Květinové stolky

květináče na nožkách

Květináče na nožkách vypadají skvěle ve větším počtu (Foto: Beliani)

Stojany na pokojové rostliny pomohou v kombinaci s vitální zelení v interiéru dotvořit příjemnou atmosféru a zároveň samy slouží jako zajímavý dekorativní prvek.

Stojany na květiny se ve větší míře začaly objevovat hlavně v městských interiérech v 19. století. V té době se pokojové rostliny začaly stávat populární součástí vybavení domácností a bylo potřeba najít vhodný způsob, jak je vystavit. Postupem času se ale stále více kladl důraz i na jejich vzhled, byly čím dál tím dekorativnější a jejich styl se přizpůsoboval aktuálnímu architektonickému stylu. Květinové stolky byly součástí různých nábytkových sestav se všemi propracovanými řemeslnými detaily.

bílé květinové stolky

Tvar vycházející z historické předlohy dodá interiéru rustikální nádech (Foto: IKEA)

Podle posledních trendů

Dnes se květinové stolky opět vrací na výsluní. K dostání jsou v mnoha podobách. Některé vycházejí z historických předloh a inspirují se tradičními tvary i materiály. Existují ale také ryze moderní květinové stolky, které jsou vyrobené především z kovu, skla nebo naopak z přírodního ratanu, případně jejich kombinací.

Kovový stolek pro více rostlin

Kovový stolek pro více rostlin evokuje styl šedesátých let (Foto: IKEA)

proutěné stojany na květiny

Proutí vždycky vnese do místnosti dotek přírody (Foto: Bella Rose)

Domácí džungle

kovový stojan na květiny

Jednoduchost sluší nejen moderním interiérům (Foto: WestwingNow)

Pokud se vám líbí styl interiérů, jež svou zelení zútulňují pokojové rostliny, květinový stolek bude tím pravým kusem nábytku, díky němuž do domu můžete dostat ještě více zeleně. Lze jej umístit v kterékoliv místnosti, kam dopadá alespoň trochu denního světla. Kromě obvyklého umístění v obývacím pokoji či v jídelně se tak živými rostlinami můžete obklopit také třeba v koupelně, ložnici nebo vstupní chodbě.

Dobrá rada

Při péči o pokojové rostliny často dojde k namočení stolku během zalévání či rosení rostlin. Myslete na to při výběru vhodného materiálu. Je-li stojan dřevěný, pak se snažte kontakt s vodou co nejvíce omezit, případně kapky co nejrychleji setřít.

dřevěný květinový stolek

Stolky lze snadno přemístit podle nároků rostlin (Foto: Fler, Cvikr Design)

zelený květinový stolek

U menších kousků nábytku se nemusíte bát výraznějších barev (Foto: Fler, Ruhana)

Text: Veronika Cerhová
Foto: se svolením firem IKEA, Bella Rose, Beliani, Bonami a Fler/Ruhana, Fler/Cvikr Design

Květinové stolky