Vyžeňte krtka

Zima je ideální období pro krtka, kterého nic neruší při tvorbě chodbiček a krtin. Také mu v zahradě vyhlašujete nesmlouvavý boj?

V pohádkách krtečka milujete, v zahradě přímo nesnášíte

Nesahejte ale po pasti či jedu. Je to nehumánní a navíc může návnady (i mrtvé škůdce) pozřít váš pes či kočka nebo s nimi přijde do styku malé dítě.

_______________________________________________________________________

Další články speciálu Trávník na jaře:

Choroby trávníku

Vertikutace a provzdušnění trávníku

Na trávník s hráběmi

Trávník hustý, zdravý, zelený

Nakrmte svůj trávník

________________________________________________________________________

Krtek obecný (Talpa europaea) se neživí rostlinami, nenadělá vám škodu na vegetaci, ale „vyzdobí“ trávník spoustou krtin, pod nimiž je vchod do chodbičky, dlouhé až sto metrů. V ní je jediná komůrka, ve které krtek spí a vychovává mladé. Pokud vám i na chalupě u lesa vadí krtince a záleží vám na pěstěném trávníku, pokuste se jej ze zahrady vyhnat.

Přirozená ochrana

Trávníkové hnojivo s odpuzujícím účinkem proti krtkům 2v1 (Floria)

Abyste zahradu před krtkem přirozeně ochránili, vysaďte do trávníku rostliny, jejichž vůni nesnáší. Patří k nim například afrikány (aksamitníky), pryšce, řebčíky, česnek nebo laskavec. Pořídit si můžete také speciální hnojivo, s nímž do půdy dodáte kromě výživy také aromatické látky, které nechtěné návštěvě nevoní. Krtci by měli z ošetřené plochy upláchnout již po dvou aplikacích.

Sázka na techniku

Krtek nemá rad hluk, zápach a vadí mu otřesy půdy. Toho využívají odpuzovače a plašiče, které buďto vibrují, nebo pískají. Platí i na další škůdce, jako jsou hraboši, hryzci, rejsci nebo potkani. Jednotlivé přístroje fungují na baterky (Aldo, Valex, Deramax, Format 1), na solární energii (Orion, Hecht, Garden King) nebo se napájejí ze sítě (Kemo).

M069N – odpuzovač produkuje seismické otřesy v rychlých intervalech. Napájí se přes kabel a adaptér s napětím 9 V/DC a postačí na ochranu do 1 000 m2 plochy (Kemo)

Obvykle vydávají zvuk s frekvencí o kmitočtu 300-500 Hz. Ten je pro jmenované živočichy nepříjemný tak, že ošetřený prostor opustí. Lidem ani domácím zvířatům nevadí, občas je z trávníku slyšet slabý bzučivý zvuk.

Plašiče si můžete vyrobit také podomácku. Známé jsou větrníčky z prostřižených PET láhví, navlečených na dřevěnou tyčku. Ve větru dělá větrník hluk a vytvořené vibrace se přenášejí do země.

Osvědčené babské rady

Krtek nesnáší odér nafty a petroleje. Postačí namočit v nich hadřík a zasunout ho do díry. Stejně jako nedopalky cigaret. Také lidský pach je mu nepříjemný, podobně jako na kuny vyzkoušejte chomáče vlasů (nebo psích chlupů), zabalené do netkaného textilu nebo gázy a vložené do chodbičky (o vlasy požádejte v kadeřnictví).

Krtek a paragrafy

Cvrček – odpuzovač na 4 monočlánky účinkuje na plochu do 1 000 m2, zvukové vlny a vibrace se šíří v kruhu do vzdálenosti zhruba 18 metrů (Deramax)

Než koupíte jed nebo pasti, vezměte na vědomí, že na krtka se vztahuje tzv. obecná ochrana (viz § 5 odst. 3 zákona č. 114/1992 Sb.) – i v případě hubení škůdců by zásah měl reagovat adekvátně na hrozící škodu, a nikoli hubit živočichy bezdůvodně.

Z hlediska zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, platí obdobná právní úprava – v případě zásahů proti škůdcům se odkazuje na „zvláštní předpisy“, tedy primárně rostlinolékařský zákon (viz § 5 odst. 2 písm h) a § 14 odst. 4 zákona na ochranu zvířat proti týrání). To znamená, že by nikdo neměl zvíře bezdůvodně zbít, utýrat či vystavit bolesti nebo utrpení (viz § 1 a § 4 zákona č. 246/1992 Sb.).

Možná, že až vyrazíte do trávníku se sekačkou nebo na něm budou pravidelně pobývat psi a kočky, které se o chodbičky zajímají, krtek se odstěhuje z pozemku sám.

TEXT: HELENA ŠTĚTINOVÁ

FOTO: DERAMAX, FLORIA, KEMO, THINKSTOCK

Vyžeňte krtka

Uložit

Uložit

Vyžeňte krtka