Chataření na ostrově Hvaler

Chata stojí v horní části pozemku, obklopená borovicemi a břízami. Z pokoje se vychází na prostornou terasu, pod chatou je umístěno ohniště. Foto: Lise Mari Stang-Jacobsen / living4media

Cestování milující rodina z Osla neměla v plánu kupovat chatku. To se ale změnilo, když v roce 2020 přišla pandemie covidu-19.

Fredrik vždy hodně mluvil o místě zvaném Hvaler, protože zde má přítele. Hvaler je obec, ale ne ledajaká. Rozkládá se na více než deseti ostrovech při jižním pobřeží Norska. Hlavní ostrovy obce jsou spojeny mosty a podmořským silničním tunelem.

„Srub v této oblasti Fredrik chtěl pravděpodobně už dlouho, říká Marte. S návrhem na koupi chaty nejprve nesouhlasila, protože se obávala, že by pak celé léto trávili zde na jednom místě. Lákavější byly dovolené v zahraničí a záruka slunce. Pak ale přišlo léto 2020 a zákaz cestování znamenal, že dovolená ve Španělsku s partou přátel musela být zrušena. Marte tedy začala hledat chatku, kterou by si mohli pronajmout doma v Norsku. Volných bylo málo a ceny za pronájem byly dost vysoké, tak se začala zajímat i o objekty na prodej.

Z chaty a z terasy před ní je výhled na mořskou zátoku a domky roztroušené kolem ní. Foto: Lise Mari Stang-Jacobsen / living4media

Výhled na moře rozhodl

Pak se v nabídce objevila tato chata na Hvaleru a rozhodli jsme se jít na prohlídku. Dodnes si pamatuji ten pocit, když jsme sem poprvé přišli,“ říká. „Měli jsme ze všech stran výhled na moře a viděli úsměvy na tvářích dětí. Děti rostou, takže bylo fajn, že se jim v chatce také líbilo. Chtěli bychom, aby s námi trávily dovolené, dokud to půjde.“

Za velké plus považovali, že to mají kousek od domova v Oslu, je sem dobré autobusové spojení a u chaty je velký pozemek. Uvnitř je nadchl krásný krb, výhled z obývacího pokoje na moře a to, že v objektu byly tři ložnice. Chata byla několik let pronajatá a nebyla příliš udržovaná. Když Marte jela pár dní poté, co dostali klíč, domů, trochu začala o koupi pochybovat.

Na chatě se za hezkého počasí žije hlavně venku, pozemek nabízí různá zákoutí s různými typy posezení. Pod velkou pergolou za domem se krásně odpočívá, o pár schodů níž lze usednout k prostřenému zahradnímu jídelnímu stoluFoto: Lise Mari Stang-Jacobsen / living4media

Léto se štětcem v ruce

Uvědomila jsem si všechny nedostatky a vše, co budeme muset vyřešit,“ vzpomíná. „Byla bych měla nejradši všechny úpravy hotové hned, ale snažila jsem se uvažovat reálně. Rozhodli jsme se, že se nejprve pustíme do natírání. Jednak je to docela zábavná činnost a v neposlední řadě jsme potřebovali upravit ložnice, abychom je mohli začít používat,“ říká Marte.

V malé kuchyňce je vše potřebné. Foto: Lise Mari Stang-Jacobsen / living4media

V interiéru natřeli všechno borovicové obložení stěn. V obývacím pokoji a kuchyni zvolili světlou barvu, zatímco ložnice dostaly každá jinou tvář. Ložnice rodičů se stala slunečně žlutou, dcera Ida má zelený pokoj a syn Herman modrý. V ložnicích obou dětí jsou palandy, takže si můžou vzít na návštěvu kamarády.

Dětské pokoje jsou vybaveny palandami pro případné návštěvy kamarádů. Foto: Lise Mari Stang-Jacobsen / living4media

„Zatímco já jsem pracovala uvnitř, Fredrik a děti natírali venku. Takže jsme toho už za první léto stihli hodně, zároveň jsme si užili prázdniny a pěkné počasí,“ pochvaluje si dnes majitelka.

Venkovní posezení

Marte ráda využívá i letité věci a míchá různé styly. Starý nábytek ráda natírá, místo aby ho vyhazovala. Když chatu převzali, zůstalo tu dost venkovního nábytku a nějaký i v interiéru. Za chatou mají pergolu vybavenou pohodlným odpočinkovým nábytkem a kousek před ní stojí velký jídelní stůl. Další posezení se nabízí na terase před chatou a o něco níže na pozemku je závěsné ohniště s lavicí.

Z pohovky na terase před domem je pěkný výhled na mořskou zátoku. Foto: Lise Mari Stang-Jacobsen / living4media

Různě odstupňované dřevěné terasy vyrovnávají terén a umožňují postavení zahradního nábytku i bezpečný pohyb. Foto: Lise Mari Stang-Jacobsen / living4media

Proměna interiéru

Z původního vybavení tu zůstaly jídelní stůl i konferenční stolek, Marte ponechala horní desky v přírodní podobě, ale podnože opatřila světle modrým povrchem. Přikoupila pohodlné dřevěné židle a natřela je stejnou barvou. Rohová lavice ukrývá pod čalouněným sedadlem úložný prostor, což se v nevelké chatě hodí. Kuchyňský nábytek dostal o trochu sytější modrý nátěr.

Krásně prostřený zahradní. stůl láká ku sednutí. Večer stačí rozsvítit zavěšené žárovky. Foto: Lise Mari Stang-Jacobsen / living4media

Kámen, borovice a mech

Pozemek je v nerovném, mírně svažitém terénu, na řadě míst vystupuje na povrch skála, kolem rostou borovice, dole je vidět mořská zátoka. Kouzelné místo. Ale i pozemek vedle samotné chaty vyžadoval jisté úpravy. Majitelé ho vyčistili od spousty spadaných větviček a od mechu. Poté, co pokáceli některé stromy, se výrazně zlepšil výhled do okolí a na moře.

„Je toho ještě hodně, co tu chceme v budoucnu udělat, ale to je právě to, co nás tu také docela baví. Koho by to před časem napadlo, že se budu těšit do Hvaleru likvidovat mech!“ směje se Marte.

Kdo tu bydlí

Marte, Fredrik a jejich děti Ida a Herman

Kde

Ostrovní obec Hvaler na jihu Norska

Text: Iva Tvrzová
Foto: Lise Mari Stang-Jacobsen / living4media

Chataření na ostrově Hvaler