Chata s úžasnými výhledy na Orlické hory

moderní horská chata

Chata Bukačka má obklad ze dřeva a kamene, který pod slunečními paprsky zlatě září. Foto: Gebas atelier architects

Horské oblasti jsou v zimě oblíbené kvůli lyžování, v létě lákají na turistické túry. Na úpatí Bukové hory v Orlických horách v obci Čenkovice, přímo v lyžařském areálu mezi dvěma sjezdovkami, vzniká několik nových objektů určených k rekreaci.

Mezi dokončené patří chata Bukačka, moderní stavba ve skandinávském stylu. Nachází se na svažitém pozemku v nadmořské výšce 774 m. O projekt chaty požádal majitel architekty z firmy Gebas atelier architects. Stavba připomíná svou hmotou tradiční chalupy, ale jinak se vyznačuje veškerými moderními parametry. Zastavěná plocha je 156 m², celková užitná plocha 204 m².

terasa před horskou chatou

Z dlážděné terasy před chatou se otevírají nádherné výhledy do okolí. Foto: Gebas atelier architects

Chata do nepohody

Stavba je založena na dvoustupňových základech, betonových pasech a řadách ztraceného bednění. Objekt je zděný z keramických broušených cihel lepených na zdicí pěnu, zateplen minerální izolací a z exteriéru je obložen dřevěným, v některých místech kamenným obkladem. Stropní konstrukce je dřevěná trámová, trámy jsou přiznané a dodávají interiéru rustikální charakter. Příčky jsou zděné, keramické, v podkroví jsou montované ze sádrokartonu.

Horské stavby samozřejmě vyžadují dobrou tepelnou izolaci. Tady jsou obvodové stěny a střecha izolovány minerální vatou, podlaha expandovaným polystyrenem. Sokl byl zateplen extrudovaným polystyrenem. Na střeše je plechová střešní krytina v barvě antracitu, stejnou barvu mají vstupní hliníkové dveře. Okna jsou také hliníková, vnitřní dveře jsou dřevěné obložkové.

Hlavním zdrojem tepla v chatě je kondenzační plynový kotel. V místnostech je podlahové vytápění, které doplňují otopná tělesa. Dalším zdrojem tepla je krb v hlavní místnosti. Teplou vodu zajistí nepřímotopný zásobníkový ohřívač o objemu 500 l.

Interiér s výhledy

V přízemí chalupy je prostorná společenská místnost, kterou tvoří obývací část s velkou rohovou pohovkou, jídelna s dubovým stolem pro 14 osob a kuchyně. Kuchyně je laděná do šedé barvy v kombinaci s dřevěnými doplňky a dřevěnou pracovní deskou. Dominantou celého prostoru jsou krbová kamna, která podtrhují celkový horský styl chalupy. Díky velkým francouzským oknům je v interiéru dostatečné množství přirozeného světla a zároveň poskytují úžasné výhledy do okolní krajiny. Ze společenské místnosti je přímý vstup na terasu s venkovním posezením, grilem a ohništěm.
Ze vstupní haly vedou schody do prvního patra, kde je pět pokojů, každý s vlastní koupelnou a WC. V chatě nechybí ani šatna a lyžárna.

horská chata ve večerním osvětlení

Chata ve večerním osvětlení. Foto: Gebas atelier architects

Interiér si navrhoval majitel sám, vyrobený je na zakázku. Jde především o nábytek z masivního dubového dřeva. Moderní osvětlení v celém interiéru navrhla a dodala společnost 1U Lighting.

Text a foto: Gebas atelier architects

Chata s úžasnými výhledy na Orlické hory