Chata na pasece

Moderní domek ukrytý v lese má podlahovou plochu pouhých dvanáct metrů čtverečních. Kromě pohodlí nabízí velkorysý výhled do okolní přírody a naprosté soukromí.

Celý lesní pozemek má výměru více než hektar. Po mýtní těžbě by v něm asi místo pro relaxační oázu nikdo nehledal. Kromě pařezů a mladých stromků tu ale stála maličká stará chatka, na jejímž půdorysu mohla vzniknout nová stavba.

Nápady se rodí v noci

Paseku v Posázaví koupil Jan Hrnčiřík s vizí vytvoření místa, které bude spojovat přírodu, pohodlí a odpočinek. Konkrétní nápady však přicházely až postupem času, jak s úsměvem podotýká Jan, především v noci. Od samého počátku nad tímto projektem visela řada otazníků. Vzdálenost od okolní zástavby se zpočátku jevila jako nevýhoda, nakonec je ale jednou z jeho hlavních předností. Stejně tak by možná někoho odradil velmi skromný půdorys budoucí stavby. Jan ho ale od začátku bral naopak jako výzvu: „Chtěl jsem zjistit, co se vlastně dá na dvanácti metrech postavit, aby to dávalo smysl.“

Pozorování okolní přírody přímo z pohodlí postele je nevšední zážitek

Pozorování okolní přírody přímo z pohodlí postele je nevšední zážitek. Foto: Jaroslav Hejzlar

Prostorná terasa a sluneční paprsky vybízí k lenošení

Prostorná terasa a sluneční paprsky vybízí k lenošení. Foto: Jaroslav Hejzlar

Během hledání narazil na projekt Lukáše Otevřela s názvem Tiny House Done. Malá dřevostavba z CLT panelů stojí na zemních vrutech a je pečlivě promyšlena jak po funkční, tak i estetické stránce. S podobnou realizací v obtížnějších podmínkách už měl navíc zkušenosti, což Jan považoval za velkou výhodu.

Krbová kamna se postarají o příjemnou teplotu v zimních měsících

Krbová kamna se postarají o příjemnou teplotu v zimních měsících. Foto: Jaroslav Hejzlar

Spojení s přírodou

Asi nejvýraznějšími prvky domku jsou velkoformátová skla, která propojují maličký interiér s okolním prostředím a uvnitř navozují dojem mnohem velkorysejšího prostoru. Z vnějšku domek ze dvou stran obklopuje dřevěná terasa. Ta poskytuje další plochu k relaxaci ať už na odpočinkových lehátkách, nebo během saunování. Místo ochlazovací kádě tu k osvěžení slouží venkovní sprcha. Nechybí zde ale ani robustní plynový gril, aby bylo možné potěšit také chuťové buňky.

V náruči lesa je snadné zapomenout na starosti všedních dnů

V náruči lesa je snadné zapomenout na starosti všedních dnů. Foto: Jaroslav Hejzlar

Harmonie interiéru

V interiéru hraje hlavní roli luxusní postel, najdete tu ale také malou kuchyňku a koupelnu s WC. Povrch stěn tvoří světlé dřevo, které celek sjednocuje, působí útulně i vzdušně. Kuchyňská linka díky použití světlé překližky se zbytkem interiéru zcela splývá a prostor se tak zbytečně netříští. Dominantním prvkem jsou pak díky barevnému kontrastu krbová kamna Jøtul, která se v chladnějších dnech postarají nejen o atmosféru, ale především o příjemné teplo.

Hosté mohou využívat saunu z cedrového dřeva

Hosté mohou využívat saunu z cedrového dřeva. Foto: Jaroslav Hejzlar

Koupelna a WC

Za dveřmi se skrývá hygienické zázemí, přesněji řečeno WC a sprcha. „Ve hře bylo několik variant povrchu. Jednou z nich byl i takový igelitový vak, ale z toho jsem měl obavy, aby se tam netvořila plíseň. Nakonec jsme se rozhodli pro umělý kámen Corian. Na údržbu je skvělý a myslím, že to i dobře vypadá,“ uzavírá Jan. Jako WC slouží separační toaleta, v blízkosti chaty však stojí také klasická kadibudka.

Povrch sprchového koutu z hladkého umělého kamene se snadno udržuje

Povrch sprchového koutu z hladkého umělého kamene se snadno udržuje. Foto: Jaroslav Hejzlar

Stylová kadibudka je alternativou k maličkému vnitřnímu WC

Stylová kadibudka je alternativou k maličkému vnitřnímu WC. Foto: Jaroslav Hejzlar

Sítě v lese

Při realizaci asi nejvíc starostí přineslo vyřešení přívodu elektřiny a vody. Vodovodní přípojka zde kvůli vzdálenosti od dalších domů nepřipadala v úvahu, vlastní studna je v tomto případě běh na dlouhou trať. V domku je proto ukryta dvěstělitrová nádrž na vodu, kterou je potřeba pravidelně doplňovat. Na víkendový pobyt ve dvou však většinou postačí.

Venkovní sprcha osvěží v horkých letních dnech

Venkovní sprcha osvěží v horkých letních dnech. Foto: Jaroslav Hejzlar

Kromě vody však bylo potřeba vymyslet také elektřinu. „Nejdříve jsme si mysleli, že bychom to zvládli fotovoltaikou, ale ukázalo se to jako nereálné. Fungovalo by to od dubna do října a po zbytek roku bychom nebyli schopni baterky nabít, tím spíš tady v lese,“ vysvětluje Jan, proč nakonec raději zvolil napojení na elektřinu.

Text: Veronika Cerhová
Foto: Jaroslav Hejzlar

Chata na pasece