Chata, kterou nepřehlédnete

chata hejlovka

Prosklený štít skýtá krásný výhled do okolí. Foto: Jaroslav Hejzlar

Výrazný design, červená fasáda za dřeva a velkorysé prosklené plochy jsou hlavní poznávací znaky nejnovější realizace manželů Hrnčiříkových.

Marie a Jan už v minulých letech v Posázaví zrealizovali několik originálních rekreačních objektů, o nichž jste si mohli na stránkách našeho časopisu přečíst dříve. Tím posledním je zatím chata Hejlovka, kterou dokončili v minulém roce a od té doby ji pronajímají svým hostům.

chata hejlovka

Venkovní terasa zve k posezení. Foto: Jaroslav Hejzlar

Místo k odpočinku

Na stavbu dalšího domu Jan začal pomýšlet po úspěchu Davidky – chaty, kterou si hosté natolik oblíbili, že byly termíny dlouho dopředu obsazené. V hlavě se mu pomalu začala rodit myšlenka, jak by stavba mohla vypadat, a už s poměrně konkrétní představou oslovil několik architektonických kanceláří. Spolupráci nakonec navázal s pražským studiem Perspektiv.

chata hejlovka

V horkých dnech osvěží bazén s vířivkou a protiproudem či venkovní sprcha. Foto: Jaroslav Hejzlar

Když se zhmotní vize

„Chtěl jsem, aby Hejlovka byla v ještě lepším standardu než předchozí Davidka. Přece jen to je novostavba, kde jsme začínali od základové desky, takže jsme se nemuseli nechat ničím omezovat, jako to bylo u předchozí rekonstrukce,“ vysvětluje Jan. Výsledkem jejich spolupráce je dřevostavba obdélníkového půdorysu se dvěma ložnicemi, otevřenou dispozicí, vzdušným svěžím interiérem a velkými prosklenými plochami. Kromě nápadné fasády zaujmou na domě i velkoformátová okna ve štítech a celkově moderní vzhled. Postavená je z dřevěných CLT panelů, které se vyrábějí předem a na místě se už pak jen smontují, takže hrubá stavba je hotová doslova za pár dní.

„Důležité je, aby projektová dokumentace byla naprosto přesná. Tady byla přesná tak z osmdesáti procent, takže se musely některé věci upravovat dodatečně. Není to ideální, ale nějak si s tím poradili,“ doplňuje Jan. Realizaci dal na starost firmě A²Timber, s níž měl dobré zkušenosti už z předchozích projektů a s jejíž prací byl spokojený i tentokrát.

Devadesát metrů čisté krásy

Interiér je čistě moderní. Stěny jsou z přiznaných smrkových panelů a podlahu tvoří světle šedý litý polyuretan. Spolu tak působí jako neutrální pozadí pro obrazy, které poskytují okna.

Jedním z nejvýraznějších dalších prvků je černé kovové schodiště se zábradlím tvořeným vertikálními příčkami. Pod ním je tvarově čistá kuchyňská linka, která se svou barevností tváří jako jeho součást. Nepřehlédnutelnou dominantou místnosti je krbová vložka, jež nabízí pohled na oheň z obou stran. Díky absenci vnějšího opláštění i v době, kdy v ní oheň nehoří, působí jako zajímavý industriální artefakt.

chata hejlovka

Krb přirozeně odděluje jídelní a odpočinkovou část. Foto: Jaroslav Hejzlar

Jídelní stůl z jamajského ořechu s výraznou kresbou dřeva pak dodává interiéru hřejivou útulnost a červené židle do něj vnášejí barevný akcent odrážející vnější fasádu. Pomyslnou třešničkou na dortu jsou díla umělce Pasty Onera plná barev.

Ložnice v patře

Na velkorysý obytný prostor v přízemí navazují dvě ložnice v patře, v nichž hlavní roli hraje výhled do okolí a pohodlné postele značky Hästens. Vše doplňují drobné černé akcenty v podobě lampiček a vypínačů. Jako místo předurčené k odpočinku jej zútulňují dlouhé závěsy, které jej v případě potřeby chrání nejen před pohledy z okolí, ale také před slunečními paprsky.

chata hejlovka

Ze sauny se nabízí pohled do zahrady. Foto: Jaroslav Hejzlar

Travertin na stěnách a výhled na hvězdy

Jedinečnost interiéru se otiskla i v provedení koupelny. Místnosti dominuje obklad z travertinu, kde se prolíná několik odstínů červené. „Tenhle typ kamene jsem si prosadil já. Mám rád červenou. Architekti měli sice původně jinou představu, kde bylo použité přírodní dřevo, ale zdálo se mi, že už by těch dřevin bylo moc,“ vzpomíná Jan.
Koupelnu opticky rozděluje kouřové sklo, černé zařizovací prvky a luxusní sauna z cedru, jehož dřevo propůjčuje interiéru jemnou přirozenou vůni. Výjimečným prvkem je pak prosklený strop nad sprchovým koutem, který umožňuje výhled na hvězdnou oblohu a umocňuje tak relaxační zážitek.

chata hejlovka

Posuvná terasa bazén v případě potřeby dokonale skryje. Foto: Jaroslav Hejzlar

Terasa s překvapením

„Každého, kdo sem vejde, hned zaujme posuvná terasa,“ směje se Jan. Přiznám se, že upoutala i mě. Dřevěná terasa, na níž stojí stůl a jídelní židle, se po stisknutí tlačítka dá do pohybu. Pod ní se objeví bazén, tedy přesněji řečeno kombinace vířivky a bazénu, kde si díky protiproudu člověk může i zaplavat. Inspiroval jsem se na Pinterestu. Pohon je stejný jako u posuvné brány a víko jsme odizolovali mrazírenskými panely, takže udrží vodu krásně teplou,“ vypráví Jan, jak si poradili s vtipnou a hlavně funkční vychytávkou.

chata hejlovka

Na obytný prostor v přízemí navazuje venkovní terasa. Foto: Jaroslav Hejzlar

Zábavy je kolem dost

Celá chata je primárně určená k odpočinku. Ten si mohou dospělí i děti dopřát nejen uvnitř domu, ale i na zahradě. Od okolních pohledů ji odděluje plný plot i zeleň, zejména různé okrasné keře. Pro děti jsou zde připraveny houpačky a prolézačka. Zóna s herními prvky je oddělena vysloužilými železničními pražci a stejný materiál je použitý i na nášlapy v trávníku. Dospělí zase mohou v klidu posedět na terase a připravit si něco dobrého na velkém grilu.

Chata Davidka

Chata Davidka se díky důkladné rekonstrukci v minulých letech proměnila ze zanedbaného domku v architektonicky zajímavý objekt s relaxačním zázemím.

chata davidka

Foto: Jaroslav Hejzlar

Text: Veronika Cerhová
Foto: Jaroslav Hejzlar

Chata, kterou nepřehlédnete