Bez benzínu a kabelu aneb 5 důvodů, proč si pořídit akumulátorovu sekačku

aku sekačka

Foto: Shutterstock

Novou sekačku pravděpodobně nebudete vybírat každý rok, proto si dobře promyslete, kterému stroji váš trávník svěříte. Stále větší oblibě se těší AKU technika. A není divu. Jsou i tací, kteří už dali benzínovým strojům a jejich nelibě vonícím výparům definitivní vale. Budete mezi nimi i vy?

Proč vsadit na AKU sekačku?

Akumulátorové sekačky se v posledních letech staly doslova trendem. Proč? Kombinují totiž to nejlepší z benzínových i elektrických strojů. Rozlučte se s otravnými kabely, hledáním zásuvky či kanystru s benzínem a užijte si tiché sekání bez škodlivých emisí. Nevýhodou však může být, že si často musíte pořídit akumulátor zvlášť. Na trhu však existují AKU sekačky s baterií a nabíječkou v jednom balení. Vyhnete se tak nejen možným chybám při výběru, ale hlavně – nemusíte nic dalšího dokupovat.

Pokud však stále váháte, mrkněte na těchto 5 důvodů, proč si pořídit akumulátorovou sekačku.

1. Maximální komfort bez kabelů

Srdcem AKU strojů je baterie. Díky ní vás nečeká neustále hledání zásuvky ani věčný boj s přívodním kabelem, který dokáže manipulaci se sekačkou dost znepříjemnit. Dostanete se s ní i na těžko přístupná místa a nehrozí přeseknutí přívodní šňůry. V neposlední řadě se vyhnete i namáhavému tahání za lanko startéru – k seči ji vyzvete pouhým stisknutím tlačítka. Díky tomu a nízké hmotnosti navrch se sekačka mnohem snadněji ovládá, a svou zahradu si tak zvládnou snadno posekat i starší osoby nebo ženy.

aku sekačka

Foto: AL-KO

2. Tichý provoz bez rámusu

Co vás pravděpodobně (ne)praští do uší jako první, je tichý provoz AKU sekaček. Hlučnost většinou nepřekročí ani 80 dB – pro představu se jedná o hodnotu, kde benzínové sekačky teprve začínají. Sečení bez rámusu tak ocení nejen vaše uši, ale i sousedé.

3. Nízké náklady na provoz

Jelikož nemají AKU sekačky spalovací motor, pochopitelně odpadá i starost s doléváním benzínu, oleje či pravidelným servisováním. Starat se nemusíte ani o výměnu svíček filtrů nebo čištění výfukového potrubí. A ani při dnešních cenách elektřiny vás nabíjení nijak nezruinuje, vyjde vás totiž na pár korun. Suma sumárum, akumulátorová technika je obecně méně poruchová a v porovnání s benzíňáky tolik nezatíží váš rodinný rozpočet.

Náš tip: Chcete mít nabito během pár desítek minut? Není problém! Na trhu totiž existují rychlonabíječky, díky kterým se práce s AKU technikou stala ještě více efektivní.

výměna baterie u akumulátorové sekačky

Foto: Shutterstock

4. Jeden akumulátor pro všechny stroje

Nabídka AKU techniky se během několika let rozrostla natolik, že s přehledem obsáhne veškeré práce na vaší zahradě od jara až do zimy. Jak to funguje v praxi? Snadno. Baterii jednoduše přecvaknete z jednoho stroje do druhého. Od sekání trávníku se tak dostanete ke kultivaci půdy, zastřižení větví či živého plotu až k pořezání polínek do krbu. Ale pozor. Je důležité vždy vybírat přístroje stejné produktové řady.

5. Šetrnost k životnímu prostředí i zdraví

AKU sekačky jsou nejen tiché, ale také ekologické. Další pomyslný bodík si tak můžete připsat za sekání bez emisí a nepříjemného benzínového odéru. Jsou také mnohem bezpečnější. Při sekání nehrozí únik paliva ani poškození přívodního kabelu.

aku sekačka

Foto: Fieldman

Pár praktických rad, jak vybrat akumulátorovou sekačku

Ještě než se vydáte pro svou AKU sekačku, ujasněte si, co od ní očekáváte. Máte větší, nebo menší pozemek? Potřebujete, aby sekačka zvládla pracovat co nejdéle na jedno nabití? Využijete funkci mulčování? Pojďme se na to podívat!

  • Šířka záběru určuje, jak široký pruh sekačka poseče na jeden zátah. Obecně platí, že čím vyšší záběr je, tím rychleji svůj trávník posečete.
  • Kapacita akumulátoru je jeden z nejdůležitějších parametrů. Udává, jak dlouho zvládne sekačka pracovat na jedno nabití. Nejčastěji se pohybuje mezi 2–4 Ah.
  • Sběrný koš vám velmi usnadní práci. Jeho velikost bývá většinou v rozmezí 40–55 l. Podobně jako u šířky záběru platí, že čím je koš objemnější, tím více trávy pojme.

Vychytávky a užitečné funkce, díky kterým si AKU sekačku zamilujete

AKU sekačky vás mohou také potěšit dalšími funkcemi, které jsou nejen užitečné. Šetří zároveň váš čas i námahu.

  • Rychlonabíjení vám umožní akumulátor dobít již během několika desítek minut.
  • Výška sečení bývá většinou nastavitelná v 4–6 stupních a umožní vám zvolit výšku trávníku (20–70 mm).
  • Mulčování je báječná funkce, díky které budete moci používat jemně rozsekanou trávu zároveň jako hnojivo.
  • Pojezd pohání sekačku kupředu vlastní silou. Díky tomu nemusíte stroj tlačit před sebou a sečení není nijak namáhavé.

Text: redakce
Foto: Shutterstock a archiv firem

Bez benzínu a kabelu aneb 5 důvodů, proč si pořídit akumulátorovu sekačku