U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Jak začít?

Kategorie: Kouzlo zahrady 2006 – ekologie | Autor: Jaroslav Svoboda

Člověku v dnešní době chybí základní znalosti o vzájemných vztazích bylin, keřů, stromů, hub, hmyzu a dalších živoucích tvorů našeho klimatického pásma, takže by nebylo snadné a asi ani možné z gruntu vytvořit kompletní a fungující ekosystém. To naštěstí není ani potřeba. Můžeme začít, a když vykročíme správným směrem, příroda převezme štafetu a naše dílo dokončí.

1. Nejdříve vymyslete kostru zahrady – stromy a vzrůstnější keře, pak naplánujte umístění nižších druhů keřů a trvalek a celek doplňte okrasnými keři a trvalkami.

2. Při výsadbě mají přednost rostliny jedlé před čistě okrasnými. Čím víc potravy vám poskytne váš vlastní kus půdy, tím lépe.

3. Důležitý je správný výběr rostlin s ohledem na nároky na vodu, slunce a půdní reakci (kyselost či zásaditost).

4. Aby příroda dokázala sama regulovat škůdce, musíte v zahradě ubytovat zvířátka, která je požírají. Mnoho druhů hmyzu potřebuje k přežití určité druhy rostlin, stejně tak jako je potřebují i ptáci ke hnízdění a savci k úkrytu. Každá větší zahrada by proto měla obsahovat jeden vzdálený kout, který bude ponechán bez lidského zasahování, zarostlý divokou vegetací, se spadanými větvemi bez jakékoliv údržby.

5. Je třeba vytvářet a využívat specifické mikroklimatické podmínky. Například větrolamy zabraňují vysušování půdy. Stejně tak zahrada lesního typu zadržuje víc vláhy. Naopak u zdí a velkých kamenů, které akumulují teplo přes den a vydávají je v noci, je zcela opačné klima.

6. Pro růst rostlin je potřebný dusík, proto do chudších půd můžete vysazovat rostliny, které zlepšují úrodnost, např. rakytník, hlošinu, čimišník, luštěniny, jetel.

7. Pro udržení přirozeného a vyváženého koloběhu živin je dobré zapomenout na rytí. Důsledně mulčujte! Tím budete půdu přirozeně obohacovat organickými hmotami.

www.ekozahrady.com

Popisy k obrázkům

Cestičky pokryté slámou jsou pohodlné i naboso a celý rok vydrží bez péče

Autor fotografií: FOTO AUTOR A JITKA ČEŘOVSKÁ

Jak začít?