Americké ledničky

Tak zvané americké lednice jsou určené především pro velké domácnosti, kterým nestačí klasická chladnička s mrazákem. Nabízejí větší objem, praktické vnitřní uspořádání i některé další funkce. To je ovšem vykoupeno většími rozměry a váhou, s čímž musíme při plánování koupě počítat.

Šířka těchto objemově nadstandardních spotřebičů se pohybuje mezi 70 až 120 cm, výška kolem 177 až 185 cm a hloubka může dosahovat až 78 cm. Kapacita chladničky může být až kolem 400 litrů a mrazáku až 240 litrů. Nejčastěji se jedná o modely ve třídách A+ a A++, s hlučností od 36 do 46 dB. Vyrábějí se jako volně stojící i vestavné, v barvě převážně bílé, nerez nebo tmavý kov. Americké lednice pořídíte už od 14 000 Kč do 30 000 Kč, ale i za 60 000 Kč či 150 000 Kč.

Základní typy

Odlišné vnitřní uspořádání polic a zásuvek a situování chladicího a mrazicího prostoru se odráží i ve vnějším členění dveří. Dvoudveřová lednice ukrývá z jedné strany (většinou vlevo) mrazák a z druhé strany chladničku. Třídveřová má navíc variabilní prostor, kde lze měnit teplotu podle potřeby. Čtyřdveřová má rozdělení dveří na pravou a levou část a také na horní a dolní. Jedna nebo dvě části lze aktuálně využít buď jako mrazák, nebo chladničku. Může tu být i vinotéka. Lednice s jedním či dvěma šuplíky umístěnými pod dvoudveřovou chladničkou, v nich ukrývá mrazák, někdy i nulovou zónu či minibar. Pro ukládání jsou samozřejmě uzpůsobeny i dveře, a to jak u chladničky, tak u mrazáku.

Nadstandardní vybavení

K zajímavému vybavení patří výrobník ledu IceMaker nebo ledové tříště. Vyprodukuje až sto kostek denně, je ovšem nutné počítat s vyšší spotřebou energie i hlučností.
Dávkovač vody umožňuje po napojení na vodovod neomezené čepování čerstvé a filtrované chlazené vody. Lednice bez připojení vody ji nabízí ze zabudovaného zásobníku, který se dolévá manuálně.
Americká lednička má často minibar s vlastními menšími dvířky, takže je dostupný i bez otevírání hlavních dveří. Tím nedochází k vyšší spotřebě a úniku chladného vzduchu. Dvířka mohou být opatřena panelem ze skla, který se po poklepání rozsvítí a vy vidíte dovnitř. Některé oddělené prostory v lednici lze podle potřeby zapnout jako chladničku nebo jako mrazák. K vybavení lednice může patřit i displej.

Praktické funkce

  • No frost neboli samoodmrazování rovnoměrně rozvádí studený vzduch uvnitř lednice, čímž zabraňuje vzniku námrazy a zároveň ji automaticky odmrazuje.
  • Nulová zóna je speciální chladicí prostor, ve kterém je možné nastavit určitou teplotu a vlhkost. Je ideální pro skladování ovoce, zeleniny nebo sýrů.
  • TwinTech (Twin Coolin) využívá dva oddělené chladicí a ventilační systémy. V chladničce zabraňuje vysychání potravin a ztrátě jejich vlhkosti a v mrazničce nevzniká námraza, takže se nemusí odmrazovat.
  • Systémy FreeStore a MultiFlow rozvádějí chladný vzduch do každé úrovně chladničky. MultiFlow rychle obnoví správnou vnitřní teplotu, jakmile zavřete dvířka chladničky.
  • Super chlazení a mrazení při vkládání nových potravin okamžitě sníží teplotu na 2 °C, čímž se zrychlí proces zchlazení a zamražení.
  • Ionizátor neutralizuje pachy a účinně omezuje výskyt bakterií a virů, kvůli kterým se potraviny rychleji kazí. Pomáhá tak uchovat potraviny déle čerstvé.
    popisky

Text: Iva Tvrzová
Foto: Archiv firem

Americké ledničky