Bezpečná plocha pod kamny

Topit v kamnech je dobré ze spousty důvodů a dá se říct, že kvůli rostoucím cenám energií zažívají tato topidla renesanci. K jejich bezpečnému a čistému provozu přispívá i to, na čem kamna stojí.

kamna

Plech či jiný materiál pro podložení kamen chrání zvláště méně odolné podlahy nejen před žhavými uhlíky, ale i před poškozením hmotností samotných kamen. Foto: Shutterstock

Topení v kamnech přináší celou řadu výhod, a to nejen na chalupě. Umožňuje snadné, stále relativně levné a rychlé lokální vytápění jednotlivých místností s minimální počáteční investicí nebo s využitím kamen, která třeba i léta nečinně zahálela a s energetickou krizí nastal čas vrátit je do hry. Některé typy kamen umožňují hospodárné spalování různých zbytků a odřezků z dílny, jiné zase přinesou do místnosti nenahraditelnou atmosféru živého plamene a praskajících polen, ovšem ve variantě krbových kamen, efektivnějších ve srovnání s tradičním otevřeným krbem. Kamna však pro bezpečný provoz vyžadují odpovídající příslušenství, kromě jiného i podstavné plechy, případně cokoli dalšího, na co je možné takové topidlo postavit.

kamenná deska pod kamny

Dražší, ale luxusní a velmi efektní variantou je použití kamenné podkladové desky. Foto: Shutterstock

K čemu to je?

Přikládání do kamen, manipulace se spodními dvířky kvůli správnému tahu, vybírání ještě žhavého popela, ale i fakt, že topení může provázet opravdu značný žár, to vše vyžaduje ochranu podlahy, na níž kamna stojí. Mnohdy je to podlaha dřevěná, někdy pod kamna dokonce zasahuje koberec či linoleum. Především jakkoli hořlavý a na případné poškození od žhavých uhlíků citlivý materiál vyžaduje ochranu.

Tradiční plech pod kamna je přitom nejdostupnějším a poměrně spolehlivým řešením. Je potřeba zvolit ho v dostatečné velikosti, případně i vybrat barevný odstín, který se ke kamnům hodí. Léta osvědčené levnější výlisky z lakovaného plechu bývají k dostání v několika barevných variantách odpovídajících obvyklým odstínům povrchové úpravy kamen na tuhá paliva, ale i v nerezovém provedení nebo v „přírodní“ barvě plechu s antikorozní úpravou. Variantou je i pozinkovaný plech. Tenčí výrobky mají v rozích otvory pro přišroubování plechu k podlaze, což může posílit stabilitu podložky u lehčích kamen pro případ, že by měl plech sklony „klouzat“ po podlaze třeba při důkladném čištění kamen.

kamna

Bez podložky se kamna zpravidla obejdou na dlážděné podlaze, vydláždit lze i prostor pod kamny v místnosti, kde je například dřevěná podlaha. Foto: Shutterstock

Další možnosti

Kromě běžných plechů s prolisy na okrajích, které se dodávají v různých rozměrech a ve tvaru obdélníku či čtverce, existují plechy pod krbová kamna s výrazně větší tloušťkou (1,5–2 mm), obvykle opatřené kvalitním černým lakem a s jednou obloukovou hranou. Tyto plechy mají kromě ochrany podlahy před uhlíky či prachem rovněž účel pevné podložky, která rozloží váhu často velmi těžkých krbových kamen tak, aby nepoškozovala podlahu už svojí samotnou hmotností. Kromě černé existují plechy pod krbová kamna i v odstínech antracit, červená, krémová, nebo dokonce v barvě slonové kosti. Za odstíny kromě černé se obvykle připlácí.

Výraznější dekory plechů kombinujte spíše s jednoduchými vzory podlah

Originálním dekorativním doplňkem jsou i smaltované plechy s různými typy designového potisku, který může imitovat dlažbu, ale i vzory a dekory srovnatelné například s tapetami. V kontrastu s černou strohostí krbových kamen může taková podložka topidlu velmi slušet a vzhledem k odolnosti povrchové úpravy potisku slouží stejně dobře jako klasické jednobarevné plechy. Hodí se především k podlahám s méně výraznými vzory, ať už jde o palubky, desky plovoucích podlah, nebo koberec, či PVC.

sklo pod kamna

Ochranná skla pod kamna a ke krbům chrání podlahu v jejich okolí a zároveň umožňují zachovat design místnosti i původní podlahu (Foto: Amirro)

Nebojte se skla pod kamna

Dražší, ale velmi zajímavou variantou jsou skla pod kamna. Mohou mít různý tvar včetně půlkruhu či kapky a bývají na hranách opatřená zabroušenou fazetou, která tvoří bezpečný přechod mezi sklem a podlahou a usnadňuje údržbu a čištění. V čiré variantě se hodí zejména k výraznějším vzorům podlah, ale existuje i tónované (kouřové) provedení skel. Výrobky jsou dimenzovány na značnou zátěž, tloušťka skla (obvykle 8 mm) zajišťuje jeho odolnost i pro případ, že vám na něj upadne třeba lopatka nebo pohrabáč. Snadno se čistí a leští a dobře souzní s prosklenými plochami dvířek krbových kamen. Od věci není ani efekt odrazu plamenů ve skleněné podložce.

sklo pod kamna

U skel, která se hodí zvláště pod kamna na podlahách s výraznějším vzorem, se dá vybírat i z méně tradičních tvarů (Foto: Lienbacher)

Dobré rady

  • Zvláště na plechy s povrchovou úpravou ve formě různých laků umísťujte kamna opatrně, neposouvejte je po plechu, aby se neodřel.
  • Má-li plech otvory pro přišroubování k podlaze, využijte je, u tenčích plechů tak zajistíte jejich stabilitu i to, že se nebudou od podlahy odchlipovat.
  • Pro kamna s častým provozem, kde hrozí vyšší opotřebení podložky, zvolte černý plech. Jeho povrch lze poměrně snadno obnovit nástřikem žáruvzdornou barvou ve spreji, která je v černém odstínu běžně k dostání.

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock a se svolením firem Lienbacher, Amirro

Bezpečná plocha pod kamny