Betonové tašky

Betonové tašky bývají dobrým kompromisem mezi kvalitou a cenou. Jsou téměř k nerozeznání od pálených tašek, jsou levnější a na trhu je široký sortiment tvarů od klasiky až po originální design. Problémem může být jejich vyšší hmotnost.

Jednoduchý design tašek Tegalit sluší moderním stavbám, ale třeba i klasickému srubu

Pokud hledáte pro svoji střechu jednoduchý, moderní tvar krytiny, mohla by vás zaujmout betonová střešní taška Tegalit od firmy Bramac. Její rovný tvar a klasické zbarvení harmonicky ladí se vzhledem staveb a zároveň zvýrazňuje konstrukční prvky ze skla a dřeva. Vyrábí se z vysoce kvalitního probarveného betonu a vyznačuje se hladkým povrchem s úpravou Protector. Střechu zatíží hmotností 52 kg/m2. Na jeden metr čtvereční je třeba počítat se spotřebou zhruba deseti kusů.

Pro vedení kabelů

Tradičním výrobcem betonové krytiny je rovněž KM BETA. Firma má v nabídce dva tvary (KMB BETA a KMB HODONKA), sedm barevných odstínů (cihlová, višňová, hnědá, šedá, černá, zelená, modrá) a čtyři varianty povrchové úpravy: Standard (bez povrchové úpravy), Elegant (matný vzhled), Briliant (lesklý vzhled) a Efekt (kombinace dvou odstínů – višňové a černé). Kromě krytiny zahrnuje střešní systém KM BETA také více než padesát doplňkových výrobků a široký výběr okrasných střešních prvků. Letos rozšířila firma nabídku betonových tašek i o tašku kabelových prostupů.

Tašky KMB BETA patří mezi často používané střešní krytiny

Nová taška kabelových prostupů je určena pro vedení kabelů skrz střešní plášť. Jde o monolitický celobetonový prvek, který tvoří základní taška KMB BETA opatřená širokým prstencem se třemi plastovými, stupňovitými průchodkami ve spodní části. Nová taška kabelových prostupů může být umístěna v libovolném místě střešní plochy, v blízkosti připojovaného zařizovacího předmětu (satelitu, antény, kamerového systému nebo světelné reklamy). Podle počtu a průměru připojovaných kabelů se odpovídajícím způsobem odříznou plastové průchodky, které jsou součástí střešní tašky.

Taška kabelových prostupů od KM BETA usnadní střešní instalaci antén či kabelů k internetu

Kromě tašky kabelových prostupů nabízí KM BETA v sortimentu doplňků i tašku odvětrací a tašku anténní. Tyto výrobky nahradily původně plastové varianty a mají oproti nim řadu předností. Nejdůležitější je podstatně delší životnost. Zatímco životnost betonových doplňků činí až sto let, životnost plastových doplňků je jen přibližně třetinová. Další výhodou je fakt, že betonové střešní doplňky jsou levnější než plastové.

Odvětrání střechy

Pro odvětrání kanalizačních stoupaček, kuchyní, koupelen a WC, případně nezateplených částí střech je určena betonová odvětrací taška KM BETA. Jde o originální celobetonový prvek, který harmonicky zapadá do střešní plochy a z hlediska životnosti a barevné jednotnosti je shodná s taškou základní. Větrání je oproti původní plastové odvětrací tašce účinnější díky rozšíření připojovací části na ventilační část s průměrem 125 milimetrů.

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: ARCHIV FIREM

Betonové tašky