Magie venkovní kuchyně

Vařit a jíst venku vždy, když to počasí jen trochu dovolí, to je jeden z důvodů, proč někteří lidé touží po chatě či chalupě a jiní si podobných radostí už dávno užívají.

Na sociálních sítích, jako je Instagram či Pinterest, najdete ohledně vaření venku a projektování venkovních kuchyní nepřeberné množství inspirace. A chcete-li pod širým nebem především vařit pro své blízké, vystačíte si s málem. Třeba slavný kuchař Jamie Oliver či jeho věhlasní kolegové v „kuchařských“ seriálech na Netflixu vám předvedou, že o drahých grilech či luxusních venkovních pecích na pizzu to opravdu není. Vždyť mnohdy stačí ohniště, starý rošt a turistický vařič. Ale na chalupě může být kuchyň i místem k posezení a relaxaci či možností, jak využít prostory typu různých přístřešků, průjezdů i stodůlek. Nechte se inspirovat knihami, fotkami, televizními pořady, ale i prostorem a pozemkem, který máte k dispozici.

pec ve venkovní kuchyni

Pec, v níž lze upéct chléb, maso i pizzu a připravit mnoho druhů jídel, může být středobodem venkovní kuchyně. Foto: Shutterstock

Pod střechu

Obecně se základ venkovní kuchyně neliší od té běžné a kolikrát si stačí vzpomenout na prázdniny u babičky a její skvělé vaření na dvouplotýnce v prádelně na dvorku. Jenže proč si nedopřát veškerý komfort, máte-li k tomu podmínky. Součástí kuchyně v exteriéru může být otevřený gril, krb, udírna či pec. Vařit na dřevě či dřevěném uhlí je pro mnohé splněným snem, a vyřešíte-li odtah kouře, proměníte snění ve skutečnost. Kuchyň tohoto typu nepotřebuje za každou cenu zavedení elektřiny, lze pracovat i s plynovými spotřebiči nebo proud provizorně zajistit pomocí bezpečného kabelu. Pustíte-li se však do budování nekompromisně, stojí za úvahu i přivedení vody, protože ta je při vaření a mytí nádobí potřeba. Ale dá se bez ní obejít, řešit její donášku v kanystru s výpustným kohoutem a případný odtok z dřezu nasměrovat do kýblu.

Na chalupě se pokuste najít pro přestavbu na letní kuchyni nějaký nevyužívaný prostor či přístřešek

Vždy je dobré dostat venkovní kuchyň pod střechu, a pokud se nenajde k využití nějaké už existující zastřešené místo, může vše vyřešit konstrukce podobná kryté pergole. Za pečlivé zvážení pak určitě stojí volba střešní krytiny. Průhledná (polykarbonátová) vám ponechá přirozené denní světlo, neprůhledná zase poskytne stín v horku. Zvolíte-li neprůhlednou, snažte se při stavbě zajistit přístup dostatečného množství denního světla ze stran.

venkovní kuchyně

Snažte se kreativně využít i recyklované materiály včetně zbytků dřeva, dlažby či obkládaček. Foto: Shutterstock

Vybavení

  • Gril (plynový, elektrický, na dřevěné uhlí)
  • Sporák s víkem (plynový nebo elektrický)
  • Pec (na dřevo, elektrická)
  • Otevřené ohniště
  • Udírna
  • Pracovní deska a dřez
  • Odtah do komína či digestoř
  • Chladnička
  • Zdroj tepla

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock

Magie venkovní kuchyně