Břidlice z plastu

Nové materiály pro stavbu a renovace

Od pravé břidlice, jíž odpovídá matným leskem i barevností, je k nerozeznání.

Svým vzhledem plastová břidlice Eureko kopíruje přírodní materiál, ale má mnoho zajímavých vlastností navíc. Proti přírodní břidlici jsou plastové šablony lehčí (6 – 7 kg/m2, jsou houževnaté, nenasákavé a také mimořádně odolné. Netýká se jich ani eroze mechy a lišejníky. V zimním období také nehrozí střechám s plastovou krytinou přetížení sněhem, protože větší množství sněhu na umělohmotných šablonách se neudrží a sklouzne. Tento typ krytiny se proto uplatňuje velmi dobře na horských objektech a velmi dobře působí i na roubenkách.

Výroba plastové břidlice

Surovinou pro výrobu břidlicových šablon Eureko jsou plasty pocházející z prvovýroby pro automobilový průmysl, kde se používají pouze mechanicky odolné a zdravotně nezávadné plasty. (Při výrobě se tedy nepoužívají směsné plasty či suroviny pocházející z komunálního odpadu.)

Jednotlivé druhy krytiny EUREKO se vyrábějí v černošedé barvě a jsou rozděleny podle typu napodobovaného materiálu: „BNC“ (břidlice německý čtverec) a druhou je „CPS“ (česká plastová šablona).

Specifika montáže

Krytiny EUREKO se dodávají jako kompletní systém včetně doplňků, jako jsou krajové šablony, hřebenáče, odvětrání střešního pláště a střešní prostupy. Tyto doplňky lze však nahradit i klasickým klempířským materiálem. Také spojovací materiál lze volit bez omezení (Cu, Fe, Zn, Al). Použití plastových doplňků však pomáhá předejít předčasným opravám vzhledem k nižší životnosti klasických klempířských materiálů.

Práce s plastovou krytinou EUREKO nevyžaduje speciální nářadí, dělení šablon se provádí ostrým nožem. Při práci je však třeba pamatovat na roztažnost plastového materiálu, z čehož plyne i nutnost používat předepsanou sílu hřebíků (2,5 – 2,8 mm).

Pro pokládku břidlicových krytin BNC a CPS je zapotřebí plné bednění střechy ze suchých prken nebo OSB desek. Krytina se klade na předem položenou kontaktní difuzní fólii.

Ke krytině jsou vystaveny atesty o zdravotní nezávadnosti. Na krytinu výrobce poskytuje záruku třicet let.

www.eureko.org

TEXT: RADKA BOROVIČKOVÁ
FOTO: EUREKO

Břidlice z plastu

Břidlice z plastu