U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Byliny pro lékárnu i kuchyni

Kategorie: Volný čas | Autor: Filip Jenč a Iva Tvrzová

ANDĚLIKA LÉKAŘSKÁ (Archangelica officinalis)

Je nazývána také angelika, děhel, andělský kořen nebo koření sv. Ducha. Je to mohutná, až 2,5 m vysoká rostlina se silnou dutou lodyhou a s výraznými zelenavými květy v paprsčitých okolících. Je vlhkomilná, najdeme ji na mokrých loukách a březích vodních toků. Odedávna byla používána k léčebným účelům – nejčastěji její kořen. Podle lidového podání chrání člověka nejen před nakažlivými nemocemi, ale také před čarodějnicemi a příšerami z podsvětí. V severoevropských zemích byl kořen anděliky předmětem obchodu již v 8. století a její pěstování bylo nařízeno zákonem. Ve středověku byla součástí klášterních zahrad. Doktor Mattioli uvádí, že andělika má zvláštní moc vyhánět jed z těla a v době moru chrání člověka před nákazou, když drží v ústech a žvýká její kořen před odchodem z domu. Andělika obsahuje více než čtyřicet účinných látek, např. silice, kyselinu angelikovou, hořčiny atd. Bylina má posilující účinky, pomáhá na různé žaludeční problémy. Používá se čerstvá i sušená, nejčastěji jako čaj nebo tinktura.

Sbírá se: lodyha (v létě), listy (květen až říjen), kořen (září a říjen), semena (na podzim)

LÉČIVKA: Především se připravuje čaj ze sušeného kořene, často s dalšími bylinami. Tlumí menstruační obtíže, migrény a dýchací potíže, reguluje činnost žláz s vnitřní sekrecí, posiluje žaludek, podporuje chuť k jídlu, tlumí na-dýmání a působí kladně na zažívání, celkově posiluje organizmus, chrání játra. Lze použít ke kloktání a proti bolestem zubů. Alkoholovým extraktem natíráme bolavá záda, zhmožděniny a otoky.

V KUCHYNI: Lodyha se kanduje v cukru, připravuje se z ní sirup pro osvěžující nápoje, na ovocné saláty a zmrzliny. Čerstvé listy a lodyha dodají chuť polévkám, omáčkám i salátům. Sekané listy s mátou a majonézou mažeme na topinky. Semena a stonky aromatizují nápoje (např. likér benediktýnka). Listy vařené s kyselým ovocem snižují jeho kyselost – nemusí se dávat tolik cukru.

KOSMETIKA: Listy a sušený kořen na osvěžující koupele.

JINÉ: Sušená květenství jako dekorace, sušené listy do směsí potpourri, semena se pálí k provonění místnosti. Prášek ze sušených semen se v domácnosti používá proti obtížnému hmyzu. Rozdrcené čerstvé listy osvěží vzduch v automobilu a pomáhají proti nevolnosti při cestování.

Z LIDOVÝCH RECEPTŮ

Při potížích se slinivkou: 50 g sušeného kořene anděliky, 30 g kmínu a 20 g fenyklu promícháme, pomeleme na prášek a podáváme po jídle necelou půl lžičku, zapíjíme vodou.

Tinktura (proti bolestem hla-vy i k celkovému uklidnění): 100 g čerstvého kořene anděliky a 50 g kořene kozlíku macerujeme 4 – 5 dní v půl litru vodky. Užívá se 2x denně 10 kapek na kostku cukru.

Sirup: Kousky čerstvého kořene prosypeme stejným množstvím cukru a dáme do skle-nice. Vznikne sladký, silně aromatický sirup, kterým sladíme čaj proti kašli, současně do šálku přidáme jeden kousek kořene. Až to vyzkoušíte, pochopíte, proč se andělice také říká prsní kořen.

Byliny pro lékárnu i kuchyni