Blahodárná vířivka

Rubrika: Interiér

Vířivky známe pod různými názvy: Hot Tub, jacuzzi, whirlpool, spa i hydromasážní vana. Liší se funkcemi, velikostí, konstrukcí, cenou, ale jedno mají společné. Majitelům poskytnou blahodárnou relaxaci v teplé vodě doprovázenou vířením vodních proudů a vzduchových bublinek.

Máme-li vhodný prostor a dostatek financí, nic nám nebrání vytvořit si doma soukromé wellness, které nabídne dokonalou relaxaci v průběhu dne i celého roku. Konstrukce všech whirlpoolů vychází ze stejného principu. Jako základ slouží skořepina s příznačným členěním vnitřního prostoru. Pak se modely liší počtem sedátek, lehátek i množstvím trysek pro masáž jednotlivých partií těla. Komfortnější modely mohou mít navíc podvodní osvětlení, chromoterapii, ozvučení a dálkové ovládání.
Oproti hydromasážním vanám, které mohou být součástí i běžné koupelny a pořídíme je za částky desetitisíců korun (nejlevnější neznačkové vířivé vany lze koupit i za 10 000 Kč, ceny značkových van se dle stupně vybavení pohybují od 20 do 100 tisíc), mají whirlpooly, spa a jacuzzi větší rozměry a stojí několik set tisíc korun. Mohou stát třeba v hale, zimní zahradě nebo na kryté terase. Jsou totiž dobře izolované, zakrývají se vrchním krytem a napuštěná voda je průběžně dohřívána na teplotu 37 až 39 °C. Vodu udržuje v čistotě filtrace, která může být doplněna o ionizaci.

Hydromasážní vana

Jak si vybrat kvalitní hydromasážní vanu? Rozumný je nákup přímo od výrobce. Ti mají zkušenosti s navrhováním van, jejich výrobou, investují do technologií a vývoje a každý nový výrobek vyvíjejí jako promyšlený celek. Jde například o Ravak, Polysan, Riho, Teiko a další. Ke kvalitní akrylátové vaně kupujeme komponenty od renomovaných firem. Při nákupu se ptáme na mezinárodní certifikáty.

Masážní systémy

Hydroterapie spočívá ve dvou základních typech vodních masáží. Jednotlivé typy fungují rozdílně.
Hydrosystém vodní masáže je založen na proudění vody. Ta je nasávána čerpadlem a do vany ji vstřikují trysky směřující na různé partie těla. Masáž tak pomáhá k regeneraci namáhaných svalových partií, podporuje lokální prokrvení svalů a tkání a snižuje svalovou únavu. Trysky jsou umístěny ve fixních pozicích na bocích vany, ale směr proudu je možné manuálně regulovat podle potřeb masáže. Kombinací obou systémů získáme dvojnásobný zážitek.
Vzduchová masáž, také nazývaná „perlička“, zase dmychadlem vhání vzduch do trysek umístěných na dně vany a ty pak vytvářejí příjemný perličkový efekt. Bublinky působí na povrchovou tkáň těla jako jemná poklepová masáž. Ta příznivě ovlivňuje činnost lymfatického systému a krevní tlak. Systém lze spustit každý zvlášť nebo společně. Docílíte tak spojení relaxačních účinků vzduchové a vodní masáže.
Oba systémy se od sebe liší výkonem agregátů, množstvím, provedením a rozložením trysek a ovládáním. Jednoduché pneumatické ovládání umožňuje režim zapnout/vypnout. Systémy s elektronickým ovládáním mají další funkce, jako je například pulzace hydrosystému anebo automatické vysoušení airsystému. Lze je doplnit nadstandardní výbavou, mezi kterou patří dezinfekce, chromoterapie, ohřev vody a další.
Kvalitnější hydromasážní vany a vířivky jsou sestrojeny tak, že po vypuštění vany po koupeli voda úplně odteče z trysek, čerpadla a rozvodného potrubí. To znamená, že potrubní systém je úplně vyprázdněný a suchý.

Než vanu koupíme

Před nákupem si rozmyslíme, zda budeme masáže používat pravidelně. Masážnímu systému nesvědčí, je-li používán jen jednou za několik týdnů či měsíců. U perličkové masáže si zjistěte, zda systém vhání do vody studený nebo předehřívaný vzduch, aby voda zbytečně nechladla. Informujte se rovněž na délku a rozsah záruky, na dostupnost záručního a pozáručního servisu včetně dodávky náhradních dílů.
Do vířivé koupele používáme pouze výrobcem doporučené přísady, nikdy nedáváme do vody běžné pěny, oleje a soli. Mohlo by dojít k neodstranitelnému znečistění potrubních rozvodů. Ve vířivé vaně nepereme prádlo, nekoupeme domácí mazlíčky, nevypouštíme do ní odpad z pračky a nemyjeme si v ní vlasy. Vanu a potrubní systém čistíme pouze prostředky doporučenými výrobcem.

Whirlpooly a spa

Třebaže jsou jejich instalace v interiéru oblíbené, velké vířivé vany jsou primárně určené pro celoroční používání venku. Při jejich nákupu se ptáme na nároky na provoz.
Funkce vířivé vany není závislá na tlaku vody, vířivý systém však vyžaduje minimální výši vody ve vaně. Tlak vody závisí na použitém čerpadle a obvykle se dá regulovat. Sílu masáže volíme tak, abychom dosáhli požadovaného účinku a cítili se příjemně.
Jinak je tomu s elektřinou. Vířivá vana je elektrický spotřebič s příkonem závislým na instalovaných systémech a vybavení. Může dosáhnout i 5 kW, a proto vyžaduje samostatný okruh s jističem.

 

Text: Helena Štětinová
Foto: Archiv firem

Blahodárná vířivka

Uložit

Uložit

Uložit

Blahodárná vířivka