Dům u lesa

Příběh tohoto domu na okraji lesa se přes svůj moderní vzhled začal psát už před mnoha lety. A s ním i příběh jeho současného majitele.

Jak se může starší chata proměnit na moderní pohodlný rodinný dům? Na to se ptáme Pavla, majitele domu v malebné vesnici obklopené lesy a rybníky nedaleko Prahy. Stavení zaujme na první pohled už zajímavým tvarem – základní hmotou domu se sedlovou střechou a připojeným přízemním proskleným křídlem, ale i kombinací obkladů.

„Zhruba před pětadvaceti lety jsme chtěli zkusit vlastní bydlení. Dodnes mám schovaný výstřižek inzerátu o prodeji chaty po rekonstrukci. Ukázalo se ovšem, že rekonstruovaný objekt byl vhodný spíše pro letní užívání, takže první zima byla celkem dobrodružná. O to více mi ale bydlení v lese postupně přirůstalo k srdci a ani jsem si neuvědomoval, že se blížím svému klukovskému snu stát se lesníkem. Později jsem začal chatu s pomocí pár řemeslníků a kamarádů přestavovat, aby z ní byl dům pro trvalé bydlení,“ vysvětluje nám historii domu Pavel.

krytý bazén u domu

Majitelé mají na zahradě k dispozici i krytý bazén. Foto: Tomáš Mach a Jiří Ernest

Jak vznikl z chaty moderní dům

„Jak šel čas, měnily se rodinné poměry, chvíli jsme bydleli jinde, ale po krátkém čase padlo rozhodnutí se sem vrátit,“ pokračuje v líčení proměn bývalé chaty majitel. „Dům si před dvěma lety ale již zasloužil novější fazonu. Tentokrát jsem se obrátil na architekta Petra Vacka, který spolupracoval s architektkou Simonou Fišerovou. Uvažovali jsme, zda dům zbourat, nebo udělat zcela zásadní rekonstrukci. Zvítězilo srdce a rozhodli jsme se v příběhu ‚domu v leseʻ pokračovat.“

dům s terasou

Na dům navazuje částečně zastřešená terasa s venkovním posezením, za níž pokračuje přízemní křídlo s pracovnou a šatnou. Foto: Tomáš Mach a Jiří Ernest

Při rekonstrukci byla zachována část původního skeletu a krovů. Dům je tedy kombinací dřívějšího cihelného zdiva, které dostalo zvenku nový kabát v podobě dvaceticentimetrové izolace a provětrávané fasády ze sibiřského modřínu. Stará mezikrokevní izolace byla nahrazena současnou a doplněna nadkrokevní izolací ze stejných dřevních vláken. Šikmé střechy mají krytinu z hliníkového falcovaného plechu se žlaby rafinovaně ukrytými za dřevěnou fasádou. „V konečném výsledku funguje stavení výborně jak v zimě, tak v létě,“ pochvaluje si majitel.

V interiéru byla stávající omítka doplněna omítkou sádrovou, v podkroví a na stropech jsou použity sádrokartony.

Výraznou roli v exteriéru domu hrají venkovní žaluzie na prosklených stěnách přístavby

Dílo šlo od ruky

Rekonstrukce a přístavba domu od vystěhování po zpětné nastěhování trvaly přesně rok a den. „První část, kdy se zejména bouralo a odhalily se i zbytky staré chaty, působila dost depresivně. Opakovaně jsem si říkal: ‚Proč jsem to raději nezboural?ʻ Ale když se začalo opět stavět a zdi rostly, vše začalo dávat smysl. Výsledek nakonec mé očekávání předčil, právě díky dobré spolupráci architektů a kreativitě stavbyvedoucího a řemeslníků, zejména místního kamaráda zámečníka, dokázali neuvěřitelné zázraky,“ hovoří s obdivem majitel domu o všech, kteří se na rekonstrukci podíleli.

zastřešení terasy a vstupu do domu

Dokonale ztvárněné zastřešení terasy a vstupu do domu. Foto: Tomáš Mach a Jiří Ernest

Obklady hrají prim

Dům je nápadný svým obkladem modřínovým dřevem a šedým plechem. S jeho barvou ladí i velké plochy venkovních žaluzií zastiňujících všechny prosklené plochy.

„Uzavřením velkých prosklených ploch zvenku získáte příjemné soukromí a bezpečí. Dům je sice vybaven klimatizací, ale díky vnějšímu stínění se nepřehřívá ani v parném létě, v kombinaci s již uvedenou vnější izolací to funguje opravdu báječně,“ ukazuje nám majitel.

Zvoleny byly venkovní žaluzie Z-90 firmy NEVA z velmi odolných materiálů v antracitovém odstínu, které vydrží i silný vítr a špatné počasí. Protože se stínění řešilo již od začátku, byla možná podomítková montáž, kdy jsou vytažené žaluzie schované pod fasádou.

Přírodní barva dřeva a šedá vypadají dobře i v interiérech

Dispozice „nového“ domu

V přízemí se nachází obývací pokoj spojený s kuchyní, kde rodina tráví většinu času, v létě se tento prostor dá propojit s částečně zastřešenou terasou. V pokoji nechybí rohový krb, který zvláště v zimě přispívá k příjemné pohodě.

V prvním patře našly místo ložnice se šatnou a dva dětské pokoje, přesně na míru čtyřčlenné rodině se dvěma dětmi. Přímo ve špičce střechy jsou situovány dva pokojíčky. „Díky poloze uprostřed krásné přírody se u nás často sejde spousta přátel, malých i velkých, a všichni tak najdou místo na přespání,“ říká majitel.

podkrovní koupelna

Pohodlná koupelna v patře. Foto: Tomáš Mach a Jiří Ernest

Pokoj s kuchyní

Pokoj s kuchyní je díky částečně proskleným stěnám a dveřím propojen se zahradou. Foto: Tomáš Mach a Jiří Ernest

V novém přízemním křídle navazujícím na terasu se za prosklenými stěnami nachází šatna, koupelna a pracovna, jež se v případě potřeby změní v pokoj pro hosty, kteří pak tuto část domu mají sami pro sebe. Celé přízemí je bezbariérové, což člověk v určité životní etapě ocení.

přírodní dřevo a antracit v interiéru

I v interiéru převažuje kombinace přírodního dřeva a antracitových povrchů především u kuchyňského nábytku. Foto: Tomáš Mach a Jiří Ernest

Interiér ve střídmém stylu

Důležitou součástí každého domu je topení. Tady je podlahové topení napájeno tepelným čerpadlem. Rohová krbová vložka s hořícím dřevem dodává domu útulno a díky její poloze pod schodištěm teplo volně prostupuje také do všech místností v prvním patře a podkroví.

Vyhřívanou dubovou podlahu doplňuje dubový nábytek a kuchyně na míru, jejichž barevná kombinace koresponduje se stejnou dvojbarevností vnějšku domu. „Velké poděkování patří truhlářské firmě Niko, která dokázala nástrahy rekonstruovaného objektu otočit v přednosti,“ oceňuje Pavel. Minimalistický styl pokoje s kuchyní doplňuje jen pár obrázků a fotografií.

Rohový krb

Rohový krb dokáže proteplit celý dům. Foto: Tomáš Mach a Jiří Ernest

Život v přírodě

Zahrada je kombinací původních lesních stromů, ke kterým majitelé postupně přidávají další. Výborně se zde daří rododendronům. „Ovocné stromy či zeleninovou zahrádku byste u nás hledali marně,“ říká Pavel, „ale máme tu klubovnu s krbem a kuchyňkou, kde se můžeme celoročně scházet s přáteli.“

moderní dům u lesa

V zadní části zahrady stojí klubovna s kuchyňkou a krbem. Foto: Tomáš Mach a Jiří Ernest

Co je podle Pavla na jejich bydlení nejlepší? „Je úžasné, když se v zimě na krmítko slétají stovky ptáků, kteří nám od jara do zimy za odměnu zpívají, z okna lze kromě veverek, zajíců, srnek zahlédnout i divočáky. Na kolo či občas v zimě na běžky můžeme vyrazit doslova z obýváku. No a kromě lesních jahod, borůvek a ostružin děti mohou sbírat houby přímo na zahradě,“ uzavírá majitel domu v lese.

Tenkrát

Foto: rodinný archiv

Původní chatu postupně přestavěl současný majitel na dům pro trvalé bydlení. Tak vypadal ještě před dvěma lety, než bylo rozhodnuto o zásadní rekonstrukci.

Kdo tu bydlí

Pavel s rodinou

Kde

Ve vesnici nedaleko Prahy

Text: Iva Tvrzová
Foto: Tomáš Mach a Jiří Ernest

 

 

Dům u lesa