Jak natírat kov?

Ploty a branky jsou na chalupě častými předměty natírání a při použití vhodné barvy postačí podklad upravit jen zhruba (Foto: Shutterstock)

Na otázku z titulku by se dalo jednoduše odpovědět tak, že vhodnou barvou na správně upravený podklad. Současná nabídka nátěrových hmot kdysi obtížné natírání kovu hodně zjednodušila.

Zkušení chataři a chalupáři pamatují doby, kdy byly nátěry plechových střech záležitostí na několik dnů a barva se pak stejně oloupala, plech na okapech musel k natírání „dozrát“, podklad se pracně upravoval základovou barvou, čekalo se, až suříková barva zaschne, atd. Na tradičních postupech není nic špatného, jsou ovšem často pracné a složité a v některých případech je lze nahradit použitím univerzálních vodou ředitelných barev.

Základ je odmaštění

Problém natírání kovu spočívá v horší soudržnosti podkladu a nátěrových hmot ve srovnání s nasákavými materiály. Soudržnost je tedy nutné posílit očištěním a odmaštěním plochy, na niž má přijít nátěr.

Odmaštění je důležité při nátěrech ploch (plechových střech či střešních lemů) a ideální je použít k němu některý z odmašťovacích prostředků od výrobců barev. Oproti minulosti se už nedoporučuje použití saponátů nebo technického benzínu, oboje obsahuje určitý podíl olejových složek.

S korozí pryč

Speciální nátěry na zkorodovaný povrch jsou drahé, ale ušetří čas a práci (Foto: Hammerite)

Speciální nátěry na zkorodovaný povrch jsou drahé, ale ušetří čas a práci (Foto: Hammerite)

Existuje celá řada barev na kov, u nichž výrobce poukazuje na možnost natírat jimi zkorodovaná místa. Proč ne, ale vždy je lepší rez obrousit kotoučem na brusce, kovovým kartáčem nebo smirkovým papírem. Soudržnost nátěru a povrchu je na zkorodovaném místě vždy horší, takže barvy na rez v těchto případech klidně použijte, ale zbavte rezavá místa alespoň zhruba zkorodované vrstvy a následně i prachu po broušení.

Při použití speciálních barev na kov včetně těch na zkorodovaná místa postupujte podle návodu výrobce a dodržujte ho. Sortiment barev se stále rozšiřuje a funkčnost nátěrů se liší, stejně jako předepsané postupy jejich použití, doba vyzrávání, nutnost přebroušení. Nelze se tedy spolehnout na to, že vyzkoušené postupy platí univerzálně.

Starým litinovým či plechovým radiátorům nový nátěr velmi prospěje, volte však barvu odolnou vůči zahřívání (Foto: Shutterstock)

Dobré rady

  • Kovové plochy vždy odmašťujte, ne však benzínem ani saponáty. Použijte k tomu určené odmašťovací prostředky.
  • Kovy jsou vhodné i k nástřiku, ať už barvou ve spreji, nebo pistolí. O to důležitější je úprava podkladu.

Náš tip:

Barvy 3 v 1 nabízí celá řada výrobců nátěrových hmot. Jejich výhoda spočívá v tom, že je lze použít k vytvoření podkladové vrstvy nátěru a po jejím zaschnutí i pro natření jedné nebo dvou finálních vrstev.

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock a se svolením firmy Hammerite

Jak natírat kov?