Broušení povrchu dřeva

 

Excentrická bruska s kulatou brusnou deskou je považována za nejúčinnější nářadí pro dokonale hladké opracování povrchu dřeva. Foto: Shutterstock

Je to poměrně častá práce, která může zahrnovat pouhé oživení desky stolu, schodů, zahradního nábytku či terasy, ale i návrat ke dřevu ukrytému pod vrstvami starých nátěrů.

Docílit hladkého povrchu dřevěných ploch je vždy poměrně pracné. Ale existuje nejrůznější nářadí, které vám tuto činnost usnadní. Jako vždy je nutné zvolit ho s ohledem na to, co máte po ruce a co od dřevěné plochy vlastně očekáváte.

Tmel na dřevo může při opravách povrchu vyrovnat hlubší vrypy a po vyzrání je obvykle snadno brousitelný a přetíratelný. Foto: Max color

Dalo by se říct, že nejjednodušší cestou je upravovat do hladka povrch dosud neupravených desek či jiného materiálu z masivního dřeva. V těchto případech nejlépe docílíte hladkosti bez třísek a „chlupů“ pomocí ručního či elektrického hoblíku nebo stolní hoblovačky a následného broušení, které se doporučuje mezi jednotlivými vrstvami nátěrových hmot na dřevo.

Tato doporučení, obvykle uvedená v návodech k použití k jednotlivým typům lazur, laků či olejů, rozhodně nepodceňujte. Jemné přebroušení brusnou houbičkou či smirkovým papírem s jemným zrnem zbaví povrch posledních zbytků drsné struktury, která pak působí rušivě na dotek a zatrhávají se o ni například rukávy na oděvu. Navíc vytvoří přebroušená vrstva laku, lazury či barvy soudržnější podklad pro tu další a zvýší její trvanlivost.

Oživení dřevěných ploch pomocí vibrační brusky s papíry o jemnější zrnitosti je šetrné a nezanechává stopy. Foto: Shutterstock

Hluboké poškození

O něco složitější variantou je úprava opotřebovaného povrchu stolu či nábytku poznamenaného škrábanci, vrypy, stopami po dětských výtvarných aktivitách či fleky po vylitých nápojích. Brousí se většinou najemno a větší úběr materiálu je žádoucí pouze v případě, že jsou vrypy opravu hluboké, nebo dokonce v některém místě zůstala odštípnutá tříska. I v těchto případech je nakonec možné začít hoblováním povrchu, ideálně pomocí elektrického hoblíku s možností nastavení kontroly hloubky úběru třísky. Na „hotovém“ nábytku, ať už jde o stolové nebo pracovní desky, či o zahradní stoly nebo lavice, není materiálové rezervy nazbyt a není žádoucí odebrat dřevěné vrstvy zbytečně moc. Pokud jsou tedy vrypy či poškození povrchu příliš hluboké, zvažte spolu s broušením i použití výplňových brousitelných tmelů. Chcete-li i po opravách zachovat přírodní povrch dřeva, existují i tmely v přirozených „dřevěných“ odstínech.

Díky hranaté brusné desce vibrační brusky snadno vyhladíte i rohy, kde se stýkají svislé a vodorovné plochy. Foto: Shutterstock

Vibrační a excentrické

Na hrubé i jemné broušení ploch můžete samozřejmě jít i tradiční ruční cestou za pomoci brusných papírů různé zrnitosti. Práci však výrazně zjednoduší a urychlí elektrické nářadí.
Přímo pro tyto účely jsou určeny vibrační a excentrické brusky, s jejich pomocí lze docílit nejhladšího a nejkvalitněji opracovaného povrchu. Zatímco u vibrační desky má úběr svrchní vrstvičky dřeva „na svědomí“ vibrující deska s brusným papírem, která díky obdélníkovému či čtvercovému tvaru skvěle brousí v rozích, excentrická bruska má brusnou desku nejčastěji kulatou, případně ve tvaru delta (žehličky), a na rozdíl od vibrační přidává ke kmitavému (vibračnímu) pohybu i pohyb po kružnici. Tím lze docílit hladkosti beze stop po kotouči, které často vznikají u jiných způsobů rotačního broušení (brusné kotouče na vrtačce nebo na úhlové brusce).

Broušení je prašné, takže pro práci v zabydleném interiéru se určitě vyplatí nástroje s odsávacími systémy včetně filtrů (Foto: DeWalt)

I při použití těchto účinných nástrojů platí, že jemné finální broušení včetně případného odstranění stop po nerovnoměrném úběru elektrické brusky lze udělat ručně a za pomoci brusné houbičky. Ta je v každém případně praktická pro jemné dočišťování, ale její abrazivní povrch se poměrně rychle opotřebí a je vždy dobré mít ji nakoupeno dostatečné množství do zásoby. I po opotřebení může dobře sloužit třeba jako nosič pro jemný smirkový papír.

Tip na nákup

Makita MT M9204 je excentrická bruska renomované značky s průměrem kotouče 125 mm, hmotností 1,2 kg a prachovým sáčkem i systémem externího odsávání prachu. Kompaktní tvar a ergonomie přizpůsobená pro jednoruční úchop ji předurčují zejména k finálnímu jemnému broušení. Cena od 1 319 Kč. Foto: Makita

Makita MT M9204

Je excentrická bruska renomované značky s průměrem kotouče 125 mm, hmotností 1,2 kg a prachovým sáčkem i systém externího odsávání prachu. Kompaktní tvar a ergonomie přizpůsobená pro jednoruční úchop ji předurčují zejména k finálnímu jemnému broušení. Cena od 1 319 Kč.

Text: Richard Guryča
Foto: se svolením firem Makita, DeWalt, Max color a Shutterstock

Broušení povrchu dřeva