Chata v kalifornských horách

Rubrika: Chaty

Architekt a designér Olle Lundberg si postavil v kalifornských horách chatu, která je inspirující z hlediska dokonalého využití náročného terénu a recyklovaných přírodních materiálů.

 

 

Dům má zhruba devadesát metrů čtverečních zastavěné plochy, výrazným architektonickým prvkem je i velkorysá terasa a téměř pět metrů hluboký bazén, vytvořený z někdejší ocelové nádrže na vodu pro hospodářská zvířata. Konstrukci chaty tvoří ocelové nosníky a dřevo.

 

 

Na podlahách je vícebarevná břidlice, kterou Lundberg zvolil i kvůli odolnosti, protože nechává v interiéru volně pobíhat své psy. Pro obložení fasády i některé kusy nábytku uvnitř použil sekvojové dřevo, vnitřní stěny jsou obloženy palubkami z montanské bílé borovice.

 

 

V interiéru najdete například originální, přímo pro dům navrženou ocelovou kulatou skříň na palivové dříví, teplý vzduch z kamen na dřevo tlačí od vysokého stropu větrák. Velkorysá prosklená ocelová okna získal architekt ze staré sanfranciské továrny, některá svítidla tvoří originální designové lampiony. Desku jídelního stolu tvoří obrovská sekvojová fošna, kávový stolek je jeden nepřesně odlitý kus z Lundbergovy zakázky pro Diva Hotel v San Francisku.

 

Pro venkovní vaření je k dispozici pec na pizzu či indická pec tandoori, náklady na energie výrazně snižuje naisntalovaný fotovoltaický systém.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: JD PETERSON, MARK SEELAN, OLLE LUNDBERG

Chata v kalifornských horách