Lepení zrcadel nejen v koupelnách

Rubrika: Market

Zrcadlo. Běžná součást našeho života. Kolik jich vůbec doma, na chalupě nebo v práci máte? Určitě ne jedno a většina jich visí v koupelně, předsíni, ložnici… A i to není ještě dost! Potřebujete koupit a instalovat další? My vám poradíme, jak na to!

Zrcadla se dají koupit v nepřeberném množství designů. Zrcadla v rámech – ať již kovových, dřevěných nebo plastových. Dále nalepená na různých podložkách ze dřeva, skla nebo jiných dekorativních materiálů. Někdy je potřeba použít pouze samotné zrcadlo, protože interiér nebo exteriér to tak vyžaduje. Samostatná zrcadla pak používáme my kutilové, kteří si vyrábíme nějakou tu skříňku nebo policový díl, kam chceme instalovat plochu se zrcadlem.

Jedna věc je zrcadlo, druhá pak povrch, na který jej budeme instalovat. Pokud se jedná o zrcadlo s rámem, ve kterém je navíc již předpřipravené očko nebo závěs pro jeho zavěšení, zvolíme asi klasický postup – hmoždinka a háček nebo skobička.

Pokud ovšem budeme připevňovat zrcadlo na stěnu s obklady (např. v koupelně) a nechceme do nich vrtat, musíme zvolit jiný postup. Tento postup budeme též aplikovat při instalaci samotného zrcadla, které není nijak uchyceno v rámu, či na jiné podložce. Například při instalaci zrcadla přímo do sprchového koutu.

Na  začátku je správný výběr materiálů, které budeme potřebovat (obr. 1). Odmašťovač, lepidlo, oboustrannou pásku do vlhkého prostředí (pokud se jedná o koupelnu), ostrý nůž a nůžky.

Odmašťovadlo (např. BISON CLEANER) musí být na alkoholové bázi. Nikdy ne benzín ani ředidlo. Tyto materiály jsou „mastné“ a zrcadlo by na nich nedrželo. Odmastíme oba povrchy (obr. 2). Pokud se jedná o obklad, malbu samozřejmě ne.

Při lepení zrcadla můžeme zvolit dva postupy. A  to z  pohledu zajištění správného umístění. Lepidlo, o kterém bude řeč vzápětí, zrcadlo ihned udrží, ale při vyšší hmotnosti by se před vytvrzením lepidla mohlo zrcadlo lehce posunout a to není žádoucí. Pokud je tedy možnost zrcadlo po přilepení podložit (nutné připravit a vyzkoušet předem) a zabezpečit ho tak proti posunutí, volíme postup bez zajištění lepicí páskou. Pokud tato možnost není, postupujeme tak, že na zrcadlo dle jeho velikosti a hmotnosti umístíme přiměřené množství (dle návodu k použití) oboustranné lepicí pásky, která bude mít za úkol zajistit zrcadlo proti posunutí do vytvrzení lepidla (obr. 3).

Pak naneseme na  zrcadlo lepidlo v  bodech nebo pruzích, tzv. hada (obr. 4). Hlavně ne plošně. K lepidlu se tak dostane vzdušná vlhkost, která zajistí jeho správné vytvrzení.

A jaké zvolit lepidlo? Pamatujte, že zadní, stříbrná strana zrcadla je velmi náchylná na  mechanické poškození a  mohou ji poškodit i rozpouštědla obsažená v některých lepidlech. Silikony zase po čase lehce změní odstín zadní strany zrcadla, na kterém jsou pak vidět ta místa, kde bylo silikonové lepidlo aplikováno.

Zvolíme tedy tzv. MS polymer. Moderní lepidlo (např. BISON POLY MAX), které splňuje všechny podmínky pro kvalitní a dlouhodobou instalaci zrcadel téměř na všechny povrchy. Lepidla tohoto typu se vyrábí v různých modifikacích. Pro lepení zrcadel doporučujeme verzi HIGH TACK, která je nejkvalitnější a zajistí vysokou počáteční přilnavost zrcadel na lepené povrchy. Fixace je tedy nutná jen u těžších a objemnějších zrcadel.

Tip

Stejný postup můžete použít i při instalaci jiných doplňků a předmětů lepených na  obklady nebo na  zdi. Jednu věc si však musíte uvědomit – podklad musí být pevný a musí unést přilepený předmět. U obkladů se to dá předpokládat. Jiné to však může být u  omítkových nebo sádrokartonových podkladů – stěn. Pokud není tento povrch dostatečně pevný a  soudržný, aby udržel přilepený předmět, dojde k jeho „upadnutí“. Přilepený předmět bude perfektně držet lepidlo a na něm budou zbytky omítky nebo malby, která nebyla dostatečně kvalitní – soudržná.

Lepidlo POLY MAX navíc odolává plísním, tedy netvoří se v něm černé skvrny. Použijeme ho všude tam, kde bychom jinak použili dnes již zastaralé sanitární silikony. I při lepení a těsnění.

www.lepidla.cz

Komerční prezentace

Lepení zrcadel nejen v koupelnách