Čím pokrýt plochy kolem bazénů

Rubrika: Zahrada

Je vždy příjemné mít kolem domácího bazénu upravenou plochu, která umožňuje bezpečnou chůzi, pohodlné posezení či opalování a také snadnou údržbu. Na výběr je několik možností.

Terasy či jakékoli upravené pochozí plochy můžete vybudovat kolem trvale zabudovaných bazénů, ale i v místě, kde stavíte sezónní nadzemní bazén. Zvýší se tím komfort domácího koupání včetně možnosti opalování, pohodlného sezení v zahradním nábytku či ležení na lehátkách na zpevněné ploše, ale i bezpečí při chůzi na boso.
Úprava povrchu na terase kolem bazénu však vyžaduje určitá specifika, která u jiných typů dlážděných či jinak upravených ploch řešit nemusíte. Například co nejsnazší možnost očištění povrchu, aby se do bazénu zbytečně nezanášely nečistoty z bosých nohou. Nebo odolnost vůči vodě a také protiskluzová úprava, která umožní bezpečný pohyb v okolí bazénu i pobíhajícím malým dětem.
Od věci není ani použití úpravy povrchu, který vydrží častou manipulaci se zahradním nábytkem, lehátky a hračkami a je odolný i vůči pádu různých předmětů, zpravidla dětských hraček. Jinými slovy – vyhoví zde víceméně všechny typy povrchů používané pro úpravy běžných teras. Především nesmí prášit, ulpívat na nohou a klouzat.

Dřevoplastová prkna

Začneme-li od těch nejmodernějších materiálů, jsou elegantním a praktickým řešením dřevoplastová prkna. Terasy z těchto prken v sobě snoubí praktické vlastnosti dřeva a plastů, vypadají téměř jako skutečné dřevo, ale na rozdíl od něj nehnijí, nevyžadují obnovu nátěrů a nezadřete si na nich třísky. Tato prkna mají protiskluzové profily různého typu, bývají probarvená několika základními odstíny barvy dřeva a pro jejich montáž obvykle existuje kompletní systém různých doplňkových profilů, lišt a spojovacích materiálů, který umožňuje sestavit z prken plochu libovolné velikosti i laikovi bez předchozích zkušeností. Vystačíte si přitom obvykle s vrtačkou a šroubovákem, vodováhou a kladivem. Ale pozor, úprava nerovného terénu je v tomto případě nutná stejně jako při stavbě klasické dřevěné terasy či budování betonové základové desky pod dlažbu.
Nečekejte však, že jsou tyto materiály levnější náhražkou dřeva. Za kombinaci řady výhod, které použití dřevoplastových materiálů nabízí, zaplatíte minimálně tolik, kolik stojí standardní terasová prkna. Ale zpravidla víc. Vyšší cenu oproti dřevu však lze zdůvodnit dlouhodobou trvanlivostí těchto teras (až 30 let) bez jakýchkoli dalších nákladů na údržbu.

Slunce, déšť ani mráz nevadí

Na trhu je například materiál Woodplastic (wood-plastic composite – WPC), což je směs dřeva a polymeru HDPE. Terasová prkna z tohoto materiálu se vyznačují vysokou odolností vůči dešti, slunci, mrazu, sněhu, chlorované i slané vodě, dřevokazným houbám, hnilobě i hmyzu. Pro úpravu ploch kolem bazénu je to tedy ideální materiál a bude vyhovovat i terasám, které obklopují zapuštěné kryté bazény, užívané i v měsících mimo letní sezónu.
Prkna Woodplastic jsou stálobarevná, podle výrobce u nich nehrozí šednutí, které bývalo bolestí některých levnějších neznačkových dřevoplastů. Při jejich údržbě se obejdete bez nátěrů a impregnace, stačí je jen udržovat v čistotě. Vhodná je hadice s příslušným nástavcem, tlakový čistič nebo i zahradní fukar.
Kombinace vhodných poměrů dřeva a PVC se používá i při výrobě prken Twinson. Ta se přímo prodávají jako plné terasové desky (Terrace Massive) vhodné pro použití na plochy u bazénů. Podle výrobce lze prkna bez problémů seříznout například do zaoblených tvarů kopírujících obloukové či kulaté okraje bazénů. Desky jsou kompletně probarvené, takže u ořezu nevzniká problém s jeho odlišnou barvou a není nutné používat žádné ukončovací profily. Zaměřujete-li se na výhodnou cenu, doporučuje výrobce prkna Twinson Basic.
Prkna Perwood obsahují kombinaci dřeva a PVC v poměru 50 na 50, což jim dává maximální trvanlivost s téměř nulovými nároky na údržbu a zároveň přírodní vzhled, který se velmi blíží skutečnému dřevu.
Obecně jsou největší rozdíly v dřevoplastových prknech od jednotlivých výrobců v použitém poměru dřeva a různých typů plastu, což má vliv na vzhled a další vlastnosti materiálů. Zohlednit můžete při nákupu i to, že se k výrobě prken používá recyklovaný plast.

Staré dobré dřevo

K použití terasových prken z pravého dřeva samozřejmě existuje spousta dobrých důvodů. V kombinaci s dalšími dřevěnými architektonickými prvky, kamenem a klasickou keramickou dlažbou například na okrajích samotného bazénu dřevo funguje jako exkluzivní materiál, příjemný na pohled i na dotek. Dřevo však vyžaduje údržbu, nevydrží věčně, jeho životnost ovlivňuje slunce i voda a další faktory.
Toužíte-li tedy po dřevěné terase kolem bazénu a zároveň se chcete vyhnout některým jeho nevýhodám, nakupujte speciální terasová prkna. Ta se vyznačují vyfrézovanými protiskluzovými drážkami, impregnací a někdy i nátěry v různých odstínech už od výrobce a dalšími úpravami, které zvyšují odolnost i použitelnost dřeva právě pro účely úprav pochozích ploch. Kromě základních typů smrkových, modřínových či borovicových prken bez ošetření či s tlakovou impregnací seženete i mimořádně odolné terasové fošny z exotických dřev a také terasové palubky, které mají kromě profilovaného povrchu i spoj na pero a drážku. I tato prkna vyžadují před položením ošetření proti vlhkosti, škůdcům i povětrnostním vlivům a povrchový nátěr.
Zajímavou možnost, vhodnou právě pro plochy kolem bazénů, představují dřevěná prkna Antislip s garantovanou životností 30 let bez nátěru. Jsou upravena technologií thermowood, která spočívá v opakovaném zahřívání a propařování. Tím se dosáhne uzavření buněčné struktury, snížení schopnosti dřeva absorbovat vodu a odolnosti vůči škůdcům. Oproti rovněž „bezúdržbovým“ exotickým dřevinám je toto prkno navíc velmi lehké, protože se vyrábí z borovice. Technologie úpravy je zajímavá právě v tom, že dá standardním evropským dřevinám některé vlastnosti, kterými se v přirozeném stavu vyznačují jen dřeviny exotické.
Pokud však chcete mít terasu právě z takových dřevin, vyberete si z poměrně široké nabídky také. Zpravidla jde o dřevo velmi těžké, obtížně opracovatelné a drahé. S jeho použitím však získáte nejen mimořádně zajímavý architektonický doplněk okolí bazénu, ale i víceméně nezničitelnou terasu s minimálními nároky na údržbu.

Mrazuvzdorná dlažba

Ne vždy se betonování plochy kolem bazénu vyplatí, ale pokud je betonový podklad k dispozici, můžete bazénovou terasu vydláždit, nebo povrch betonu různými způsoby upravit.
Použití dlažby s protiskluzovou úpravou je často voleným praktickým řešením zvláště u bazénů obdélníkových nebo čtvercových tvarů. Dlažba má řadu výhod. Snadno se čistí, nevyžaduje údržbu, ze široké škály nabízených barev si obvykle vyberete podle vašich představ a s trochou zkušenosti lze takový povrch terasy položit svépomocí a ušetřit za řemeslníky. Je však důležité vybrat odolnou venkovní dlažbu s garantovanými protiskluznými vlastnostmi (předpisy EU i ČR zavazují výrobce, aby takovou dlažbu označili logem ve tvaru bosé nohy) a správně zvolit i lepidlo a spárovací hmotu. Oba materiály musí být odolné vůči mrazu.
Zvažte však raději i některé nevýhody dlažeb. I ty s protiskluznou úpravou kloužou víc než jiné materiály. Jsou tvrdé, takže na ně tvrdě dopadají dovádějící děti a skleničky či šálky ze stolů. Poměrně snadno se ušpiní a pak vypadají zanedbaně a neudržovaně rychleji než tmavá dřevěná či plastová prkna.

Možnosti betonu

Řadu dobrých vlastností dlažeb a některé výhody k tomu mohou nabídnout povrchové úpravy litého betonu. Připadají v úvahu za předpokladu, že je kolem bazénu pro ochoz či terasu vytvořena základová deska. A mohou být velmi zajímavou úpravou například pro menší dvory či atria, v nichž je bazén zakomponován do plochy dvora a netvoří samostatnou upravenou část pozemku třeba uprostřed travnaté plochy zahrady.
Mnoho firem dnes nabízí úpravu povrchu v podobě raženého betonu. Ten může vypadat jako keramická či zámková dlažba nebo vyspárované kameny, ale ve skutečnosti jde o betonovou plochu, do níž jsou vzory či struktury povrchů otištěny pomocí speciálních razidel. Dekorativní úprava betonových povrchů tedy spočívá v probarvení betonu a vyražení reliéfů do jeho povrchu. Získáte tak pevný a odolný povrch se vzhledem přírodních materiálů či různých typů dlažeb, ale s jedinečnými vlastnostmi celistvého bezúdržbového betonu.
Úprava se dělá do čerstvého betonu, tedy buď přímo na povrch budované betonové desky, nebo do vrstvy nového betonu na desku již hotovou. Povrch dotváří i příměs minerálního barevného prachu, který po zalakování a zatvrdnutí vytvoří všestranně odolnou vrstvu podobnou glazuře.
Pokud chcete mít plochu kolem vašeho bazénu ztvárněnou opravdu jedinečným způsobem, zajímejte se o úpravu povrchu betonu gravírováním. Pochozí plochu vaší terasy pak může zdobit třeba rodový erb. Beton zdobený gravírováním, broušením, rytím, barvením či malováním chrání vrstva epoxidového nátěru. Výsledek může vypadat jako keramická či kamenná dlažba, obklad či obraz.
Dekorování betonových povrchů v interiérech i na venkovních plochách nabízejí některé specializované firmy, a pokud o tuto úpravu projevíte zájem, ověřte si i protiskluzové vlastnosti takto upraveného povrchu.

 

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem, Shutterstock

Čím pokrýt plochy kolem bazénů

Čím pokrýt plochy kolem bazénů