U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

PISTOLE KTERÉ NESTŘÍLÍ

Kategorie: Dílna | Autor: ING. JAN TŮMA

Mnoho užitečných prací na chatách, chalupách i v domácnostech zvládnete s horkovzdušnou pistolí. Spolehlivě nahradí nebezpečnou „letlampu.“

   S příkonem od 1600 do 2300 W chrlí horkovzdušné pistole z výměnné trysky podle nastavení za minutu 150 až 500 litrů vzduchu, jehož teplotu lze nastavit v několika stupních (nebo i plynule) od 50 do 600 °C. Nejvíc se používají k opalování nátěrů. Jednou rukou se drží za obvykle měkce obloženou rukojeť, v druhé ruce držíme škrabku. Mohou se však i volně postavit na pracovní stůl tryskou vzhůru a v proudu žhavého vzduchu oběma rukama ohýbáme podle potřeby PVC trubky nebo žlaby.

   Množství a teplota vzduchu se nastavují spínačem s pomocí indikátoru ve třech až pěti stupních. Dražší pistole pro profesionály vybavené elektronikou, umožňují plynulou regulaci minitlačítky vedle LCD displeje, zobrazujícího digitálně udržovanou přednastavenou teplotu. Při práci musíme počítat s tím, že nastavenou teplotu udrží pistole jen v úrovni trysky. O 5 cm dál je o třetinu, o 10 cm dál o polovinu nižší.

Rozmanité příslušenství

Ani levnějším pistolím nechybí v příslušenství alespoň plochá opalovací tryska, reflektorová tryska pro pájení a zatavování, redukční tryska a hadičky pro zatavování kabelů. Příslušenství k dražším typům čítá až 30 kusů uložených obvykle v praktickém kufříku s pistolí. Najdeme v něm svařovací trysku pro svařovací dráty, tzv. zrcadlo pro tupé svařování trubek a tyčí, štěrbinovou trysku pro svařování plastových fólií a zásobu svařovacích „drátů“ pro nejrozšířenější typy plastů: tvrdé a měkké PVC, polyetylen PE a LDPE, polypropylen PP, ABS a smršťovací bužírky.

Odstraňování nátěrů a lepidel

Horkým vzduchem 500 – 600 °C se natavují prakticky všechny druhy olejových, syntetických a latexových barev a laků. S plochou tryskou asi 2 cm nad nátěrem postupujeme v pruzích a změkčenou vrstvu, na které naskakují puchýře, okamžitě seškrabujeme. Podobným postupem se odstraňují pomocí širší tzv. vyzařovací ploché trysky lepené podlahové krytiny a tmely ze spár v dlaždicích nebo těsnicích pásů na fasádě i lepené obkládačky.

Svařování umělých hmot

PVC-dlaždice nebo pruhy PVC-linolea dokážeme svařit svařovacím drátem (je to tyčinka o prům. 4 mm), který protáhneme do nasazené svařovací botky. Při teplotě kolem 300 °C se drát taví a vyplňuje spojující šev. Přebytečný „hřbet“ po vychladnutí odřízneme speciálním nožem.

   Umělohmotné fólie, které mají např. posloužit jako dno zahradního jezírka, se na rovném podkladu napnou tak, aby se překrývaly o 2 – 4 cm. V těchto místech mezi překrývající se vrstvy vháníme štěrbinovou tryskou vzduch o teplotě 300 – 400 °C, a po změknutí okrajů je slepíme přejížděním přítlačným válečkem.

   Plastové tyče, roury a pásy lze svařovat natupo pomocí svařovacího zrcadla. Spojované díly se přitisknou na nahřáté zrcadlo a jakmile změknou, natlačí se ohřátými čely na sebe.

Ohýbání materiálů z termoplastů

Vzduchem o teplotě 250 – 400 °C nahřáté roury a tyče z termoplastů tvarujeme oběma rukama nad postavenou pistolí. Desky z termoplastů se po zahřátí v místě ohybu nejlépe ohnou o hranu pracovního stolu.

Pájení na měkko

Pájené místo (spoj měděných trubek) se po očištění nahřeje nad 300 °C a přiložený pájecí drát se roztaví a zatáhne do spoje. Při použití drátu bez tavicí přísady se na místo spoje předtím nanese letovací pasta. Dražší pistole umožňují i svépomocné letování okapů.

Rozmrazování

Proudem horkého vzduchu lze rozmrazit zamrzlé venkovní kovové vodovodní kohouty nebo potrubí, zamrzlé zámky automobilu i odstranit náledí na venkovních schodech.

Opalování dřevěného obložení

Na rozdíl od kdysi používaných benzínových lamp nespálíme horkým vzduchem místy povrch dřeva.

***

TIP!

* S horkovzdušnou pistolí si na své přijdou modeláři, opraváři laminátových plavidel a surfů.

* Lyže lze horkým vzduchem urychleně odvoskovat a nově navoskovat.

* Zahřátím a vlastnoručně zhotoveným „kopytem“ dokážou sportovci vylepšit tvar bot s plastovou podrážkou a plastovým pláštěm.

* Dřevěné uhlí na grilu či dřevo v krbu čistě zapálíte foukáním vzduchu s nejvyšší nastavitelnou teplotou.

* Kuchařky se naučily horkým vzduchem sušit ovoce, zapékat sýrové toasty nebo jím zpevňují a přibarvují na cukrářských výtvorech cukrovou pěnu.

Popisy k obrázkům

1 Pistole Black & Decker KX2000K 2 Horkovzdušná pistole Skil 8003 se 4 tryskami, teplota 50/400/570 °C, příkon 1800 W 3 Pistole Metabo H 1600 umožňuje ohýbání PVC trubky 4 Oprava dehtové krytiny navařením jejího kusu horkým vzduchem 5 Ohýbání plastové trubky pomocí reflektorové trysky volně postavené pistole Bosch PHG 630 DCE

Autor fotografií: FOTO: BOSCH, STEINEL, BLACK & DECKER, SKIL, METABO

PISTOLE KTERÉ NESTŘÍLÍ