Tříkomorový kompostér

Kompostování se dá provádět dvěma základními způsoby – na hromadě, která si žije svým vlastním životem, což trvá dlouho, nebo v kompostéru, který nám poskytne kvalitní humus už za pár měsíců. Můžete si ho s námi postavit.

kompostování věnujeme v tomto vydání samostatný článek, nesmíme však zapomenout ani na samotný kompostér. Kdo chce mít proces tlení organické hmoty pod kontrolou, bez speciální nádoby se neobejde. Pokud máte větší pozemek, a tudíž i přísun organického odpadu, je vhodné pořídit kompostér odpovídajícího objemu. Můžete si ho buď koupit, nebo vyrobit.

Konstrukční materiál

Podle našeho návodu lehce vyrobíte kompostér o celkovém objemu tři metry krychlové, každá komora má tedy jeden „kubík“. Stejně objemný profesionálně zhotovený kompostér stojí bezmála deset tisíc korun, přičemž je použito modřínové dřevo, ocelové hřebíky a hliníkové profily. My jsme zvolili méně odolné dřevo smrkové a pozinkované vruty. Tím jsme se dostali na celkové náklady zhruba 1 000 Kč. Dřevo přitom spousta lidí dokáže sehnat levněji či dokonce zadarmo nebo využije materiál z vlastních zásob. Pak už stačí sehnat 221 vrut a vyčlenit si pár hodin čistého času.

Stabilní provedení

V éře akumulátorových šroubováků už není zas takový časový rozdíl mezi zatloukáním hřebíků a šroubováním vrutů. Navíc vruty jednotlivé prvky k sobě stáhnou, takže spoje částečně suplují zavětrování konstrukce. Nejrychlejší by byl postup, kdy si celý kompostér „spíchnete“ pomocí sponkovačky a nakonec všechny spoje potvrdíte vruty. Pokud chcete dřevo ošetřit nějakou ekologicky nezávadnou lazurou, doporučujeme to udělat hned po jeho naformátování. Natírání hotového kompostéru je rasovina, proto jsme použili stříkací pistoli. Obáváme se však, že s ošetřeným a surovým dřevem pro kompostér je to podobně jako s rýmou – neléčená trvá týden, léčená sedm dní. Co však pro zvýšení životnosti můžete udělat bez zbytečné spotřeby času a peněz, je podložení sloupků betonovými dlaždicemi, které izolují proti zemní vlhkosti. Nezapomeňte také na ochranu před deštěm, namísto plachty ale použijte něco pevného (prkna, plech), po čem voda steče.

Nářadí a materiál

◗         25 ks prken 3 000 × 80 × 25 mm
◗         8 ks hranolů 1 000 × 50 × 50 mm
◗         221 vrut 4 × 40 mm
◗         betonové dlaždice
◗         akumulátorový vrtací šroubovák
◗         pila (okružní ruční nebo stolní)
◗         vrták ø 4 mm se záhlubníkem
◗         metr, tužka, úhelník
◗         truhlářské svěrky
◗         lazura, stříkací pistole

Víte, že…

Materiál biologického původu tvoří až 40 % objemu směsného komunálního odpadu, který bez užitku končí na skládkách. To, co ze země vzejde, by se do ní mělo také vrátit, čímž se udrží kvalita půdy a omezí se průmyslové hnojení. Sběr a likvidaci bioodpadu dnes zajišťují obce, ale především na venkově by zbytky rostlinného původu měli hospodáři zpracovat sami. K tomu slouží právě kompostování, které není nijak náročné a odměnou je kvalitní kompost pro vaši zahradu.

Text a foto: Tomáš Krásenský

Uložit

Tříkomorový kompostér