětů, nářadí či hospodářských strojů. Klasikou venkovských zahrádek jsou hrníčky chránící vrcholky planěk plotu před deštěm nebo zápichy s barevnými skleněnými koulemi, které rozveselovaly předzahrádky. Vůbec není na škodu, že na nich již zapracoval zub času. Přidává jim na autenticitě.

Moment překvapení si zahrada pro návštěvníky připraví nečekanými zákoutími, jež se objeví, když sejdeme z pěšinky a rozhrneme větve. Můžeme objevit lavičku nebo kamenný sloup korunovaný soškou nebo klecí, v níž mohou růst třeba sukulenty.

Bujná zeleň vytváří lehce tajuplný ráz. Foto: Shutterstock

Chaloupka je obklopena zahradou s tradičními rostlinami (Foto: Fieldmann)

Dobré rady

  • Nekombinujte více stylů. Zahradě bude nejvíce slušet jednotný vzhled, do něhož zakomponujete jedno dvě místa s ozvěnou času.
  • Chcete-li zachovat nostalgickou atmosféru, neměli byste zasahovat do vzhledu stromů a keřů výrazným sestřihem a řezem. Dojem stáří je žádoucí.

Jezírko skryté v porostu sází na moment překvapení: Foto: Shutterstock

To pravé ořechové

  • Vyhněte se laciným nebo kýčovitým napodobeninám.
  • Originální nábytek a předměty hledejte u starších příbuzných, v bazarech, sběrných dvorech, na internetu apod.
  • Do nostalgické zahrady nepatří novodobé materiály a nepřirozené barvy.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock, Pixabay a se svolením firem Bella Rose, Fieldmann

Nostalgická zahrada