Ušetřete v půjčovně!

Rubrika: Dílna

Některé nářadí potřebujete na chalupě nebo na zahradě jen zřídka, a navíc je dost drahé. Tehdy se vyplatí si je půjčit. Půjčovny nářadí se nacházejí v každém větším městě.

Výkonné bourací kladivo se rozhodně vyplatí půjčit než kupovat

Chystáte se například obkládat koupelnu a místo měření metrem, pásmem nebo vodováhou byste si chtěli vyzkoušet použití laserové měřicí techniky? Nivelační laser vyznačí v jakémkoliv místě vodorovnou či svislou linku nebo absolutně pravoúhlý kříž. Podle této linky pak můžete stanovit spodní hrany obkládaček. Liniový laser stojí přes 10 000 Kč, ale jeho půjčení třeba na 14 dní přijde jen na 400 Kč. Za půjčení provzdušňovače trávníku, jehož cena je přes 5000 Kč, dáte okolo 300 Kč za den. A podobné to je u každého dražšího nářadí a strojů, ať již se jedná o lešení, čerpadla, míchačky nebo zahradní techniku.

Co k půjčce potřebujete

K půjčení stačí dva doklady ověřující totožnost, někde potřebujete jen jeden. I když si za několik desítek či stovek korun můžete vypůjčit téměř vše, co potřebujete v péči o chalupu nebo zahradu, vezměte si s sebou do půjčovny větší obnos peněz. Musíte totiž za půjčení nářadí zaplatit zálohu. Ta se pak často pohybuje okolo pořizovací ceny zboží. Takže může být od dvou set korun za drobné nářadí až do 10 tisíc Kč třeba za elektrocentrálu nebo za motorovou pilu.

Štípač dřeva patří mezi nářadí, které potřebujete jen sezónně

Po vrácení zboží dostanete samozřejmě zálohu zpátky. Problém může nastat tehdy, když se přístroj během vašeho používání pokazí. To se může stát, ovšem podle zkušeností pracovníků půjčoven je takových případů zhruba mezi jedním až dvěma procenty výpůjček.

A co potom následuje? V půjčovnách jsou technici, kteří pokažené zařízení rozeberou a poznají, zda nefunguje kvůli špatnému používání nebo závada vznikla opotřebením či výrobní vadou. Ve druhém případě samozřejmě žádné sankce klienty nečekají, v tom prvním se cena opravy zboží strhává ze zálohy.

U běžné techniky, kam patří třeba pily, brusky, čerpadla, křovinořezy a podobně, skládáte zálohu tři, pět nebo deset tisíc korun. Pokud se stanete častými klienty jedné půjčovny a budete jejími spolehlivými zákazníky, může se vám odvděčit i tím, že po několikáté výpůjčce část zálohy odpustí, u levnějších zařízení pak nemusíte skládat kauci žádnou.

Výhody a slevy

Standardní dobou pro půjčování zahradní nebo stavební techniky je jeden den. Výhodnější cenu můžete dostat, když potřebujete jen narychlo něco opravit a zvládnete to do dvou nebo čtyř hodin. Půjčovné pak klesá až na polovinu.

Zvýhodněné jsou i dlouhodobé výpůjčky. Slevy se zpravidla odstupňovávají po týdnu, patnácti dnech aměsíci. Snížení ceny ale není tak markantní jako u krátkodobého půjčování.

Plotostřih si půjčíte zhruba za 200 Kč

Mnohé půjčovny také vycházejí vstříc chalupářům a víkendovým kutilům. Víkend, tedy dobu od pátku do pondělní deváté hodiny, proto počítají jako dva dny, a ne třeba čtyři. Stejně tak některé firmy nezapočítávají půjčovné za svátky.

Jinou formu výhod volí půjčovny v blízkosti rekreačních oblastí. Myslí i na ty, kteří potřebují něco půjčit narychlo a nechtějí čekat do dalšího týdne nebo se vracet několik desítek či stovek kilometrů do místa bydliště. Nabízejí tedy možnost půjčit si třeba pilu v pátek v osm hodin večer cestou na chalupu a v neděli ji zase vrátit. V tomto případě zase ale odpadá výhodnější víkendová taxa, a cena se počítá – s výjimkou krátkých výpůjček – za každých načatých 24 hodin.

Spekulovat o tom, že například mimo velká města se na půjčovném ušetří, je zbytečné. Ceny za denní taxu se liší maximálně o pár desetikorun.

Využijte internetu!

Půjčovny nářadí fungují už i na internetu. Můžete si v pohodlí domova na počítači najít pro vás nejvýhodnější firmu a zjistit jaké nářadí, na jak dlouho a za jakou cenu je půjčuje. Mnohým však nečiní takový problém si věci půjčit, jako (hlavně ty objemné) odvézt. Právě internetové půjčovny, které nemusejí mít stabilní obsluhu v kamenném obchodě, toto zboží většinou i rozvážejí. Cenu mají stanovenou obvykle na deset korun za kilometr, zda budou klientovi účtovat jen cestu s plným autem nebo i s prázdným, je obvykle věcí dohody. Některé půjčovny v kamenném obchodě, s nimiž se můžete kontaktovat i přes internet, zajišťují rozvoz ve městě a blízkém okolí zadarmo a do vzdálenějších míst je to potom otázkou dohody.

Orientační ceny

Obsáhlý seznam půjčoven nářadí najdete na www.ceska-republika-online.cz/obor/pujcovny-naradi/, www.pujcovna-pribram.cz

TEXT: PETR PETŘÍČEK
FOTO: IVAN POLTAVEC, MILOSLAV ŠVAGR A ARCHIV FIREM

Ušetřete v půjčovně!