Nůžky, pily, pilky

Rubrika: Dílna, Zahrada

S příchodem jara každého chalupáře i majitele zahrady čeká prořezávání keřů a ovocných stromů. Na trhu existuje široká nabídka nářadí s přesně seřízenými a optimálně zbroušenými čelistmi a promyšleným tvarem rukojetí.

Na tenké a měkké výhonky až do tloušťky 20 mm postačí zahradnický nůž či zahradnické nůžky. Větve až do 40mm lze s úspěchem zvládnout dvouručními pákovými nebo převodovými nůžkami, ty silnější je však už nutné odříznout pilkou. K tomuto účelu se rozhodně nehodí truhlářské nebo kutilské pily, s nimiž se řeže palivové dřevo. Živé dřevo stromů a keřů vyžaduje listy se zuby, které ho netrhají. Čistý řez se pak i rychleji hojí.

Univerzální zahradní nůžky

Tenčí živé větve a výhonky až do 20mm stříháme obvykle tzv. dvousečnými nůžkami. U ovocných stromů musíme vést střih asi 0,5 cm nad pupenem pod úhlem 30 – 45°, abychom ho nepoškodili a list se zdravě rozvinul. Obě ostré čepele působí v místě řezu proti sobě a pahýl větve nepoškozují rozdrcením. Ke stříhání starých a tuhých větví jsou naopak lepší nůžky kovadlinkové, zejména se srpovitou čelistí, umožňující tzv. „klouzavý střih”.

Doporučit lze např. dvousečné hliníkové nůžky s plastovou výstelkou a dobře skrytou pružinou, která nemůže vyskočit, a s vyměnitelnými břity. Pokud se s univerzálními nůžkami potřebujeme dostat hlouběji do pichlavých a košatých keřů, jsou ideální univerzální pákové nůžky Fiskars®, schopné při ovládání oběma rukama stříhat větve do průměru 20 mm.

Převodové nůžky

Stříhat výhony a větve s tloušťkou 2 až 4 cm lze jen pákovými nebo tzv. převodovými nůžkami. Dlouhá držadla pákových nůžek zvyšují střižnou sílu v okamžiku dostřihu víc než dvojnásobně, ještě chytřejší mechanizmus s ozubeným převodem mezi oběma čelistmi zvýší sílu rukou na střižných čelistech víc než trojnásobně. Čepele kvalitních nůžek jsou potaženy teflonem, který snižuje odpor při stříhání, zabraňuje ulpívání zbytků v převodu a čepech a chrání ocel před korozí.

Firma Wolf-Garten nabízí vedle řady nůžek s oválnými hliníkovými trubkovými držadly s nastavitelným předpětím čelistí i nůžky s teleskopicky prodloužitelnými držadly v rozmezí 65 až 93 cm (jednobřité i s kovadlinkou). Pákové a převodové nůžky Fiskars mají držadla z polyamidu vyztuženého skleněnými vlákny, pružné dorazy chrání prsty před zraněním při konečném „docvaknutí”.

Firma Gardena nabízí převodové a pákové nůžky ve třech třídách: Classic, Comfort a Premium. Poslední typ Premium je s dvakrát zahnutými profilovými hliníkovými rameny a s nastavitelnými klouby až pro dvacetinásobné zesílení síly rukou. Obloukové, rámové a čepelové pilky

Od truhlářských „obloukovek” se liší rozvedenými a zakalenými hrubšími zuby, usnadňujícími řez v živém dřevu větví. Užší špičkou usnadňují přístup do spleti větví. Mají jednoduché pákové nebo maticové napínání a prsty i klouby ruky chrání plastovým chráničem na dlani tvarově přizpůsobeném držadle. Při přenášení je možné chránit si ruce nasazením plastového chrániče na list, jak to např. nabízejí rámové pily Fiskars s listem dlouhým 625 nebo 700 mm.

Přístupnější místa

Tenké větve (do 25 mm) lze řezat v jednom tahu, tlusté (do 60 mm) je možné nejprve u kmenu podříznout zdola a pak řez dokončit shora. Obloukové pily Gardena dokonce dávají možnost list dlouhý 350 mm podle potřeby i otočit o 90° a nasadit na teleskopickou násadu stavebnice Combisystem. Ze země je pak možné dosáhnout až do koruny stromů, konkrétně do výšky 5 metrů.

Totéž umí i pilky Vario od Wolf-Garten, jejichž list lze otočit o 360°. Do koruny se s nimi uživatel dostane bez žebříku, a to s nasazením listu na teleskopickou tyč stavebnice Multi-star®.

Špatně dostupná místa

Do špatně dostupných míst a do spleti větví jsou vhodnější čepelové prořezávací pilky s obloukovou čepelí s tahovým ozubením (zařezává se a řeže při tahu k sobě).

Kratší mohou mít zavírací čepel, u delších (až 36 cm) čepel dá do držadla zasunout aby neohrožovala ostrými zuby uživatele. Revoluční novinkou k odřezávání a krácení větví do průměru 4 cm je malá akumulátorová kotoučová pila Brill Accu-750 AS, napájená 24 V akumulátorem, který se při práci zavěšuje řemínkem na rameno. Až do vyčerpání náboje dovoluje provést okolo 700 řezů. Akumulátorem lze napájet i další praktické pomocníky – plotostřih, strunovou sekačku nebo široký rotační kartáč, takže tato stavebnice Accu-Power bude na zahradě jen málokdy nezaměstnaná.

Na nejsilnější větve

K odřezávání větví až do o 10 cm nejnověji nabízí Black&Decker křížence řetězové pily a zahradních kleští s výstižným názvem „Alligator”. Zapouzdřený pilový řetěz poháněný elektromotorem o výkonu 550 W (s lištou jen 15 cm dlouhou) běží v ochranném plastovém rámu. Větev se nejprve sevře v bezpečnostních rukojetích na způsob kleští. Když se palcem pravé i levé ruky stisknou tlačítka, řetěz se rozběhne. Podle potřeby lze řetěz zastavit bezpečnostní brzdou.

Práce v korunách stromů

Stříhat odumřelé větve a prosvětlovat koruny i košatých stromů je možné až do výšky 6,5 metrů i bez nebezpečného balancování na štaflích. Samozřejmě jen tehdy, pokud pracujete s teleskopickou tyčí stříhacího kopí StarCut 160 od Gardeny. V práci nepřekážejí žádná lanka, protože se jednoduchý mechanizmus vedený uvnitř hliníkové tyče uvádí do pohybu tažným pouzdrem, které po tyči klouže nahoru a dolů. Tyč se tak nezaplete ani v hustých keřích. Bez větší námahy lze stříhat větve až do průměru 3 cm.

Silné větve ve větší výšce

Silnější a výše rostoucí větve (až do výšky 5 m) zvládnou houseníky s lanovým pohonem střižných čelistí, které jako všestranně použitelnou stavebnici Multi-star® nabízí WolfGarten. A v poněkud odlišném provedení pod názvem Combisystem i Gardena. U Multistaru se lanko čtyřnásobného kladkostroje, za který při stříhání taháme pomocí držadla směrem dolů, automaticky napíná, aby se nezamotalo do větví. Teleskopicky prodlužovatelná násada má gumovou výstelku.

Houseník je jen jedním z řady nástrojů, které ocení každý sadař i zahradník: na násadu lze nasadit a kliknutím upevnit čepelovou profi-pilku s hákem na větve, rámovou pilku s natáčivým listem, hák pro zachycení a třesení větví při sklizni ovoce, nebo česák s kloubem.

Místo „stromové” sady násada poslouží svou patentní příchytkou i k upevnění téměř třiceti různých druhů nářadí: pro úklid a úpravu trávníků a záhonů prostým kliknutím – od kypřičů, hrábí, pleček, motyček a secího strojku až po vertikutační kolečkové hrábě, smetáky, stěrky a lopatky. Po práci lze vše přehledně uložit na nářaďovou lištu upevněnou na stěně altánu či garáže.

www.fiskars.com, www.gardena.com, www.brill.cz, www.volf-garten.cz

TEXT: JAN TŮMA
FOTO: ARCHIV FIREM

Nůžky, pily, pilky

Nůžky, pily, pilky