Chcete být věčně mladí? Trénujte mozek!

Rubrika: Market

Na stárnutí je záludné, jak brzy může přijít. Věděli jste, že celý ten proces začíná dokonce už před třicítkou? Zůstat v pohodě třeba i do stovky, to chce samozřejmě péči o fyzičku a speciální pozornost věnovat mozku. Víte, jak svůj mozek potrénovat a proč?

Koncentrace aneb Nikam neutíkejte
Jednou z nejdůležitějších oblastí v rámci tréninku mozku je koncentrace. Schopnost soustředit se, vnímat detaily, být trpělivý. Skvělé jsou na to pochopitelně všechny „piplavé činnosti“, jako je například vyšívání pro dámy nebo lepení modelů letadel pro pány. Všeobecně oblíbené křížovky, sudoku sem také patří – zvlášť pokud to s nimi trpělivě dotáhnete pokaždé až do konce a jste ochotní se k těm „nevyluštitelným“ třeba i vrátit. Pokud rádi čtete, všímejte si, do jaké míry se soustředíte na děj, zpětně si jej pak „přehrávejte“ anebo se vědomě snažte o pečlivější vnímání textu. Učte se také myslet jen na jednu věc: žádné, že u třídění nákupu popřemýšlíte o tom, co příští rok zasejete místo mrkve. Nejdřív jedno a potom druhé. Jednotlivé činnosti vám totiž půjdou mimo jiné lépe.

Vaše „paměťová karta“
Čím jste starší, logicky tím máte větší potenciál shromáždit více vzpomínek a mít pořádně „plnou hlavu“. Ale synapse neboli spojení mezi jednotlivými neurony v mozku už zase nejsou tak pružné. Některá spojení se časem úplně přeruší, zvlášť pokud je nebudete trénovat. Vzpomínejte s přáteli z dětství či mládí, na to co jste společně prožili, s partnerem na první schůzku… Tím potrénujete také tzv. verbální myšlení, což je další důležitá věc. A pozor: Aby si mozek dobře pamatoval, potřebuje také dobře živit. Zásadní jsou omega 3 a 6 nenasycené mastné kyseliny, hlavně z oříšků a ryb. Důležité jsou vitaminy skupiny B, které podporují činnost nervové soustavy. A konečně, pomoc můžete najít i v lékárně. Léčivý přípravek Tanakan obsahuje speciální výtažek z ginkgo biloby (jinanu dvojlaločného), který jednoduše řečeno rozšiřuje malé cévy v mozku a pomáhají většímu prokrvení důležitých oblastí (především těch paměťových, ale i zaměřených na již zmíněnou koncentraci). Navíc pomáhá uvolňování acetylcholinu, jenž je jedním z nejvýznamnějších neurotransmiterů vůbec, jehož ovšem s věkem ubývá.

Modré neurony

Modré neurony

Logika, kreativita a prostorová představivost
Logika, kreativita a prostorová představivost jsou další tři podpůrné body pro dobrou kondici vašeho mozku. Trénovat je lze poměrně jednoduše: pro procvičení logiky neškodí s dětmi (ať už s vlastními vnoučaty nebo s dětmi od sousedů) dělat úkoly z matematiky. Můžete se zahloubat do technické nebo populárně-vědecké četby… Až budete mít dost logiky, pusťte se do tvoření. Tak mimo jiné vyvážíte činnost levé (logické) a pravé (kreativní) hemisféry. Zkoušejte nové věci. Existují například kurzy kreslení pravou mozkovou hemisférou, kde můžete začít kreslit třeba v 80 letech a ani nepotřebujete talent. Pro trénink prostorové představivosti i kreativity jsou jako stvořené. No, a po tom všem hlavně nezapomeňte dopřát vašemu mozku také odpočinek. Protože jen odpočnutý mozek (stejně jako odpočinutý sval) dokáže dobře fungovat!


Lék k vnitřnímu užití. Obsahuje standardizovaný extrakt EGb 761 listů z Ginkgo biloba. Pečlivě čtěte příbalový leták.
Komerční prezentace

Uložit

Chcete být věčně mladí? Trénujte mozek!